Ostrołódka kosmata: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
Linia 5: Linia 5:
 
  |Pusta linia = <br/>
 
  |Pusta linia = <br/>
 
  |grafika = Oxytropis_pilosa_1.jpg
 
  |grafika = Oxytropis_pilosa_1.jpg
  |podpis grafiki = Ostrołódka kosmata [http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Oxytropis_pilosa#mediaviewer/File:Oxytropis_pilosa_1.jpg]
+
  |podpis grafiki = Ostrołódka kosmata [http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Oxytropis_pilosa#mediaviewer/File:Oxytropis_pilosa_1.jpg wikimedia.org]
 
  |Systematyka = Systematyka
 
  |Systematyka = Systematyka
 
  |Domena = eukarionty  
 
  |Domena = eukarionty  

Wersja z 22:19, 19 sty 2015

Ostrołódka kosmata

Oxytropis pilosa
DC.
Ostrołódka kosmata wikimedia.org
Ostrołódka kosmata wikimedia.org
Systematyka
Królestwo rośliny
Gromada rośliny naczyniowe
Klasa okrytonasienne
Rząd bobowce
Rodzina bobowate
Rodzaj ostrołódka
Gatunek ostrołódka kosmata
Synonimy
Astragalus pilosus L.

Ostrołódka kosmata (Oxytropis pilosa DC.) – gatunek rośliny z rodziny bobowatych (motylkowate, Fabaceae, Papilionaceae).

Morfologia

Roślina wysokości do 30 cm, cała gęsto, odstająco owłosiona długimi, białymi włoskami. Pęd nadziemny wyrasta z rozgałęzionego kłącza. Skupione pędy tworzą zwykle kępy. Łodyga jest wzniesiona, pojedyncza, przeważnie czerwono nabiegła. Liście nieparzystopierzasto złożone, składają się z 7-15 par zaostrzonych, drobnych, lancetowatych lub jajowatych listków. Górne liście siedzące, niższe na coraz dłuższych ogonkach. U ich nasady znajdują się lancetowate, wolne przylistki.

Kwiaty zebrane po 20-40 w jajowate kwiatostany wyrastające na długich szypułkach z kątów liści. Kwiaty motylkowe, prawie siedzące o długości ok. 11 mm. Drobne przysadki są krótsze od kielicha. Kielich zrosły, dzwonkowaty, z ząbkami szydlastymi. Owłosiony długimi białymi i krótszymi czarnymi włoskami. Korona jasnożółta z łódeczką zakończoną długim ostrzem. Żagielek wycięty, dwa razy dłuższy od skrzydełek. Kwitnie od maja do sierpnia. Owocem jest podługowaty, na szczycie zaostrzony, czarny i odstającoowłosiony strąk.

Rozmieszczenie i ekologia

Gatunek ten występuje w Azji środkowej i na Syberii, w regionie Kaukazu, w Turcji, w Europie wschodniej i środkowej na południu po Rumunię i centralne Włochy, na zachodzie sięga do francuskich Alp i Niemiec.

W Polsce występuje w rozproszeniu na niżu w pasie na północ od Zielonej Góry, Poznania i Płocka, poza tym bardzo rzadko na północ od Krakowa i wzdłuż granicy wschodniej. Rośnie w murawach kserotermicznych, na wzgórzach i zboczach, na skałkach gipsowych i wapiennych. Jest gatunkiem ciepłolubnym i światłolubnym.

W województwie warmińsko-mazurskim gatunek ten stwierdzono m.in. w obszarze Natura 2000 Murawy na Pojezierzu Ełckim.

Wartość użytkowa

Jest gatunkiem tracącym stanowiska w wyniku zmian sposobu użytkowania gruntów, w szczególności z powodu zaorywania muraw i zarastania ich lub zalesiania roślinnością drzewiastą. W Polsce roślina ta objęta jest na stanowiskach naturalnych ochroną gatunkową.

Bibliografia

pl.wikipedia.org, ostrołódka kosmata [17.06.2014]
pl.wikipedia.org, lista gatunków roślin objętych ścisłą ochroną w Polsce [17.06.2014]