Parafia pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
Linia 14: Linia 14:
 
  |2. jednostka nazwa      = Barczewo
 
  |2. jednostka nazwa      = Barczewo
 
  |obiekt sakralny funkcja =  
 
  |obiekt sakralny funkcja =  
  |obiekt sakralny        = Kościół pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie
+
  |obiekt sakralny        = kościół pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie
 
  |dzień wspomnienia      =  
 
  |dzień wspomnienia      =  
 
  |www                    =  
 
  |www                    =  
}}<br/>
+
}}
 +
''' Parafia pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie ''' – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie [[Barczewo]] należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w [[Wipsowo|Wipsowie]]. Od 2001 r. proboszczem parafii jest ks. mgr lic. [[Jan Mucha]].<br/><br/>
 +
[[Plik:parafiawipsowo1.jpg|right|thumb|288px|Wnętrze kościoła w Wipsowie, fot. Krzysztof Kozłowski, źródło: [http://gosc.pl/doc/2010030.Dowody-wiary Posłaniec Warmiński]]]
 +
== Historia parafii ==
 +
Wieś została założona 30 kwietnia 1373 roku w miejscu już istniejącej osady, na mocy aktu lokacyjnego nadanego przez biskupa [[Henryk Sorbom|Henryka Sorboma]]. Według legendy w dawnych czasach w Wipsowie istniał klasztor jezuitów, który w tajemniczych okolicznościach zapadł się pod ziemię.
  
''' Parafia pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie ''' — rzymskokatolicka parafia leżąca w [[dekanat Barczewo|dekanacie Barczewo]] należącym do [[archidiecezja warmińska | archidiecezji warmińskiej]]. Kościół parafialny znajduje się w [[Wipsowo|Wipsowie]]. Od 2001 r. proboszczem parafii jest ks. mgr lic. [[Jan Mucha]].
+
W roku 1921 społeczność katolicka wybudowała kaplicę, którą poświęcono ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. 10 grudnia 1964 roku proboszczem pobliskiej [[Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Rocha w Ramsowie|parafii w Ramsowie]] został ks. [[Marian Maćkowiak]]. Jako jeden z nielicznych kapłanów w Polsce bez zezwolenia komunistycznych władz wykonał w 1967 roku "remont" drewnianej kaplicy. Pod pretekstem remontu dachu wykonano wokół kaplicy fundamenty, na których w ciągu trzech dni postawiono mury dzisiejszego kościoła. Parafianie pracowali popołudniami społecznie. Kapłan wieczorami chodził po domach, zwoływał nowych ochotników. I tak podciągnięto mury, które w całości zasłoniły znajdującą się wewnątrz drewnianą kaplicę. W czwartek stawiano na nich krokwie, w piątek obito deskami i łatami. Siedmioma furmankami przywieziono dachówkę, która pochodziła z rozbiórek pegeerowskich zagród. Komuniści chcieli przerwać budowę, ale bali się podjąć decyzję przed niedzielą. Ks. Maćkowiak zrozumiał, że do zakończenia budowy zostały mu sobota i niedziela. W sobotę, przez noc dach kościoła nakryto dachówką. W poniedziałek komuniści zobaczywszy ukończoną budowę, założyli plomby i uniemożliwili wejście do znajdującej się wewnątrz kaplicy. Wiadomości o budowie w Wipsowie podawało Radio Wolna Europa, zaś lokalne media okrzyknęły kapłana wrogiem socjalizmu. Kiedy został zabrany na przesłuchanie, mówił, że nie budował, że budowali ludzie, a on im nie chciał przeszkadzać. Władze komunistyczne jeszcze tego samego roku zalegalizowały budowę. Wówczas rozebrano drewnianą kaplicę, zaś mieszkańcy Wipsowa dobudowali wieżę kościelną, a w 1968 roku odbyła się uroczystość poświęcenia dzwonów. 23 sierpnia 1970 roku świątynia stała się kościołem parafialnym pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP, którą konsekrował biskup [[Józef Drzazga]].  
  
== Historia parafii ==
+
Obecnie do parafii należą dwie miejscowości: [[Wipsowo]] i [[Kiersztanowo]], wspólnota liczy około 840 osób.  
Wieś została założona 30 kwietnia 1373 roku w miejscu już istniejącej osady, na mocy aktu lokacyjnego nadanego przez biskupa [[Henryk Sorbom|Henryka Sorboma]]. Według legendy, w dawnych czasach w Wipsowie istniał klasztor jezuitów, który w tajemniczych okolicznościach zapadł się pod ziemię. W roku 1921 społeczność katolicka wybudowała kaplicę, którą poświęcono ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. 10 grudnia 1964 roku proboszczem pobliskiej [[Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Rocha w Ramsowie|parafii w Ramsowie]] został ks. [[Marian Maćkowiak]]. Jako jeden z nielicznych kapłanów w Polsce bez zezwolenia komunistycznych władz wykonał w 1967 roku "remont" drewnianej kaplicy. Pod pretekstem remontu dachu wykonano wokół kaplicy fundamenty, na których w ciągu trzech dni postawiono mury dzisiejszego kościoła. Parafianie pracowali popołudniami społecznie. Kapłan wieczorami chodził po domach, zwoływał nowych ochotników. I tak podciągnięto mury, które w całości zasłoniły znajdującą się wewnątrz drewnianą kaplicę. W czwartek stawiano na nich krokwie, w piątek obito deskami i łatami. Siedmioma furmankami przywieziono dachówkę, która pochodziła z rozbiórek pegeerowskich zagród. Komuniści chcieli przerwać budowę, ale bali się podjąć decyzję przed niedzielą. Ks. Maćkowiak zrozumiał, że do zakończenia budowy zostały mu sobota i niedziela. [[Plik:parafiawipsowo1.jpg|right|thumb|288px|Wnętrze kościoła w Wipsowie, fot. Krzysztof Kozłowski, źródło: [http://gosc.pl/doc/2010030.Dowody-wiary Posłaniec Warmiński]]]W sobotę, przez noc, dach kościoła nakryto dachówką. W poniedziałek komuniści zobaczywszy ukończoną budowę, założyli plomby i uniemożliwili wejście do znajdującej się wewnątrz kaplicy. A wiadomości o budowie w Wipsowie podawało Radio Wolna Europa, zaś lokalne media okrzyknęły kapłana wrogiem socjalizmu. Kiedy został zabrany na przesłuchanie, mówił, iż nie budował, że budowali ludzie, a on im nie chciał przeszkadzać. Władze komunistyczne jeszcze tego samego roku zalegalizowały budowę. Wówczas rozebrano drewnianą kaplicę, zaś mieszkańcy Wipsowa dobudowali wieżę kościelną, a w 1968 roku odbyła się uroczystość poświęcenia dzwonów. 23 sierpnia 1970 roku świątynia stała się kościołem parafialnym pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP, którą konsekrował biskup [[Józef Drzazga]].  Obecnie do parafii należą dwie miejscowości: [[Wipsowo]] i [[Kiersztanowo]], wspólnota liczy około 840 osób.  
 
 
<br/>
 
<br/>
  
Linia 29: Linia 32:
 
*[[Józef Walski]] (1991–2001)
 
*[[Józef Walski]] (1991–2001)
 
*[[Jan Mucha]] (od 2001)
 
*[[Jan Mucha]] (od 2001)
<br/>
 
 
 
== Grupy działające na terenie parafii ==
 
== Grupy działające na terenie parafii ==
 
*Rada Parafialna
 
*Rada Parafialna
 
*Koło Żywego Różańca
 
*Koło Żywego Różańca
 
*Służba Liturgiczna
 
*Służba Liturgiczna
<br/>
 
 
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
 
[http://archwarmia.pl/ Archidiecezja Warmińska]<br/>
 
[http://archwarmia.pl/ Archidiecezja Warmińska]<br/>
<br/>
 
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
''Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej'', red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999<br/>
+
''Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej'', red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999.<br/>
''Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945-1992)'', Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006<br/>
+
''Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992)'', Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.<br/>
[http://olsztyn.gosc.pl/doc/2010030.Dowody-wiary ''Dowody wiary.'' Posłaniec Warmiński] [25.09.2014]<br/>
+
[http://olsztyn.gosc.pl/doc/2010030.Dowody-wiary ''Dowody wiary.'' Posłaniec Warmiński] [25.09.2014]<br/>
 
<br/>
 
<br/>
 
 
[[Kategoria: Kościół]]
 
[[Kategoria: Kościół]]
[[Kategoria: Kościół Rzymskokatolicki]]
+
[[Kategoria: Kościół rzymskokatolicki]]
 
[[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]]
 
[[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]]
 
[[Kategoria: Archidiecezja warmińska]]
 
[[Kategoria: Archidiecezja warmińska]]

Wersja z 00:04, 28 lut 2015

Parafia pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie

Kościół pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie, źródło: Archidiecezja Warmińska
Kościół pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie, źródło: Archidiecezja Warmińska
Siedziba Wipsowo
Adres 11-013 Wipsowo
Data powołania 1 czerwca 1991 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Barczewo
Kościół kościół pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie

Parafia pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP w Wipsowie – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Barczewo należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Wipsowie. Od 2001 r. proboszczem parafii jest ks. mgr lic. Jan Mucha.

Wnętrze kościoła w Wipsowie, fot. Krzysztof Kozłowski, źródło: Posłaniec Warmiński

Historia parafii

Wieś została założona 30 kwietnia 1373 roku w miejscu już istniejącej osady, na mocy aktu lokacyjnego nadanego przez biskupa Henryka Sorboma. Według legendy w dawnych czasach w Wipsowie istniał klasztor jezuitów, który w tajemniczych okolicznościach zapadł się pod ziemię.

W roku 1921 społeczność katolicka wybudowała kaplicę, którą poświęcono ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. 10 grudnia 1964 roku proboszczem pobliskiej parafii w Ramsowie został ks. Marian Maćkowiak. Jako jeden z nielicznych kapłanów w Polsce bez zezwolenia komunistycznych władz wykonał w 1967 roku "remont" drewnianej kaplicy. Pod pretekstem remontu dachu wykonano wokół kaplicy fundamenty, na których w ciągu trzech dni postawiono mury dzisiejszego kościoła. Parafianie pracowali popołudniami społecznie. Kapłan wieczorami chodził po domach, zwoływał nowych ochotników. I tak podciągnięto mury, które w całości zasłoniły znajdującą się wewnątrz drewnianą kaplicę. W czwartek stawiano na nich krokwie, w piątek obito deskami i łatami. Siedmioma furmankami przywieziono dachówkę, która pochodziła z rozbiórek pegeerowskich zagród. Komuniści chcieli przerwać budowę, ale bali się podjąć decyzję przed niedzielą. Ks. Maćkowiak zrozumiał, że do zakończenia budowy zostały mu sobota i niedziela. W sobotę, przez noc dach kościoła nakryto dachówką. W poniedziałek komuniści zobaczywszy ukończoną budowę, założyli plomby i uniemożliwili wejście do znajdującej się wewnątrz kaplicy. Wiadomości o budowie w Wipsowie podawało Radio Wolna Europa, zaś lokalne media okrzyknęły kapłana wrogiem socjalizmu. Kiedy został zabrany na przesłuchanie, mówił, że nie budował, że budowali ludzie, a on im nie chciał przeszkadzać. Władze komunistyczne jeszcze tego samego roku zalegalizowały budowę. Wówczas rozebrano drewnianą kaplicę, zaś mieszkańcy Wipsowa dobudowali wieżę kościelną, a w 1968 roku odbyła się uroczystość poświęcenia dzwonów. 23 sierpnia 1970 roku świątynia stała się kościołem parafialnym pw. św. Jana Vianneya i Narodzenia NMP, którą konsekrował biskup Józef Drzazga.

Obecnie do parafii należą dwie miejscowości: Wipsowo i Kiersztanowo, wspólnota liczy około 840 osób.

Kler parafialny

Proboszczowie:

Grupy działające na terenie parafii

  • Rada Parafialna
  • Koło Żywego Różańca
  • Służba Liturgiczna

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999.
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.
Dowody wiary. Posłaniec Warmiński [25.09.2014]