Janusz Budyn

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Janusz Budyn

ks. Janusz BudynAutor: Krzysztof Kozłowski. Źródło: www.kkozlowski.pl
ks. Janusz Budyn
Autor: Krzysztof Kozłowski. Źródło: www.kkozlowski.pl
Data i miejsce urodzenia 25 stycznia 1938 r.
Zakopane
Zawód duchowny katolicki, proboszcz

Janusz Budyn (ur. 25 stycznia 1938 r. w Zakopanem) – duchowny katolicki, były proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Boskiej Miłosierdzia w Korszach.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Ukończył liceum ogólnokształcące w Dąbrowie Tarnowskiej. Maturę zdał w 1955 roku. W 1956 r. podjął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, ale po roku zrezygnował i wstąpił do seminarium. Jest absolwentem WSD "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1962 roku z rąk bpa Tomasza Wilczyńskiego.

Praca

Jako wikariusz pracował w Giżycku, Kowalach Oleckich, Korszach, Suszu i Dzierzgoniu. Od 30 listopada 1974 r. był proboszczem parafii św. Marii Magdaleny we Frączkach i parafii św. Marcina w Jesionowie. Od 1 lipca 1984 r. do 2013 r. był proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Boskiej Miłosierdzia w Korszach. Był również dziekanem dekanatu Reszel. Pełnił także funkcję duszpasterza diecezjalnego kolejarzy.

Od 1994 r. był kanonikiem rzeczywistym kapituły kolegiackiej w Dobrym Mieście, obecnie jest kanonikiem zasłużony tejże kapituły.

W 2013 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Olsztynie.

Bibliografia

A. Kopiczko, Duchowieństwo katolickie w Diecezji Warmińskiej w latach 1945-1992, cz. 2, Olsztyn 2007.
olsztyn.gosc.pl