Kapliczka w Krzyżewie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Linki zewnętrzne)
Linia 31: Linia 31:
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Obiekty architektury]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: Miejscowość]][[Kategoria: gmina Frombork ]][[Kategoria: powiat braniewski ]]
+
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Obiekty architektury]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]][[Kategoria: Zabytki]][[Kategoria: gmina Frombork ]][[Kategoria: powiat braniewski ]]
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 21:23, 4 lut 2014

Mała architektura sakralna

typ obiektu: kapliczka
datacja: 1726
powiat: braniewski
gmina: Frombork
miejscowość: Krzyżewo


Kapliczka w Krzyżewie

Położenie

Kapliczka w Krzyżewie. © Stanisław Kuprjaniuk

Kapliczka usytuowana przy drodze biegnącej do wsi.

Opis

Kapliczka w Krzyżewie. © Stanisław Kuprjaniuk

Kapliczka w Krzyżewie przy drodze do wsi usytuowana w sąsiedztwie czterech lip. Murowana z cegły, w formie wysokiego, otynkowanego słupa, na rzucie kwadratu o boku 1 m. Korpus przedzielony gzymsem opaskowym na trzy kondygnacje. Najniższą stanowi smukła część bazowa, posadowiona na granitowym fundamencie. Wyżej w części środkowej, w elewacji frontowej i tylnej niewielkie nisze zamknięte łukiem odcinkowym. W niszy frontowej umieszczono figurę maryjną. W części górnej sklepiony łukiem półokrągłym dwukierunkowy prześwit z drewnianym krzyżem w środku, który był prawdopodobnie podświetlany lampionem. Kapliczka przekryta daszkiem dwuspadowym, krytym dachówką. Na daszku w zwieńczeniu kuta z żelaza chorągiewka wiatrowa z krzyżem, inicjałami „MS” oraz datą roczną „Anno 1726”. Dosyć smukła forma kapliczki skłania ku stwierdzeniu funkcjonowania we wsi kapliczki z latarnią. Podobne kapliczki o takim rozwiązaniu architektury występują w: Braniewie, Fromborku i Krzywcu.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Potencjał kulturowy Wzniesień Elbląskich na przykładzie małej architektury sakralnej, [w:] Kulturowe wartości Wzniesień Elbląskich w perspektywie Gminy Milejewo, red. J. Hochleitner i W. Moska, Elbląg 2008.

Kuprjaniuk Stanisław, Kapliczki warmińskie gmin Braniewo, Frombork i Młynary, „Tygiel”, nr 2-3, 2013.

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/