Kwietnik

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 16:39, 26 cze 2014 autorstwa Emzet (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Wieś infobox |nazwa = Kwietnik |herb wsi = |flaga wsi = |herb artykuł = |dopełniacz wsi = |...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kwietnik

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Młynary
Liczba ludności (2010) 169
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Kwietnik
Kwietnik
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kwietnik
Kwietnik
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Kwietnik (niem. Adlig Blumenau) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Młynary. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 169 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Marcin Kowalczyk[1].


Położenie

Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, nad rzeczką Baudą, 9 km na zachód od Młynar, przy drodze krajowej nr 22.

Dzieje miejscowości

Pierwsza wzmianka dotycząca ówczesnej osady Blumenov pochodzi z lat 1402-1408. Obejmowała obszar 60 łanów. W Kwietniku działała już w tym czasie karczma. Lokacja wsi miała prawdopodobnie miejsce w pierwszej połowie XIII wieku. W 1543 roku właścicielem Kwietnika był Friedrich Lewadt, po nim dobra przejął Michel Werner. W XVI wieku dobra miały charakter wsi szlacheckiej, obejmującej obszar 77 łanów. W 1600 roku nowym gospodarzem majątku miał zostać Jochem von Belau, posiadający dobra w Sokolinku i Nowym Monasterzysku. Ostatnim właścicielem Kwietnika z rodu von Belau był Fryderyk August, zmarły 1 lipca 1725 roku.


W 1875 roku dobra były zamieszkane przez 208 osób. Dwadzieścia lat później liczba mieszkańców wzrosła do 300. W 1925 roku w Kwietniku mieszkało 303 ewangelików i 3 katolików. W 1909 roku właścicielem majątku był Kurt Geibler. Hodował konie, bydło i świnie. W tym okresie we wsi działał mleczarnia parowa oraz cegielnia. Wierni podlegali parafii ewangelickiej w Zastawnie. W okresie I wojny światowej zginęło 20 mieszkańców Kwietnika, których nazwiska zostały wyryte na pomniku ku czci poległych, znajdującym się przed kościołem w Zastawnie. W okresie międzywojennym we wsi działała gospoda, należąca do Roberta Bluma. Wójtem Kwietnika w latach 1937-1945 był August Will. We wsi działała także szkoła. Największe przedwojenne gospodarstwo (81 ha) stanowiło wówczas własność Hansa va Riesena.

W czasie II wojny światowej w miejscowości pracowali robotnicy przymusowi z Polski i Francji. Jesienią 1944 roku w Kwietniku zaczęli pojawiać się uciekinierzy z okolic Węgorzewa i Gołdapi. 22 stycznie we wsi pojawiła Armia Czerwona, która zgotowała mieszkańcówm piekło. Brutalne gwałty na kobietach, morderstwa, pobicia, podpalenia i rabunki zamieniły Kwietnik w siedlisko nieszczęścia i skrajnego ludzkiego okrucieństwa.


Na początku 1946 roku zaczęli przybywać pierwsi polscy osadnicy. Pierwszym powojennym sołtysem został Franciszek Guzierowicz. Uruchomiono miejscową szkołe, którą zamknięto na początku lat 70. Obecnie mieści się w niej wiejska świetlica oraz remiza strażacka. Miejscowe dzieci uczęszczają do szkoły w Młynarach.



Ludzie związani z miejscowością


Zabytki


Bibliografia

  1. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 5.05.2014]
  2. Lech Słodownik, Kwietnik [data dostępu: 5.05.2014]


Przypisy


Zobacz też