Parafia pw. Męczenników Podlaskich Błogosławionego Wincentego i Towarzyszy w Gałajnach: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
m (Zastępowanie tekstu - "Kler parafialny" na "Duchowni parafii")
 
(Nie pokazano 21 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Parafia infobox
 
{{Parafia infobox
 
  |nazwa                  = Parafia pw. Męczenników Podlaskich Błogosławionego Wincentego i Towarzyszy w Gałajnach
 
  |nazwa                  = Parafia pw. Męczenników Podlaskich Błogosławionego Wincentego i Towarzyszy w Gałajnach
  |grafika                = parafiagałajny.jpg
+
  |grafika                =  
  |podpis grafiki          = [http://gosc.pl/doc/1144936.Spoleczenstwo-bocianow Kościół pw. ]
+
  |podpis grafiki          =  
 
  |siedziba                = Gałajny
 
  |siedziba                = Gałajny
 
  |adres                  = Gałajny 19, 11-220 Górowo Iławeckie
 
  |adres                  = Gałajny 19, 11-220 Górowo Iławeckie
Linia 14: Linia 14:
 
  |2. jednostka nazwa      = Górowo Iławeckie
 
  |2. jednostka nazwa      = Górowo Iławeckie
 
  |obiekt sakralny funkcja =  
 
  |obiekt sakralny funkcja =  
  |obiekt sakralny        = [[lkwim:NAZWAkosciola|NAZWAKOŚIOLA]]
+
  |obiekt sakralny        = Kościół pw. Męczenników Podlaskich Błogosławionego Wincentego i Towarzyszy w Gałajnach
 
  |dzień wspomnienia      =  
 
  |dzień wspomnienia      =  
 
  |www                    =  
 
  |www                    =  
}}<br/>
+
}}
 +
''' Parafia pw. Męczenników Podlaskich Błogosławionego Wincentego i Towarzyszy w Gałajnach ''' — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie [[Górowo Iławeckie]] należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w [[Gałajny|Gałajnach]]. Od 2002 r. proboszczem parafii jest ks. mgr [[Wojciech Tyberski]].
 +
<br/><br/>
 +
== Historia parafii ==
 +
Parafia w Gałajnach została wydzielona z [[Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górowie Iławeckim|parafii Górowo Iławeckie]]. 23 maja 1999 roku Arcybiskup Metropolita Warmiński wydał dekret, mocą którego z dniem 1 lipca 1999 roku powołał do życia rzymskokatolicką parafię pod wezwaniem Męczenników Podlaskich bł. Wincentego i Towarzyszy w Gałajnach koło Górowa Iławeckiego. W skład parafii weszły miejscowości: [[Czyprki]], [[Dulsin]], [[Gałajny]], [[Kumowo]], [[Nowa Wieś]], [[Sigajny]], [[Stabławki]], [[Toprzyny]], [[Wokiele]] i [[Żywkowo]].
  
''' Parafia pw. Męczenników Podlaskich Błogosławionego Wincentego i Towarzyszy w Gałajnach ''' — rzymskokatolicka parafia leżąca w [[dekanat Górowo Iławeckie|dekanacie Górowo Iławeckie]] należącym do [[archidiecezja warmińska | archidiecezji warmińskiej]]. Kościół parafialny znajduje się w [[Gałajny|Gałajnach]]. Od 2002 r. proboszczem parafii jest ks. mgr [[Wojciech Tyberski]].
+
Budynek kościoła został zaadaptowany ze starej remizy strażackiej. Pierwszym proboszczem mianowany został 23 maja 1999 roku ks. [[Juliusz Czapiewski]], lecz w ciągu kilku dni złożył rezygnację, którą Arcybiskup Metropolita Warmiński przyjął, powierzając administrację parafii Gałajny ks. mgr. [[Tomasz Gieniul|Tomaszowi Gieniulowi]], wikariuszowi z Górowa Iławeckiego. 26 czerwca 1999 roku administratorem parafii mianowany został nowy proboszcz i dziekan w Górowie Iławeckim, ks. mgr [[Józef Gawrylczyk]].  
  
== Historia parafii ==
+
6 października 1999 roku parafia Gałajny otrzymała z Kurii Biskupiej Diecezji Siedleckiej relikwie swoich Patronów, bł. Wincentego i Towarzyszy, Męczenników Podlaskich, których autentyczność poświadczył Biskup Pomocniczy [[Henryk Tomasik]] jako Wikariusz Generalny. Drugim proboszczem parafii Gałajny został mianowany w dniu 20 stycznia 2000 roku ks. [[Mieczysław Jarząbek]], który jako nauczyciel religii i języka angielskiego zamieszkał przy szkole w [[Toprzyny|Toprzynach]].
Parafia w Gałajnach została wydzielona z [[Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górowie Iławeckim|parafii Górowo Iławeckie]]. 23 maja 1999 roku Arcybiskup Metropolita Warmiński wydał dekret, mocą którego z dniem 1 lipca 1999 roku powołał do życia rzymskokatolicką parafię pod wezwaniem Męczenników Podlaskich, bł. Wincentego i Towarzyszy, w Gałajnach koło Górowa Iławeckiego. W skład parafii weszły miejscowości: [[Czyprki]], [[Dulsin]], [[Gałajny]], [[Kumowo]], [[Nowa Wieś]], [[Sigajny]], [[Stabławki]], [[Toprzyny]], [[Wokiele]] i [[Żywkowo]]. Budynek kościoła został zaadoptowany ze starej remizy strażackiej. Pierwszym proboszczem mianowany został 23 maja 1999 roku ks. Juliusz Czapiewski, lecz w ciągu kilku dni złożył rezygnację, którą Arcybiskup Metropolita Warmiński przyjął, powierzając administrację parafii Gałajny ks. mgr. Tomaszowi Gieniulowi, wikariuszowi z Górowa Iławeckiego. 26 czerwca 1999 roku administratorem parafii mianowany został nowy proboszcz i dziekan w Górowie Iławeckim, ks. mgr Józef Gawrylczyk. 6 października 1999 roku parafia Gałajny otrzymała z Kurii Biskupiej Diecezji Siedleckiej relikwie swoich Patronów, bł. Wincentego i Towarzyszy, Męczenników Podlaskich, których autentyczność poświadczył Biskup Pomocniczy Henryk Tomasik, jako Wikariusz Generalny. Drugim proboszczem parafii Gałajny został mianowany w dniu 20 stycznia 2000 roku ks. Mieczysław Jarząbek, który jako nauczyciel religii i języka angielskiego zamieszkał przy szkole w Toprzynach. Po nagłej śmierci ks. [[Edward Huszcza|Edwarda Huszczy]], ks. Mieczysław Jarząbek został przeniesiony z dniem 15 października 2001 roku na stanowisko proboszcza parafii w Pieszkowie, a administratorem parafii Gałajny został ponownie ksiądz proboszcz i dziekan Józef Gawrylczyk z Górowa Iławeckiego. Jednak na skutek trudności z mianowaniem nowego proboszcza, dla nie mającej mieszkania dla proboszcza parafii w Gałajnach, ks. Mieczysław Jarząbek ponownie objął ją z dniem 31 października 2001 roku.
 
W 2012 roku w parafia liczyła 650 wiernych. Na jej terenie jest również spora liczba osób wyznania grekokatolickiego. To właśnie ze względu na różnorodne środowisko i chęć scalenia społeczeństwa kościół za patronów otrzymał Męczenników Podlaskich, unitów, którzy w Pratulinie zginęli w obronie wiary.
 
  
 +
Po nagłej śmierci ks. [[Edward Huszcza|Edwarda Huszczy]], ks. Mieczysław Jarząbek został przeniesiony z dniem 15 października 2001 roku na stanowisko proboszcza [[Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Pieszkowie|parafii w Pieszkowie]], a administratorem parafii Gałajny został ponownie ksiądz proboszcz i dziekan Józef Gawrylczyk z Górowa Iławeckiego. Jednak na skutek trudności z mianowaniem nowego proboszcza dla niedysponującej mieszkaniem dla proboszcza parafii w Gałajnach ks. Mieczysław Jarząbek ponownie objął ją z dniem 31 października 2001 roku.
  
[[Plik:parafiagałajny1.jpg|right|thumb|288px|[LINK podpis] [18.10.2014]<br/>
+
W 2012 roku parafia liczyła 650 wiernych. 
Na jej terenie jest również spora liczba osób wyznania greckokatolickiego. To właśnie ze względu na różnorodne środowisko i chęć scalenia społeczeństwa kościół za patronów otrzymał Męczenników Podlaskich, unitów, którzy w Pratulinie zginęli w obronie wiary.
[[Plik:parafiagałajny2.jpg|right|thumb|288px|[LINK podpis] [18.10.2014]<br/>
 
<br/>
 
  
== Kler parafialny ==
+
== Duchowni parafii ==
'''Proboszczowie:'''
+
Zobacz:  
*[[Józef Gawrylczyk]] (1999–2000)
+
*''Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992)'', Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.<br/>
*[[Mieczysław Jarząbek]] (2000–2001)
 
*[[Józef Gawrylczyk]] (2001)
 
*[[Mieczysław Jarząbek]] (2001–2002)
 
*[[Wojciech Tyberski]] (od 2002)
 
<br/>
 
  
 
== Filie parafii ==
 
== Filie parafii ==
 
*kaplica filialna w Sigajnach
 
*kaplica filialna w Sigajnach
 
*kaplica filialna w Toprzynach
 
*kaplica filialna w Toprzynach
<br/>
 
 
== Domy zgromadzeń zakonnych na terenie parafii ==
 
...
 
<br/>
 
 
== Grupy działające na terenie parafii ==
 
== Grupy działające na terenie parafii ==
 
*Schola
 
*Schola
 
*Koło Żywego Różańca
 
*Koło Żywego Różańca
 
*Służba Liturgiczna
 
*Służba Liturgiczna
<br/>
 
 
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
 
[http://archwarmia.pl/ Archidiecezja Warmińska]<br/>
 
[http://archwarmia.pl/ Archidiecezja Warmińska]<br/>
<br/>
 
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
''Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej'', red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999<br/>
 
''Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej'', red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999<br/>
Linia 64: Linia 51:
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Kościół]]
+
[[Kategoria: Kościół Rzymskokatolicki]]
+
[[Kategoria: Kościół rzymskokatolicki]]
 
[[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]]
 
[[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]]
 
[[Kategoria: Archidiecezja warmińska]]
 
[[Kategoria: Archidiecezja warmińska]]

Aktualna wersja na dzień 08:33, 28 lip 2015

Parafia pw. Męczenników Podlaskich Błogosławionego Wincentego i Towarzyszy w Gałajnach

Siedziba Gałajny
Adres Gałajny 19, 11-220 Górowo Iławeckie
Data powołania 1 lipca 1999 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Górowo Iławeckie
Kościół Kościół pw. Męczenników Podlaskich Błogosławionego Wincentego i Towarzyszy w Gałajnach

Parafia pw. Męczenników Podlaskich Błogosławionego Wincentego i Towarzyszy w Gałajnach — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Górowo Iławeckie należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Gałajnach. Od 2002 r. proboszczem parafii jest ks. mgr Wojciech Tyberski.

Historia parafii

Parafia w Gałajnach została wydzielona z parafii Górowo Iławeckie. 23 maja 1999 roku Arcybiskup Metropolita Warmiński wydał dekret, mocą którego z dniem 1 lipca 1999 roku powołał do życia rzymskokatolicką parafię pod wezwaniem Męczenników Podlaskich bł. Wincentego i Towarzyszy w Gałajnach koło Górowa Iławeckiego. W skład parafii weszły miejscowości: Czyprki, Dulsin, Gałajny, Kumowo, Nowa Wieś, Sigajny, Stabławki, Toprzyny, Wokiele i Żywkowo.

Budynek kościoła został zaadaptowany ze starej remizy strażackiej. Pierwszym proboszczem mianowany został 23 maja 1999 roku ks. Juliusz Czapiewski, lecz w ciągu kilku dni złożył rezygnację, którą Arcybiskup Metropolita Warmiński przyjął, powierzając administrację parafii Gałajny ks. mgr. Tomaszowi Gieniulowi, wikariuszowi z Górowa Iławeckiego. 26 czerwca 1999 roku administratorem parafii mianowany został nowy proboszcz i dziekan w Górowie Iławeckim, ks. mgr Józef Gawrylczyk.

6 października 1999 roku parafia Gałajny otrzymała z Kurii Biskupiej Diecezji Siedleckiej relikwie swoich Patronów, bł. Wincentego i Towarzyszy, Męczenników Podlaskich, których autentyczność poświadczył Biskup Pomocniczy Henryk Tomasik jako Wikariusz Generalny. Drugim proboszczem parafii Gałajny został mianowany w dniu 20 stycznia 2000 roku ks. Mieczysław Jarząbek, który jako nauczyciel religii i języka angielskiego zamieszkał przy szkole w Toprzynach.

Po nagłej śmierci ks. Edwarda Huszczy, ks. Mieczysław Jarząbek został przeniesiony z dniem 15 października 2001 roku na stanowisko proboszcza parafii w Pieszkowie, a administratorem parafii Gałajny został ponownie ksiądz proboszcz i dziekan Józef Gawrylczyk z Górowa Iławeckiego. Jednak na skutek trudności z mianowaniem nowego proboszcza dla niedysponującej mieszkaniem dla proboszcza parafii w Gałajnach ks. Mieczysław Jarząbek ponownie objął ją z dniem 31 października 2001 roku.

W 2012 roku parafia liczyła 650 wiernych. 
Na jej terenie jest również spora liczba osób wyznania greckokatolickiego. To właśnie ze względu na różnorodne środowisko i chęć scalenia społeczeństwa kościół za patronów otrzymał Męczenników Podlaskich, unitów, którzy w Pratulinie zginęli w obronie wiary.

Duchowni parafii

Zobacz:

  • Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.

Filie parafii

  • kaplica filialna w Sigajnach
  • kaplica filialna w Toprzynach

Grupy działające na terenie parafii

  • Schola
  • Koło Żywego Różańca
  • Służba Liturgiczna

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945-1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006
Parafie utworzone w dziesięcioleciu Archidiecezji Warmińskiej 1992–2002, bp Julian Wojtkowski, Studia Warmińskie XL, 2003 [29.09.2014]
Społeczeństwo bocianów Posłaniec Warmiński] [18.10.2014]