Płoskinia (gmina wiejska): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Gospodarka)
(Obszary chronione i pomniki przyrody)
Linia 138: Linia 138:
 
Rezerwaty przyrody:
 
Rezerwaty przyrody:
  
*[[Ostoja Bobrów na Rzece Pasłęce]] - ochroną objęta jest cała rzeka, od źródeł do granic [[Braniewo| Braniewa]], wraz z jeziorami [[Sarąg]], [[Sąg]] oraz [[Jezioro Pierzchalskie| Jeziorem Pierzchalskim]]; utworzony został  w celu zachowania stanowisk bobra - rezerwat faunistyczny.
+
*[[Rezerwat Ostoja bobrów na rzece Pasłęce|Ostoja Bobrów na Rzece Pasłęce]] - ochroną objęta jest cała rzeka, od źródeł do granic [[Braniewo| Braniewa]], wraz z jeziorami [[Sarąg]], [[Sąg]] oraz [[Jezioro Pierzchalskie| Jeziorem Pierzchalskim]]; utworzony został  w celu zachowania stanowisk bobra - rezerwat faunistyczny.
  
 
Obszary chronionego krajobrazu:
 
Obszary chronionego krajobrazu:
Linia 146: Linia 146:
 
*bagienno-torfowiskowy ekotop o powierzchni 40,56 ha położony w Nadleśnictwie Zaporowo Leśnictwo Chruściel.  
 
*bagienno-torfowiskowy ekotop o powierzchni 40,56 ha położony w Nadleśnictwie Zaporowo Leśnictwo Chruściel.  
  
Z pozostałych form ochrony przyrody na terenie gminy Płoskinia znajduje się 26 pomników przyrody (ożywionej i nieożywionej). Ochroną objęto przede wszystkim wiekowe okazy dębów, buków, lip i innych okazów drzew.
+
Z pozostałych form ochrony przyrody na terenie gminy Płoskinia znajduje się 26 pomników przyrody (ożywionej i nieożywionej). Ochroną objęto przede wszystkim wiekowe okazy dębów, buków, lip i innych okazów drzew. Są tutaj także głazy narzutowe, jak np. [[Głaz narzutowy w Leśnictwie Kurowo|głaz w Leśnictwie Kurowo]].
 
Ponadto w 1994 roku Uchwałą Rady Gminy Płoskinia uworzono “Chroniony zespół przyrodniczo-krajobrazowy w Pielgrzymowie” o powierzchni ogólnej około 115 ha.
 
Ponadto w 1994 roku Uchwałą Rady Gminy Płoskinia uworzono “Chroniony zespół przyrodniczo-krajobrazowy w Pielgrzymowie” o powierzchni ogólnej około 115 ha.
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
== Bibliografia==
 
== Bibliografia==
 
# Dz.U. 1946 nr 28 poz. 177, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 maja 1946 r. w sprawie tymczasowego podziału administracyjnego Ziem Odzyskanych.[[http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19460280177]]   
 
# Dz.U. 1946 nr 28 poz. 177, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 maja 1946 r. w sprawie tymczasowego podziału administracyjnego Ziem Odzyskanych.[[http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19460280177]]   

Wersja z 07:31, 24 wrz 2014

Gmina Płoskinia

Herb
Herb gminy
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat braniewski
Rodzaj gminy wiejska
Wójt Zbigniew Kowalski
Powierzchnia 169,93 km²
Liczba sołectw 14
Liczba miejscowości 24
Liczba ludności (2013)
Gęstość zaludnienia
2609
15 osób/km²
Strefa numeracyjna 55
Tablice rejestracyjne NBR
TERYT 2802062
Urząd gminy
Płoskinia 8 14-526 Płoskinia
Biuletyn Informacji Publicznej gminy

Gmina Płoskinia – gmina wiejska położona w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego w powiecie braniewskim. Siedziba gminy znajduje się w Płoskini.

Gmina wiejska Płoskinia położona jest na terenach o bardzo bogatych i ciekawych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Posiada bardzo korzystne warunki naturalne do produkcji rolnej i rozwoju turystyki. Jest to gmina o niskim stopniu urbanizacji i niedużej liczbie mieszkanców oraz gęstości zaludnienia (15 osób/km2). Gmina należy do Stowarzyszenia Gmin Rzeczypospolitej Polskiej Euroregion Bałtyk.

Władzę w gminie sprawuje wójt Zbigniew Kowalski[1].

Powierzchnia gminy

Gmina wiejska Płoskinia zajmuje powierzchnię 169,93km2[2]. W tym:

  • Lasy: 30,1% (5106,6 ha) [3];
  • Wody: 1,9% (329 ha);
  • Użytki rolne: 60,1% (10360 ha) [4].

Gmina stanowi 14,10% powierzchni powiatu braniewskiego.

Demografia

Liczba ludności gminy według danych z 2013 roku wynosi[5]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
liczba 2609 100 1296 49,67 1313 50,33
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
15 7,6 7,7

Saldo migracji wewnętrznych i zagranicznych na pobyt stały w 2012 roku w gminie wiejskiej Płoskinia wynosiło -35 osób[6], co stanowi 9,6% migracji ludności w powiecie braniewskim oraz 1,35% w województwie warmińsko-mazurskim.

Historia gminy jako jednostki administracyjnej

W lipcu i sierpniu 1945 roku przedstawiciele polskiej administracji przejęli terytorium [[powiat braniewski| powiatu braniewskiego], który na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 1946 roku[7] stał się częścią województwa olsztyńskiego. Po ostatecznym ustaleniu granicy państwa polskiego zaprojektowano podział powiatu na 2 gminy miejskie i 9 gmin wiejskich, wśród nich powołano gminę wiejską Płoskinia. Podział ten utrzymał się do 1954 roku, kiedy to na mocy Ustawy z dnia 25 września 1954 roku o reformie podziału administracyjnego wsi i powołaniu gromadzkich rad narodowych[8], istniejące do tej pory gminy zastąpiono gromadami. W 1959 roku obszar gromady Płoskinia został powiększony o wsie Długobór, Podlechy, Strubno, Łozy, osadę Wysoka Braniewska oraz PGR Długobór, Podlechy i Wysoka Braniewska przyłączone ze zlikwidowanej gromady Pakosze, a w 1969 roku do gromady Płoskinia przyłączono część obszaru gromady Wilczęta z powiatu pasłęckiego.

Kolejne zmiany w podziale administracyjnym dokonane na podstawie Ustawy z 29 listopada 1972 roku o utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych[9],przywróciły podział państwa na gminy. Zlikwidowano istniejącą gromadę Płoskinia i na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej z dnia 6 grudnia 1972 roku[10] powołano gminę Płoskinia z siedzibą w Płoskinii. W skład nowo utworzonej gminy wchodziły obszary sołectw: Chruściel, Dąbrowa, Długobór, Lubnowo, Łozy, Pielgrzymowo, Płoskonia, Podlechy, Robuzy, Srubno, Tolkowiec, Wysoka Braniewska oraz miejscowość Pierławki. 1 czerwca 1975 roku, na podstawie Ustawy o dwustopniowym podziale administracyjnym państwa[11], przestał istnieć powiat braniewski. Gmina Płoskinia została bezpośrednio częścią województwa elbląskiego[12]. Ponowne zmiany podziału administracyjnego państwa[13] umiejscowiły gminę Płoskinia w powołanym 1 stycznia 1999 roku województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim.

Gmina wiejska Płoskinia graniczy: od północy z gminą Braniewo, od wschodu z gminą Pieniężno, od południa z gminą Orneta (powiat lidzbarski) i gminą Wilczęta, od zachodu z gminą Młynary (powiat elbląski) i gminą Frombork.

Miejscowości na terenie gminy

Sołectwa: Chruściel, Dąbrowa, Długobór, Jarzębiec, Lubnowo, Łozy, Pielgrzymowo, Pierzchały, Płoskinia, Podlechy, Robuzy, Strubno, Tolkowiec, Wysoka Braniewska.

Pozostałe miejscowości: Płoskinia Kolonia, Giedyle,Łojewo, Szalmia, Bliżewo, Czosnowo, Piórkowo, Trąbki, Pierławki, Demity, Wysoka Braniewska, Długobór osada, Stygajny, Wołki.

Gospodarka

Wiodącą gałęzią gospodarki gminy wiejskiej Płoskinia jest rolnictwo. Grunty użytkowane w gospodarstwach rolnych zajmują obszar 6369 ha, w tym użytki rolne – 6038 ha. W strukturze użytków rolnych przeważają grunty orne zajmujące powierzchnię 4 415 ha. Łąki trwałe i pastwiska obejmują łącznie 1616 ha co stanowi 26,8 % użytków rolnych. Taka struktura wykorzystania grunów rolnych stwarza dobre warunki do rozwoju produkcji roślinnej (zboża i rośliny przemysłowe) oraz mleka i mięsa wołowego.Małe, rodzinne gospodarstwa, opierające swoją działalność głównie na naturalnych metodach uprawy roślin i hodowli, sprzyjają produkcji żywności ekologicznej oraz tworzeniu gospodarstw agroturystycznych[14]. Jednak potencjał turystyczny gminy nie jest w pełni wykorzystywany. Barierę stanowi tu brak całorocznych miejsc noclegowych o wysokim standardzie, zbyt skromna oferta produktów turystycznych – zwłaszcza poza sezonem letnim oraz brak całościowej, skoordynowanej promocji. Walory środowiska przyrodniczego sprawiają, że turystyka ma szansę stać się ważnym elementem gospodarki gminy.

Gospodarstwa agroturystyczne znajdują się w miejscowościach: Chruściel, Dąbrowa, Płoskinia, Szalmia, Czosnowo.

Liczba podmiotów gospodarki narodowej wpisanych do rejestru REGON w gminie wiejskiej Płoskinia wynosiła w 2012 roku 124. W tym 13 podmiotów należy do sektora publicznego, pozostałe 111 tworzy sektor prywatny[15]. W 2012 roku w sektorze tym najwięcej firm było zarejestrowanych w dziale: rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo - 28 firm, w dziale handel hurtowy i detaliczny - 26 firm, w dziale przetwórstwo przemysłowe 9 firm.

W gminie rozwija się przemysł drzewny, o czym świadczą działajace na jej terenie zakłady przeróbki drewna (m.in. tartaki w Chruścielu, Płoskini, Wysokiej Braniewskiej). Rozwijają się również usługi transportowe oraz przeładunkowe. Transportem drogowym zajmują się m. in. zakłady usług transportowych w Płoskinii i Chruścielu. Na rampach kolejowych w punktach przeładunkowych w Piórkowie i Ruciance (powiat elbląski) odbywa się przeładunek produktów ropopochodnych, węgla, nawozów, stali i innych produktów chemicznych.

Liczba ludności bezrobotnej zarejestrowanej pod koniec 2012 roku w gminie wiejskiej Płoskinia wynosiła 276 osób [16], co stanowi 6,04% bezrobotnych w powiecie braniewskim.

Ze środowiskowej pomocy społecznej korzysta w gminie 22,8% ludności[17].

W nowej Strategii rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego z 2013 r. teren gminy został zakwalifikowany do obszarów przygranicznych, wymagających strategicznej interwencji.

Kultura i turystyka

Kościół pw. św. Katarzyny w Płoskini

Instytucje zajmujące się pracą na rzecz kultury na terenie gminy

  • Biblioteka Publiczna Gminy Płoskinia.
Kościół pw. św. Katarzyny w Płoskini w latach 1910-1918

Wydarzenia kulturalne związane z gminą

  • dożynki gminne;
  • Fesiwal Piosenki Dziecięcej.

Ludzie związani z gminą

Kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Długoborze

Zabytki znajdujące się na terenie gminy

Kościół pw. Trójcy Świętej w Chruścielu

Do najcenniejszych zabytków znajdujących się na terenie gminy wiejskiej Płoskinia należą[18]:

Szlaki i atrakcje turystyczne

Informacje o atrakcjach turystycznych można uzyskać w Punkcie Informacji Turystycznej w Braniewie, ul. Katedralna 7, 14-500 Braniewo oraz na stronie http://www.it.braniewo.pl/

Szkolnictwo

W gminie wiejskiej Braniewo istnieją nastepujące placówki edukacyjne:


Sport


Obszary chronione i pomniki przyrody

Na terenie gminy znajdują się 3 obszary objęte różnymi formami ochrony przyrody o łącznej powierzchni w granicach gminy 5535,56 ha [19].Należą do nich:

Rezerwaty przyrody:

Obszary chronionego krajobrazu:

Użytki ekologiczne:

  • bagienno-torfowiskowy ekotop o powierzchni 40,56 ha położony w Nadleśnictwie Zaporowo Leśnictwo Chruściel.

Z pozostałych form ochrony przyrody na terenie gminy Płoskinia znajduje się 26 pomników przyrody (ożywionej i nieożywionej). Ochroną objęto przede wszystkim wiekowe okazy dębów, buków, lip i innych okazów drzew. Są tutaj także głazy narzutowe, jak np. głaz w Leśnictwie Kurowo. Ponadto w 1994 roku Uchwałą Rady Gminy Płoskinia uworzono “Chroniony zespół przyrodniczo-krajobrazowy w Pielgrzymowie” o powierzchni ogólnej około 115 ha.

Bibliografia

  1. Dz.U. 1946 nr 28 poz. 177, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 maja 1946 r. w sprawie tymczasowego podziału administracyjnego Ziem Odzyskanych.[[14]]
  2. Dz.U. 1954 nr 43 poz. 191, Ustawa z dnia 25 września 1954 r. o reformie podziału administracyjnego wsi i powołaniu gromadzkich rad narodowych.[[15]]
  3. Dz.U. 1972 nr 49 poz. 312, Ustawa z dnia 29 listopada 1972 r. o utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych.[[16]]
  4. Dz.U. 1975 nr 16 poz. 91, Ustawa z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych. [[17]]
  5. Dz.U. 1975 nr 17 poz. 92, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 1975 r. w sprawie określenia miast oraz gmin wchodzących w skład województw.[[18]]
  6. Dz.U. 1998 nr 103 poz. 652, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 1998 r. w sprawie utworzenia powiatów.[[19]]
  7. Uchwała Nr XXI/83/72 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie z dnia 6 grudnia 1972 r. w sprawie utworzenia gmin w województwie olsztyńskim. [w:] Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie, Olsztyn 1972.
  8. Braniewo. Z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1973.
  9. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym. Stan w dniu 30 VI 2013 r., GUS, Warszawa 2013.
  10. Program ochrony środowiska gminy Płoskinia na lata 2004-2007 z uwzględnieniem kierunków działań w latach 2008-2011, Płoskinia 2004.
  11. Bank Danych Lokalnych GUS [[20]] (data dostępu 24.03.2014)
  12. BIP Urzędu Gminy Płoskinia[[21]] (data dostępu 24.03.2014)
  13. Leksykon kultury Warmii i Mazur. [[22]]
  14. Narodowy Instytut Dziedzictwa, Rejestr zabytków. [[23]]
  15. UStat w Olsztynie [[24]] (data dostępu 24.03.2014)

Przypisy

  1. BIP Urzędu Gminy Płoskinia[1] (data dostępu 24.03.2014)
  2. UStat w Olsztynie [2] (data dostępu 24.03.2014)
  3. UStat w Olsztynie [3] (data dostępu 24.03.2014)
  4. Plan rozwoju lokalnego dla gminy Płoskinia na lata 2004-2006 z uwzględnieniem kierunków działań w latach 2007-2013, Płoskinia 2004
  5. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym. Stan w dniu 30 VI 2013 r., GUS, Warszawa 2013.
  6. Bank Danych lokalnych GUS[4] (data dostępu 24.03.2014)
  7. Dz.U. 1946 nr 28 poz. 177, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 maja 1946 r. w sprawie tymczasowego podziału administracyjnego Ziem Odzyskanych.[5]
  8. Dz.U. 1954 nr 43 poz. 191, Ustawa z dnia 25 września 1954 r. o reformie podziału administracyjnego wsi i powołaniu gromadzkich rad narodowych.[6]
  9. Dz.U. 1972 nr 49 poz. 312, Ustawa z dnia 29 listopada 1972 r. o utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych.[7]
  10. Uchwała Nr XXI/83/72 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie z dnia 6 grudnia 1972 r. w sprawie utworzenia gmin w województwie olsztyńskim.
  11. Dz.U. 1975 nr 16 poz. 91, Ustawa z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych. [8]
  12. Dz.U. 1975 nr 17 poz. 92, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 1975 r. w sprawie określenia miast oraz gmin wchodzących w skład województw.[9]
  13. Dz.U. 1998 nr 103 poz. 652, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 1998 r. w sprawie utworzenia powiatów.[10]
  14. Program ochrony środowiska gminy Płoskinia na lata 2004-2007 z uwzględnieniem kierunków działań w latach 2008-2011, Płoskinia 2004.
  15. Bank Danych lokalnych GUS [11] (data dostępu 24.03.20104)
  16. Bank Danych Lokalnych GUS [12] (data dostępu 24.03.2014)
  17. Bank Danych Lokalnych GUS (data dostępu 24.03.2014)
  18. Narodowy Instytut Dziedzictwa, Rejestr zabytków [13]
  19. Program ochrony środowiska gminy Płoskinia na lata 2004-2007 z uwzględnieniem kierunków działań w latach 2008-2011, Płoskinia 2004.