Kazimierz Ławrynowicz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kazimierz Ławrynowicz

Data i miejsce urodzenia 21 marca 1941 roku
Hoduciszki
Data i miejsce śmierci 21 lutego 2002 roku
Kaliningrad

Kazimierz Ławrynowicz (ur. 21 marca 1941 r. w Hoduciszkach, zm. 21 lutego 2002 r. w Kaliningradzie) – profesor Uniwersytetu w Kaliningradzie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, redaktor naczelny "Głosu znad Pregoły".

Życiorys

Urodził się jako najmłodszy syn nauczyciela Kleofasa Ławrynowicza. Po dziewięciu latach matka Kazimierza razem z dziećmi przeprowadziła się do obwodu kaliningradzkiego (rodzinny dom spłonął w 1949 roku).

W 1963 roku poślubił Aleksandrę Tkaczenko, z którą miał dwie córki: Olgę i Marię. Zmarł 21 lutego 2002 roku w Kaliningradzie.

Szkoła i wykształcenie

Uczęszczał do szkoły w Znamieńsku, gdzie zdał egzamin maturalny. Kontynuował naukę na studiach wyższych na Wydziale Matematyki i Mechaniki Uniwersytetu Leningradzkiego. Studia ukończył w 1964 roku. Zatrudniony w 1970 roku na Uniwersytecie w Kaliningradzie, 2 lata później obronił pracę doktorską pt. Zagadnienie ruchu dookoła mas grawitacyjnie stabilizowanego satelity sztucznego. Tytuł doktora habilitowanego uzyskał w 1991 roku za książkę pt. Besselowska reforma astronomii praktycznej i początki pułkowskiej szkoły astrometrycznej. Po obronie nadano mu tytuł profesora Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Kaliningradzie.

Praca

1 września 1997 roku objął stanowisko profesora nadzwyczajnego w Instytucie Matematyki i Fizyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Tym samym Ławrynowicz pracował zarówno w Kaliningradzie, jak i w Olsztynie. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1993 roku. Z chwilą powołania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie został mianowany kierownikiem Katedry Analizy i Równań Różniczkowych.

Wypromował kilkadziesiąt prac magisterskich oraz kilka doktoratów. Sam do 2000 roku wydał ponad 77 prac naukowych. Profesor Ławrynowicz wziął udział w kilkudziesięciu konferencjach międzynarodowych. Brał również czynny udział w nawiązywaniu kontaktów polsko-rosyjskich, pomiędzy Uniwersytetem w Kaliningradzie a Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Powołał do życia "Głos znad Pregoły", pismo, na łamach którego ukazywały się artykuły poświęcone historii i kulturze Polski.

Bibliografia

Wybitni Polacy w Królewcu, red. S. Augusiewicz, J. Jasiński, T. Oracki, Olsztyn 2005.