Kazimierz Jaroszyk

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kazimierz Jaroszyk

Data i miejsce urodzenia 19 grudnia 1878 r.
Poznań
Data i miejsce śmierci 23 marca 1941 r.
Mława
Zawód dziennikarz

Kazimierz Jaroszyk (ur. 19 grudnia 1878 r. w Poznaniu, zm. 23 marca 1941 r. w Mławie) – dziennikarz, działacz społeczno-narodowy.

Życiorys

Kazimierz Jaroszyk urodził się jako syn Józefa i Marii z domu Chudej. Jego edukacja odbywała się w oficynie w Poznaniu, prowadzonej przez drukarza Jarosława Leitgebera. W Olsztynie zamieszkał od 1898 r. Podjął pracę jako redaktor w "Gazecie Olsztyńskiej". Na stanowisku tym zastąpił Seweryna Pieniężnego seniora. Praca w redakcji "Gazety Olsztyńskiej" pozwoliła mu nawiązać kontakty oraz współpracę z Andrzejem Samulowskim oraz z Walentym Barczewskim.

W 1908 roku przeprowadził się do Szczytna. Tam również zajmował się wydawaniem i redagowaniem gazety. Był jednym z współtwórców Mazurskiego Banku Ludowego założonego w 1910 roku. Ponadto Jaroszyk działał w różnych kółkach, stowarzyszeniach, instytucjach społecznych. Z jego inicjatywy powstała m.in. biblioteka pod Szczytnem.

W trakcie I wojny światowej został wcielony do armii. W okresie plebiscytu 1920 r., podobnie jak i w późniejszym czasie, był ostro atakowany przez działaczy niemieckich integrujących miejscową ludność w dążeniu do zachowania Prus Wschodnich pod administracją niemiecką (był atakowany m.in. przez Paula Hensela).

W 1921 roku powrócił do Olsztyna, gdzie ponownie objął funkcję redaktora "Gazety Olsztyńskiej". W 1926 roku zmuszono go do wyjazdu z miasta. Jaroszyk razem z rodziną udał się do Mławy, gdzie mieszkał od 1928 roku. Zmarł 23 marca 1941 roku w Mławie.

Bibliografia

J. Chłosta, Ludzie godni pamięci warmińsko-mazurscy patroni olsztyńskich ulic, Olsztyn 1997.