Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem w Borowcu

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Mała architektura sakralna

typ obiektu: figura przydrożna
lokalizacja: przydrożna
datacja: k. XIX w.
powiat: braniewski
gmina: Pieniężno
miejscowość: Borowiec

Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem w Borowcu

Położenie

Figura przydrożna Matki Bożej z Dzieciątkiem w Borowcu. © Stanisław Kuprjaniuk

Figura usytuowana poza zwartą zabudową wsi, przy rozwidleniu dróg prowadzących z Borowca do Radziejowa i polnej do Henrykowa.

Opis

Na przełomie XIX i XX wieku na Warmii pojawiły się nowe przykłady kolumn i wyobrażeń maryjnych w formie przydrożnej figury, które ubogaciły przestrzeń krajobrazu warmińskiego. Mowa jest m.in. o kolumnie maryjnej, która znajduje się w Borowcu. Przy wyjeździe ze wsi w kierunku Radziejewa ustawiono niezwykłą kolumnę, którą wieńczy przedstawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem. Kolumna jest wyjątkowo interesująca, gdyż wykonano ją z piaskowca i sprowadzono ją na Warmię z Kłodzka na Dolnym Śląsku. Miejsce powstania potwierdza naniesiona na cokół kolumny inskrypcja: F. Strauch in Glatz in Schl. Ponadto tradycją kolumn jest umieszczanie stosownych inskrypcji na ich bazach. W Borowcu istniejący taki napis głosi: „Susses Herz Maria sei meine Rettung” - tłum. z niem.: „Słodkie serce Maryi bądź moim ratunkiem”

Figura maryjna w Borowcu. © Stanisław Kuprjaniuk


Bibliografia

Hochleitner Janusz, Kapliczki Warmii południowej. Przydrożne obiekty kultu jako element ludowego systemu komunikacji, Olsztyn 2004.

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/