Faszcze: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Kultura)
Linia 9: Linia 9:
 
  |opis zdjęcia          =     
 
  |opis zdjęcia          =     
 
  |rodzaj miejscowości  = wieś sołecka
 
  |rodzaj miejscowości  = wieś sołecka
  |województwo          = warmińsko - mazurskie  
+
  |województwo          = warmińsko-mazurskie  
 
  |powiat                = mrągowski  
 
  |powiat                = mrągowski  
 
  |gmina                = Mikołajki  
 
  |gmina                = Mikołajki  
Linia 30: Linia 30:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
<big>'''Faszcze'''</big> (niem. Faszen, Fastzen) – wieś sołecka w Polsce w [[województwo warmińsko - mazurskie| województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat mrągowski |powiecie mrągowskim]], w [[gmina Mikołajki |gminie Mikołajki]]. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa suwalskiego.
+
<big>'''Faszcze'''</big> (niem. Faszen, Fastzen) – [[wieś sołecka]] w Polsce w [[województwo warmińsko-mazurskie| województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat mrągowski |powiecie mrągowskim]], w [[gmina Mikołajki |gminie Mikołajki]]. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa suwalskiego.
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
Wieś znajduje się nad [[Jezioro Faszcze |Jeziorem Faszcze]]. Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla [[powiat mrągowski| powiatu mrągowskiego]], który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii [[Lipowo]] - [[Kosewo]] - [[Baranowo]] - [[Cudnochy]] to obszar wyniesień [[Pojezierze Mrągowskie |Pojezierza Mrągowskiego]]; część wschodnia to [[Kraina Wielkich Jezior Mazurskich]], stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni). Ponadto miejscowość położona jest na terenie [[gmina Mikołajki |gminy Mikołajki]], gdzie skupienia wodne wynoszą ok. 23 % powierzchni gminy a lasy ok 22%. W granicach gminy znajdują się jeziora: [[Mikołajskie]], [[Tałty]], [[Łukajno]], część jeziora [[Śniardwy]] oraz 10 mniejszych. W obrębie gminy znajduje się [[Mazurski Park Krajobrazowy]] a tereny o nadrzędnej funkcji ekologicznej (z przeciwskazaniem do inwestycji) obejmują ok. 53% powierzchni.
+
Wieś znajduje się nad [[Jezioro Faszcze |Jeziorem Faszcze]]. Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla [[powiat mrągowski| powiatu mrągowskiego]], który znajduje się w obrębie dwóch regionów: część zachodnia do linii [[Lipowo]] - [[Kosewo]] - [[Baranowo]] - [[Cudnochy]] to obszar wyniesień [[Pojezierze Mrągowskie |Pojezierza Mrągowskiego]]; część wschodnia to [[Kraina Wielkich Jezior Mazurskich]], stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni). Miejscowość położona jest na terenie [[gmina Mikołajki |gminy Mikołajki]], gdzie skupienia wodne wynoszą ok. 23% powierzchni gminy, a lasy ok 22%. W granicach gminy znajdują się jeziora: [[Mikołajskie]], [[Tałty]], [[Łukajno]], część jeziora [[Śniardwy]] oraz 10 mniejszych. W obrębie gminy znajduje się [[Mazurski Park Krajobrazowy]], a tereny o nadrzędnej funkcji ekologicznej obejmują ok. 53% powierzchni.
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Dzieje miejscowości ===
 
=== Dzieje miejscowości ===
Po raz pierwszy wieś została wymieniona w dokumencie z 1440 r. potwierdzającym nadanie 30 włók ziemi Andersowi Milluk (lub Willuk) nad [[Jezioro Faszcze |Jeziorem Faszcze]]. Miluk otrzymał obowiązek dwóch służb wojskowych . W dokumencie nazwano miejscowość Starymi Faszczami. Taka okoliczność wskazuje na możliwość już wcześniejszego funkcjonowania wsi. Nie zachowały się jednak na ten temat informacje. Nazwa wsi została przyniesiona przez osadników z Mazowsza. W pierwszych wiekach istniał tutaj dwór, który został zamieniony na wieś czynszową. Nie wiadomo kiedy dokonała się zmiana. Wiadomo również, że w XVIII w. istniała we wsi szkoła. Na początku XX w. Faszcze należały do [[parafia w Mikołajkach |parafii w Mikołajkach]] a następnie do [[parafia w Baranowie |parafii w Baranowie]]. W 1945 r. wieś została częściowo wyludniona. W 1785 r. było tu 19 dymów, w 1815 r. – 26, w 1838 r. – 30 domów mieszkalnych. W 1815 r. we wsi mieszkało 116 osób, w 1838 – 180, w 1939 – 255. Zabudowa wsi przybrała kształt nieregularny.  
+
Wieś wymieniono po raz pierwszy w dokumencie z 1440 r., potwierdzającym nadanie 30 [[włóka| włók]] ziemi Andersowi Milluk (lub Willuk) nad [[Jezioro Faszcze |Jeziorem Faszcze]]. Miluk otrzymał obowiązek dwóch służb wojskowych . W dokumencie miejscowość nazwano Starymi Faszczami. Nazwa wsi została przyniesiona przez osadników z Mazowsza. W majątku Faszcze funkcjonował dwór. Z czasem w obszarze miejscowości utworzono wieś czynszową. W XVIII w. istniała we wsi szkoła. Na początku XX w. Faszcze należały do [[parafia w Mikołajkach |parafii w Mikołajkach]], a następnie do [[parafia w Baranowie |parafii w Baranowie]]. W 1945 r. wieś została częściowo wyludniona.Zabudowa wsi przybrała kształt nieregularny.
 +
 
 +
<br/>
 +
 
 +
W 1785 r. było tu 19 [[dym |dymów]], w 1815 r. – 26, w 1838 r. – 30 domów mieszkalnych. W 1815 r. we wsi mieszkało 116 osób, w 1838 – 180, w 1939 – 255.  
  
 
<br/>
 
<br/>
 
  
 
===Kultura===
 
===Kultura===
  
We wsi działa świetlica. Organizowane są festyny i pikniki.
+
We wsi działa świetlica, organizowane są festyny i pikniki.
  
 
<br/>
 
<br/>
  
===Ludzie związani z miejscowością:===
+
===Ludzie związani z miejscowością===
  
 
Obecnie (2013 r.) sołtysem wsi jest [[Tadeusz Kiśluk]].  
 
Obecnie (2013 r.) sołtysem wsi jest [[Tadeusz Kiśluk]].  
Linia 57: Linia 60:
 
<br/>
 
<br/>
  
=== Bibliografia: ===
+
=== Bibliografia===
  
 
''Mrągowo. Z dziejów miasta i okolic'', pod red. Andrzeja Wakara, Olsztyn 1975, 487 ss.  
 
''Mrągowo. Z dziejów miasta i okolic'', pod red. Andrzeja Wakara, Olsztyn 1975, 487 ss.  
Linia 67: Linia 70:
  
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
www.mikolajki.wm.pl
+
http://www.mikolajki.wm.pl
  
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 09:38, 8 lis 2013

Faszcze

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat mrągowski
Gmina Mikołajki
Sołectwo Faszcze
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NMR
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Faszcze
Faszcze
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Faszcze
Faszcze
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Faszcze (niem. Faszen, Fastzen) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa suwalskiego.


Charakterystyka fizjograficzna

Wieś znajduje się nad Jeziorem Faszcze. Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla powiatu mrągowskiego, który znajduje się w obrębie dwóch regionów: część zachodnia do linii Lipowo - Kosewo - Baranowo - Cudnochy to obszar wyniesień Pojezierza Mrągowskiego; część wschodnia to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni). Miejscowość położona jest na terenie gminy Mikołajki, gdzie skupienia wodne wynoszą ok. 23% powierzchni gminy, a lasy ok 22%. W granicach gminy znajdują się jeziora: Mikołajskie, Tałty, Łukajno, część jeziora Śniardwy oraz 10 mniejszych. W obrębie gminy znajduje się Mazurski Park Krajobrazowy, a tereny o nadrzędnej funkcji ekologicznej obejmują ok. 53% powierzchni.


Dzieje miejscowości

Wieś wymieniono po raz pierwszy w dokumencie z 1440 r., potwierdzającym nadanie 30 włók ziemi Andersowi Milluk (lub Willuk) nad Jeziorem Faszcze. Miluk otrzymał obowiązek dwóch służb wojskowych . W dokumencie miejscowość nazwano Starymi Faszczami. Nazwa wsi została przyniesiona przez osadników z Mazowsza. W majątku Faszcze funkcjonował dwór. Z czasem w obszarze miejscowości utworzono wieś czynszową. W XVIII w. istniała we wsi szkoła. Na początku XX w. Faszcze należały do parafii w Mikołajkach, a następnie do parafii w Baranowie. W 1945 r. wieś została częściowo wyludniona.Zabudowa wsi przybrała kształt nieregularny.


W 1785 r. było tu 19 dymów, w 1815 r. – 26, w 1838 r. – 30 domów mieszkalnych. W 1815 r. we wsi mieszkało 116 osób, w 1838 – 180, w 1939 – 255.


Kultura

We wsi działa świetlica, organizowane są festyny i pikniki.


Ludzie związani z miejscowością

Obecnie (2013 r.) sołtysem wsi jest Tadeusz Kiśluk.


Bibliografia

Mrągowo. Z dziejów miasta i okolic, pod red. Andrzeja Wakara, Olsztyn 1975, 487 ss.


Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. II, Warszawa 1881, 927 ss.


Zobacz też

http://www.mikolajki.wm.pl


Kinlis (dyskusja) 12:58, 21 wrz 2013 (CEST)