Parafia pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Historia parafii)
 
(Nie pokazano 13 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Parafia infobox
 
{{Parafia infobox
 
  |nazwa                  = Parafia pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie
 
  |nazwa                  = Parafia pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie
  |grafika                = Parafia_Świętego_Jana_Vianneya_i_Narodzenia_NMP_w_Wipsowie.jpg
+
  |grafika                = wipsowok.jpg
  |podpis grafiki          = Kościół pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie, źródło: [http://archwarmia.pl/parafie/parafie/wipsowo-parafia-swietego-jana-vianneya-i-narodzenia-nmp/ Archidiecezja Warmińska]
+
  |podpis grafiki          = Kościół parafialny<br>Fot.: © Mieczysław Wieliczko
 
  |siedziba                = Wipsowo
 
  |siedziba                = Wipsowo
 
  |adres                  = 11-013 Wipsowo  
 
  |adres                  = 11-013 Wipsowo  
Linia 14: Linia 14:
 
  |2. jednostka nazwa      = Barczewo
 
  |2. jednostka nazwa      = Barczewo
 
  |obiekt sakralny funkcja =  
 
  |obiekt sakralny funkcja =  
  |obiekt sakralny        = Kościół pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie
+
  |obiekt sakralny        = kościół pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie
 
  |dzień wspomnienia      =  
 
  |dzień wspomnienia      =  
  |www                    = [LINK Parafia pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie]
+
  |www                    =  
}}<br/>
+
}}
 +
''' Parafia pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie ''' – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie [[Barczewo]] należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w [[Wipsowo|Wipsowie]]. Od 2001 r. proboszczem parafii jest ks. mgr lic. [[Jan Mucha]].<br/><br/>
  
''' Parafia pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie ''' — rzymskokatolicka parafia leżąca w [[dekanat Barczewo|dekanacie Barczewo]] należącym do [[archidiecezja warmińska | archidiecezji warmińskiej]]. Kościół parafialny znajduje się w [[Wipsowo|Wipsowie]]. Od 2001 r. proboszczem parafii jest ks. mgr lic. [[Jan Mucha]].
+
== Historia parafii ==
 +
Wieś została założona 30 kwietnia 1373 roku w miejscu już istniejącej osady, na mocy aktu lokacyjnego nadanego przez biskupa [[Henryk Sorbom|Henryka Sorboma]]. Według legendy w dawnych czasach w Wipsowie istniał klasztor jezuitów, który w tajemniczych okolicznościach zapadł się pod ziemię.  
  
== Historia parafii ==
+
W roku 1921 społeczność katolicka wybudowała kaplicę, którą poświęcono ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. 10 grudnia 1964 roku proboszczem pobliskiej [[Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Rocha w Ramsowie|parafii w Ramsowie]] został ks. [[Marian Maćkowiak]]. Jako jeden z nielicznych kapłanów w Polsce bez zezwolenia komunistycznych władz wykonał w 1967 roku "remont" drewnianej kaplicy. Pod pretekstem remontu dachu wykonano wokół kaplicy fundamenty, na których w ciągu trzech dni postawiono mury dzisiejszego kościoła. Parafianie pracowali popołudniami społecznie. Kapłan wieczorami chodził po domach, zwoływał nowych ochotników. I tak podciągnięto mury, które w całości zasłoniły znajdującą się wewnątrz drewnianą kaplicę. W czwartek stawiano na nich krokwie, w piątek obito deskami i łatami. Siedmioma furmankami przywieziono dachówkę, która pochodziła z rozbiórek pegeerowskich zagród. Komuniści chcieli przerwać budowę, ale bali się podjąć decyzję przed niedzielą. Ks. Maćkowiak zrozumiał, że do zakończenia budowy zostały mu sobota i niedziela. W sobotę, przez noc dach kościoła nakryto dachówką. W poniedziałek komuniści zobaczywszy ukończoną budowę, założyli plomby i uniemożliwili wejście do znajdującej się wewnątrz kaplicy. Wiadomości o budowie w Wipsowie podawało Radio Wolna Europa, zaś lokalne media okrzyknęły kapłana wrogiem socjalizmu. Kiedy został zabrany na przesłuchanie, mówił, że nie budował, że budowali ludzie, a on im nie chciał przeszkadzać. Władze komunistyczne jeszcze tego samego roku zalegalizowały budowę. Wówczas rozebrano drewnianą kaplicę, zaś mieszkańcy Wipsowa dobudowali wieżę kościelną, a w 1968 roku odbyła się uroczystość poświęcenia dzwonów. 23 sierpnia 1970 roku świątynia stała się kościołem parafialnym pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP, którą konsekrował biskup [[Józef Drzazga]].  
Wieś została założona 30 kwietnia 1373 w miejscu już istniejącej osady, na mocy aktu lokacyjnego nadanego przez biskupa [[Henryk Sorbom|Henryka Sorboma]]. Według legendy, w dawnych czasach w Wipsowie istniał klasztor jezuitów, który w tajemniczych okolicznościach zapadł się pod ziemię. W roku 1921 społeczność katolicka wybudowała kaplicę, którą poświęcono ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. 10 grudnia 1964 r. proboszczem pobliskiej parafii w Ramsowie został ks. [[Marian Maćkowiak]]. Jako jeden z nielicznych kapłanów w Polsce bez zezwolenia komunistycznych władz wykonał w 1967 roku "remont" drewnianej kaplicy. Pod pretekstem remontu dachu wykonano wokół kaplicy fundamenty, na których w ciągu trzech dni postawiono mury dzisiejszego kościoła. Parafianie pracowali popołudniami społecznie. Kapłan wieczorami chodził po domach, zwoływał nowych ochotników. I tak podciągnięto mury, które w całości zasłoniły znajdującą się wewnątrz drewnianą kaplicę. W czwartek stawiano na nich krokwie, w piątek obito deskami i łatami. Siedmioma furmankami przywieziono dachówkę, która pochodziła z rozbiórek pegeerowskich zagród. Komuniści chcieli przerwać budowę, ale bali się podjąć decyzję przed niedzielą. Ks. Maćkowiak zrozumiał, że do zakończenia budowy zostały mu sobota i niedziela. W sobotę, przez noc, dach kościoła nakryto dachówką. W poniedziałek komuniści zobaczywszy ukończoną budowę, założyli plomby i uniemożliwili wejście do znajdującej się wewnątrz kaplicy. A wiadomości o budowie w Wipsowie podawało Radio Wolna Europa, zaś lokalne media okrzyknęły kapłana wrogiem socjalizmu. Kiedy został zabrany na przesłuchanie, mówił, nie budował, że budowali ludzie, a on im nie chciał przeszkadzać. Władze komunistyczne jeszcze tego samego roku zalegalizowały budowę. Wówczas rozebrano drewnianą kaplicę, zaś mieszkańcy Wipsowa dobudowali wieżę kościelną, a w 1968 roku odbyła się uroczystość poświęcenia dzwonów. 23 sierpnia 1970 roku świątynia stała się kościołem parafialnym pw. św. Jana Vianneya, którą konsekrował biskup Józef Drzazga. Obecnie do parafii należą dwie miejscowości: [[Wipsowo]] i [[Kiersztanowo]], wspólnota liczy około 840 osób.  
+
 
[[Plik:parafiawipsowo1.jpg|right|thumb|288px|Wnętrze kościoła w Wipsowie, fot. Krzysztof Kozłowski, źródło: [http://gosc.pl/doc/2010030.Dowody-wiary Posłaniec Warmiński]]]<br/>
+
Obecnie do parafii należą dwie miejscowości: [[Wipsowo]] i [[Kiersztanowo]], wspólnota liczy około 840 osób.  
 
<br/>
 
<br/>
  
== Kler parafialny ==
+
== Duchowni parafii ==
 
'''Proboszczowie:'''
 
'''Proboszczowie:'''
 
*[[Józef Walski]] (1991–2001)
 
*[[Józef Walski]] (1991–2001)
 
*[[Jan Mucha]] (od 2001)
 
*[[Jan Mucha]] (od 2001)
<br/>
 
 
 
== Grupy działające na terenie parafii ==
 
== Grupy działające na terenie parafii ==
 
*Rada Parafialna
 
*Rada Parafialna
 
*Koło Żywego Różańca
 
*Koło Żywego Różańca
 
*Służba Liturgiczna
 
*Służba Liturgiczna
<br/>
 
 
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
 
[http://archwarmia.pl/ Archidiecezja Warmińska]<br/>
 
[http://archwarmia.pl/ Archidiecezja Warmińska]<br/>
<br/>
 
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
''Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej'', red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999<br/>
+
[http://olsztyn.gosc.pl/doc/2010030.Dowody-wiary ''Dowody wiary.'' Posłaniec Warmiński] [25.09.2014]<br/>
''Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945-1992)'', Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006<br/>
 
[http://olsztyn.gosc.pl/doc/2010030.Dowody-wiary ''Dowody wiary.'' Posłaniec Warmiński] [25.09.2014]<br/>
 
[LINK ''nazwak'' Wikipedia]  [6.10.2014]<br/>
 
 
<br/>
 
<br/>
 
+
[[Kategoria: Kościół]]
+
[[Kategoria: Kościół rzymskokatolicki]]
[[Kategoria: Kościół Rzymskokatolicki]]
 
 
[[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]]
 
[[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]]
 
[[Kategoria: Archidiecezja warmińska]]
 
[[Kategoria: Archidiecezja warmińska]]

Aktualna wersja na dzień 12:41, 16 lis 2015

Parafia pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie

Kościół parafialnyFot.: © Mieczysław Wieliczko
Kościół parafialny
Fot.: © Mieczysław Wieliczko
Siedziba Wipsowo
Adres 11-013 Wipsowo
Data powołania 1 czerwca 1991 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Barczewo
Kościół kościół pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie

Parafia pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Barczewo należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Wipsowie. Od 2001 r. proboszczem parafii jest ks. mgr lic. Jan Mucha.

Historia parafii

Wieś została założona 30 kwietnia 1373 roku w miejscu już istniejącej osady, na mocy aktu lokacyjnego nadanego przez biskupa Henryka Sorboma. Według legendy w dawnych czasach w Wipsowie istniał klasztor jezuitów, który w tajemniczych okolicznościach zapadł się pod ziemię.

W roku 1921 społeczność katolicka wybudowała kaplicę, którą poświęcono ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. 10 grudnia 1964 roku proboszczem pobliskiej parafii w Ramsowie został ks. Marian Maćkowiak. Jako jeden z nielicznych kapłanów w Polsce bez zezwolenia komunistycznych władz wykonał w 1967 roku "remont" drewnianej kaplicy. Pod pretekstem remontu dachu wykonano wokół kaplicy fundamenty, na których w ciągu trzech dni postawiono mury dzisiejszego kościoła. Parafianie pracowali popołudniami społecznie. Kapłan wieczorami chodził po domach, zwoływał nowych ochotników. I tak podciągnięto mury, które w całości zasłoniły znajdującą się wewnątrz drewnianą kaplicę. W czwartek stawiano na nich krokwie, w piątek obito deskami i łatami. Siedmioma furmankami przywieziono dachówkę, która pochodziła z rozbiórek pegeerowskich zagród. Komuniści chcieli przerwać budowę, ale bali się podjąć decyzję przed niedzielą. Ks. Maćkowiak zrozumiał, że do zakończenia budowy zostały mu sobota i niedziela. W sobotę, przez noc dach kościoła nakryto dachówką. W poniedziałek komuniści zobaczywszy ukończoną budowę, założyli plomby i uniemożliwili wejście do znajdującej się wewnątrz kaplicy. Wiadomości o budowie w Wipsowie podawało Radio Wolna Europa, zaś lokalne media okrzyknęły kapłana wrogiem socjalizmu. Kiedy został zabrany na przesłuchanie, mówił, że nie budował, że budowali ludzie, a on im nie chciał przeszkadzać. Władze komunistyczne jeszcze tego samego roku zalegalizowały budowę. Wówczas rozebrano drewnianą kaplicę, zaś mieszkańcy Wipsowa dobudowali wieżę kościelną, a w 1968 roku odbyła się uroczystość poświęcenia dzwonów. 23 sierpnia 1970 roku świątynia stała się kościołem parafialnym pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP, którą konsekrował biskup Józef Drzazga.

Obecnie do parafii należą dwie miejscowości: Wipsowo i Kiersztanowo, wspólnota liczy około 840 osób.

Duchowni parafii

Proboszczowie:

Grupy działające na terenie parafii

  • Rada Parafialna
  • Koło Żywego Różańca
  • Służba Liturgiczna

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Dowody wiary. Posłaniec Warmiński [25.09.2014]