Edward Mróz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edward Mróz

Data i miejsce urodzenia 9 grudnia 1898 r.
Maniowo
Data i miejsce śmierci 21 grudnia 1988 r.
Olsztyn
Zawód lekarz

Edward Mróz (ur. 9 grudnia 1898 r. w Maniowie, pow. Dąbrowa Tarnowska, zm. 21 grudnia 1988 r.) – lekarz, uczestnik wojny z bolszewikami. Uruchomił szereg oddziałów dziecięcych w szpitalach powiatowych regionu. Pierwszym przewodniczący olsztyńskich oddziałów PTP i PTL.

Życiorys

Wstąpił do Batalionu Akademickiego i brał udział w rozbrajaniu Austriaków i Niemców w 1918 r. Uczestniczył w zajmowaniu Pomorza przez armię gen. J. Hallera. W stopniu podchorążego-podlekarza 13 dywizjonu artylerii walczył na froncie wschodnim w wojnie z bolszewikami. Pełnił służbę sanitarno-wojskową na dworcu wiedeńskim w Warszawie.

Szkoła i wykształcenie

W 1917 r. ukończył Gimnazjum Klasyczne w Nowym Sączu. Zapisał się na Wydział Lekarski UJ w Krakowie. Dyplom lekarza uzyskał w 1925 r. na UJ.

Praca

W następnych latach pracował jako starszy asystent w Zakładzie Anatomii Patologicznej u prof. Stanisława Ciechanowskiego i jako pierwszy asystent w Klinice Pediatrycznej UJ pod kierunkiem prof. Ksawerego Lewkowicza. W latach 30. był lekarzem naczelnym w ubezpieczalniach społecznych w Złoczowie, Tarnowie i Chrzanowie.

Po drugiej wojnie światowej przybył do Nysy. Uruchomił tam sanitariat miejski, kolejową służbę zdrowia, Ubezpieczalnię Społeczną, poradnie. Był radnym PRN, organizatorem Stronnictwa Demokratycznego.

W 1949 r. otrzymał nominację na dyrektora Wojewódzkiej Centralnej Poradni Ochrony Macierzyństwa i Zdrowia Dziecka w Olsztynie. W 1950 r. objął to stanowisko oraz funkcję kierownika Działu Lecznictwa DOKP w Olsztynie. Uruchomił zespół poradni dziecięcych w Olsztynie i oddziały dziecięce w szpitalach powiatowych w Giżycku, Mrągowie, Szczytnie, Ostródzie, Bartoszycach oraz Lidzbarku Warmińskim. Wprowadził tam podział na poradnie dziecka zdrowego i chorego.

Był pierwszym przewodniczącym olsztyńskich oddziałów PTP i PTL. W latach 50. powołany na przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej w Wojewódzkim Wydziale Zdrowia w Olsztynie. Do końca życia zajmował się pedopatomorfologią w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

Bibliografia

Bednarski Zenobiusz, "Rocznik Medyczny" 1997, tom V, vol. I, s. 112.