Cerkiew pw. św. Mikołaja w Dobrym Mieście

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 15:51, 24 sty 2015 autorstwa Arom (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "''' Cerkiew pw. św. Mikołaja w Dobrym Mieście ''' – zabytek architektury sakralnej wzniesiony w I połowie XVIII wieku. {{Galeria|Nazwa=Cerkiew pw. św. Mikołaja ...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Cerkiew pw. św. Mikołaja w Dobrym Mieście – zabytek architektury sakralnej wzniesiony w I połowie XVIII wieku.

Cerkiew pw. św. Mikołaja w Dobrym Mieście
Fot. Mieczysław Kalski
Fot. Mieczysław Kalski
 

Położenie

Świątynia znajduje się w pobliżu centrum Dobrego Miasta, za mostem na Łynie, przy ul. Olsztyńskiej 2. Miasto położone jest w powiecie olsztyńskim.

Historia

Pierwsza świątynia w tym miejscu ufundowana została w 1597 r. przez dziekana kapituły dobromiejskiej Walentego Helwiga. Została ona jednak zniszczona, a na jej miejscu wzniesiono kolejną w 1660 r. I ona jednak nie przetrwała. Po jej zburzeniu, w 1736 r., za zezwoleniem biskupa Krzysztofa Szembeka, zacząto wznosić obecny kościół. W 1741 r. jego konsekracji dokonał biskup Michał Remigiusz Łaszewski. W latach 1877-1945 kościół ten pełnił rolę kaplicy szpitalnej. W czasie II wojny światowej odbywały sie tu nabożeństwa dla ludności przebywającej na robotach u niemieckich gospodarzy. W 1957 r. świątynię przejęła wspólnota greckokatolicka. Pierwsze nabożeństwo odprawiono tu w 1958 r.

Opis

Jest to budowla barokowa, murowana z cegły, nieotynkowana. Wzniesiono ją na planie prostokąta, na podmurówce z kamienia polnego. Wolutowe szczyty kryją niski dach dwuspadowy o lekko wygiętych w dolnej części połaciach. Środkowe części ścian szczytowych ujęto w ramy płaskimi pilastrami. W partii szczytowej po stronie zachodniej umieszczono niewielką wieżyczę dzwonną, nakrytą cebulastym hełmem, natomiast po stronie wschodniej chorągiewkę z datą "1737". Nad wejściem głównym, pomiędzy dwoma oknami, znajduje się wizerunek Marii z Dzieciątkiem.

Wyposażenie

W kościele znajdują się barokowe ołtarze z lat 1660-1700 oraz współczesny ikonostas.

Bibliografia

  1. Sołłohub Kazimierz, Dobre Miasto : przewodnik, Olsztyn 1999, Pojezierze 1999, s. 12.
  2. Suchenek Zygmunt, Dobre Miasto na starych widokówkach, Dobre Miasto 2007, ElSet, s. 42.
  3. Suchenek Zygmunt, Dobre Miasto : skrawek uroczej Warmii, Olsztyn 2011, Pracownia Wydawnicza ElSet, s. 62-63.

Zobacz też

  1. Dobre Miasto: cerkiew św Mikołaja, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.mojemazury.pl, dostęp 12.01.2015 r.