Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Historia parafii)
m (Zastępowanie tekstu - "Kategoria: Kościół" na " ")
 
(Nie pokazano 28 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 2: Linia 2:
 
  |nazwa                  = Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym
 
  |nazwa                  = Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym
 
  |grafika                = Parafiastoczekkl.jpg
 
  |grafika                = Parafiastoczekkl.jpg
  |podpis grafiki          = [http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Nawiedzenia_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszej_Maryi_Panny_w_Stoczku_Klasztornym Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym]
+
  |podpis grafiki          = Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym. Fot. Romek. Źródło: [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kompleks_obiektów_sakralnych_w_Stoczku_Klasztornym.jpg Wikimedia Commons]
 
  |siedziba                = Stoczek Klasztorny
 
  |siedziba                = Stoczek Klasztorny
 
  |adres                  = Stoczek Klasztorny 30, 11-106 Kiwity  
 
  |adres                  = Stoczek Klasztorny 30, 11-106 Kiwity  
Linia 17: Linia 17:
 
  |dzień wspomnienia      =  
 
  |dzień wspomnienia      =  
 
  |www                    = [http://www.stoczek.pl/ Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym]
 
  |www                    = [http://www.stoczek.pl/ Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym]
}}<br/>
+
}}
 +
''' Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym ''' — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie [[Lidzbark Warmiński]] należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w [[Stoczek Klasztorny|Stoczku Klasztornym]]. Obecnie (2014 r.) proboszczem parafii jest ks. mgr [[Krzysztof Ziaja]] MIC.
 +
<br/><br/>
 +
[[Plik:Parafiastoczekkl1.jpg|right|thumb|288px|Wnętrze kościoła w Stoczku Klasztornym. Fot. Ludwig Schneider. Źródło: [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stoczek_Klasztorny_Kościół_Pielgrzymkowy_Wnętrze_023.jpg Wikimedia Commons] [26.10.2014]]]
 +
[[Plik:Parafiastoczekkl4.jpg|right|thumb|288px|Krużganki w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Fot. Ludwig Schneider. Źródło: [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stoczek_Klasztorny_Kościół_Pielgrzymkowy_Krużganki_012.jpg Wikimedia Commons] [26.10.2014]]]
 +
[[Plik:Parafiastoczekkl3.jpg|right|thumb|288px|Klasztor i ogród klasztorny. Fot. Ludwig Schneider. Źródło: [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stoczek_Klasztorny_Kościół_Pielgrzymkowy_Ogród_004.jpg Wikimedia Commons] [26.10.2014]]]<br/>
 +
{{#ev:youtube|hQIEigeUM08|288|right|Stoczek Klasztorny Cudowne Miejsca - Wielkie Sanktuaria Polski}} <br/>
 +
== Historia parafii ==
 +
Początki kultu maryjnego w Stoczku Klasztornym sięgają czasów średniowiecza, ale są mało znane. Według legendy dwie dziewczynki grabiące siano na łące nieopodal Stoczka znalazły w pniu starego dębu figurkę Matki Bożej. Na miejscu tego wydarzenia wzniesiono kaplicę. W czasie reformacji kaplica została sprofanowana, a figurka zaginęła.
  
''' Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym ''' — rzymskokatolicka parafia leżąca w [[dekanat Lidzbark Warmiński|dekanacie Lidzbark Warmiński]] należącym do [[archidiecezja warmińska | archidiecezji warmińskiej]]. Kościół parafialny znajduje się w [[Stoczek Klasztorny|Stoczku Klasztornym]]. Od xxxx r. proboszczem parafii jest ks. mgr [[Krzysztof Ziaja]] MIC.
+
Powstanie sanktuarium w dzisiejszej formie związane jest z sytuacją polityczną Polski w XVII wieku, kiedy była nękana wojnami z Rosją, Turcją i Szwecją. Biskup [[lkwim:Mikołaj Szyszkowski|Mikołaj Szyszkowski]] złożył ślub, że jeśli [[Warmia]] zazna wreszcie spokoju, wybuduje kościół.  
  
== Historia parafii ==
+
Kiedy w 1635 roku został zawarty traktat pokojowy ze Szwecją w Sztumskiej Wsi dający 26-letni rozejm, na podstawie którego Polska odzyskała ziemie Pomorza i w Prusach bez działań wojennych, biskup poczuł się zobowiązany do wypełnienia swego ślubu. Rządca diecezji warmińskiej na budowę kościoła wybrał Stoczek. Opiekę nad nim biskup powierzył zakonowi ojców bernardynów.  
Początki kultu maryjnego w Stoczku Klasztornym sięgają czasów średniowiecza, ale są mało znane. Według legendy dwie dziewczynki grabiące siano na łące nieopodal Stoczka, znalazły w pniu starego dębu figurkę Matki Bożej. Na miejscu tego wydarzenia wzniesiono kaplicę. W czasie reformacji kaplica została sprofanowana, a figurka zaginęła. Powstanie sanktuarium w dzisiejszej formie związane jest z sytuacją polityczną Polski w XVII wieku, kiedy była nękana wojnami z Rosją, Turcją i Szwecją. Biskup [[Mikołaj Szyszkowski]] złożył ślub, że jeśli Warmia zazna wreszcie spokoju, wybuduje kościół.
 
Kiedy w 1635 roku został zawarty traktat pokojowy ze Szwecją w Sztumskiej Wsi, dający 26-letni rozejm, na podstawie którego Polska odzyskała ziemie Pomorza i w Prusach bez działań wojennych, poczuł się zobowiązany do wypełnienia swego ślubu. Rządca diecezji warmińskiej na budowę kościoła wybrał Stoczek.
 
Opiekę nad sanktuarium biskup powierzył zakonowi ojców bernardynów. Świątynię wybudowano w stylu barokowym, w formie rotundy. Konsekracji kościoła dokonał biskup [[Andrzej Załuski]] 16 lipca 1700 roku, nadając świątyni tytuł Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Kult Matki Bożej z każdym rokiem stawał się coraz popularniejszy. Powiększono klasztor, w którym pod koniec XVII wieku mieszkało dwunastu ojców i kilkunastu braci.  
 
  
Stoczkowski klasztor w wyniku dekretu kasacyjnego z 30 października 1810 roku przejął skarb państwa. Po szesnastu latach od wprowadzenia dekretu kasacyjnego, 4 kwietnia 1826 roku, w obecności tysięcy wiernych władze pruskie zamknęły sanktuarium. Wiele dzieł sztuki uległo w tym okresie rozproszeniu, a w samym klasztorze władze pruskie urządziły szkołę elementarną, natomiast kościół stał pusty i niszczał.
+
Świątynię wybudowano w stylu barokowym, w formie rotundy. Konsekracji kościoła dokonał biskup [[Andrzej Załuski]] 16 lipca 1700 roku, nadając świątyni tytuł Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Kult Matki Bożej z każdym rokiem stawał się coraz popularniejszy. Powiększono klasztor, w którym pod koniec XVII wieku mieszkało dwunastu ojców i kilkunastu braci.  
  
W wyniku starań rządcy diecezji warmińskiej, bpa J. Hohenzollerna, władze pruskie zgodziły się oddać Kościołowi zniszczoną świątynię. Po wielu latach pierwszą mszę św. odprawiono 30 marca 1841 roku. Sanktuarium ponownie ożywiło swą działalność religijną, odżył ruch pielgrzymkowy. W 1870 roku do Stoczka przybyli Misjonarze św. Wincentego a Paulo z Kolonii, jednak nie na długo. Po trzech latach, w wyniku Kulturkampfu musieli opuścić Stoczek. Opiekę nad sanktuarium objęli wówczas księża diecezjalni. W roku 1920, 18 października, do Stoczka powrócili z prowincji śląskiej ojcowie franciszkanie. Po przyłączeniu Austrii do Niemiec w 1938 roku hitlerowcy w klasztorze stoczkowskim więzili biskupów austriackich.
+
Stoczkowski klasztor w wyniku dekretu kasacyjnego z 30 października 1810 roku przejął skarb państwa. Po szesnastu latach od wprowadzenia dekretu kasacyjnego, 4 kwietnia 1826 roku, w obecności tysięcy wiernych władze pruskie zamknęły sanktuarium. Wiele dzieł sztuki uległo w tym okresie rozproszeniu, a w samym klasztorze władze pruskie urządziły szkołę elementarną. W wyniku starań rządcy diecezji warmińskiej, biskupa [[Józef von Hohenzollern|Józefa von Hohenzollerna]], władze pruskie zgodziły się oddać Kościołowi zniszczoną świątynię. Sanktuarium ponownie ożywiło swą działalność religijną, odżył ruch pielgrzymkowy.  
  
Po zakończeniu II wojny światowej Stoczek wraz z Warmią ponownie znalazł się w granicach państwa polskiego. W 1949 roku bernardyni starali się objąć ponownie klasztor i zorganizować w nim życie religijne, jednak na skutek różnych trudności zaniechali pracy duszpasterskiej. Świątynią opiekował się proboszcz z Kiwit. 13 marca 1957 roku biskup [[Tadeusz Wilczyński]] powierzył sanktuarium w Stoczku księżom marianom, wysiedlonym przez władze komunistyczne z Bielan w Warszawie w 1954 roku, którzy w latach 1954-1957 przebywali w Gietrzwałdzie w Domu Najświętszej Maryi Panny. Księża marianie podjęli się wielu prac, doprowadzając świątynię do świetności i z czasem odzyskała dawny charakter. 30 marca 1972 roku przekazano klasztor i świątynię na własność księżom marianom.  
+
W 1870 roku do Stoczka przybyli Misjonarze św. Wincentego a Paulo z Kolonii, jednak nie na długo. Po trzech latach, w wyniku [[Kulturkampf|Kulturkampfu]] musieli opuścić Stoczek. Opiekę nad sanktuarium objęli wówczas księża diecezjalni. W roku 1920, 18 października, do Stoczka powrócili z prowincji śląskiej ojcowie franciszkanie.
  
W świątyni znajduje się słynący łaskami obraz Matki Pokoju, ukoronowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Polski w 1983 r. W klasztorze w Stoczku w latach 1952-1953 więziony był przez władze komunistyczne [[Stefan Wyszyński]]. Tutaj właśnie przygotował akt zawierzenia Matce Bożej całej Ojczyzny. W jednym z pomieszczeń znajduje się dziś izba pamięci, utrwalająca obecność ks. Prymasa w tym miejscu. Stoczek Klasztorny samodzielną placówką parafialną stał się 4 marca 1981 roku. Papież Jan Paweł II kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym włączył w poczet Bazylik Mniejszych 19 maja 1987 roku. W roku 1987 decyzją papieża świątynia podniesiona została do rangi bazyliki mniejszej.
+
Po zakończeniu II wojny światowej Stoczek wraz z Warmią ponownie znalazł się w granicach państwa polskiego. W 1949 roku bernardyni starali się objąć ponownie klasztor i zorganizować w nim życie religijne, jednak na skutek różnych trudności zaniechali pracy duszpasterskiej. Świątynią opiekował się proboszcz z [[Kiwity|Kiwit]]. 13 marca 1957 roku biskup [[Tadeusz Wilczyński]]  powierzył sanktuarium w Stoczku księżom marianom wysiedlonym przez władze komunistyczne z Bielan w Warszawie w 1954 roku, którzy w latach 1954–1957 przebywali w [[Gietrzwałd|Gietrzwałdzie]] w Domu Najświętszej Maryi Panny. Księża marianie podjęli się wielu prac, doprowadzając świątynię do świetności. Z czasem odzyskała ona dawny charakter. 30 marca 1972 roku przekazano klasztor i świątynię na własność księżom marianom.  
  
[[Plik:Parafiastoczekkl1.jpg|right|thumb|288px|[LINK podpis] [26.10.2014]]]<br/>
+
W świątyni znajduje się słynący łaskami obraz Matki Pokoju, ukoronowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Polski w 1983 roku.
[[Plik:Parafiastoczekkl2.jpg|right|thumb|288px|[LINK podpis] [26.10.2014]]]<br/>
 
<br/>
 
  
== Kler parafialny ==
+
W klasztorze w Stoczku w latach 1952–1953 więziony był przez władze komunistyczne kardynał [[Stefan Wyszyński]]. Tutaj właśnie przygotował akt zawierzenia Matce Bożej całej Ojczyzny. W jednym z pomieszczeń znajduje się dziś izba pamięci, utrwalająca obecność ks. Prymasa w tym miejscu. 19 maja 1987 roku papież Jan Paweł II kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym włączył w poczet Bazylik Mniejszych. W roku 1987 również decyzją papieża świątynia podniesiona została do rangi [[lkwim:Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym|bazyliki mniejszej]].
'''Proboszczowie:'''
 
*[[NAZWIMIE]] (od x)
 
*[[NAZWIMIE]] (x–x)kopiczko brak
 
<br/>
 
  
== Filie parafii ==
 
*kaplica w [[NAZWAa|NAZWY]].
 
*kaplica w [[NAZWAa|NAZWY]].
 
<br/>
 
 
== Domy zgromadzeń zakonnych na terenie parafii ==
 
== Domy zgromadzeń zakonnych na terenie parafii ==
[http://www.marianie.pl/index.php?page=pages&text=42 Zgromadzenie Księży Marianów pod Wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny]
+
*Zgromadzenie Księży Marianów pod Wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
<br/>
 
 
 
== Grupy działające na terenie parafii ==
 
*Chór parafialnyxxxx
 
*Odnowa w Duchu Świętymxxxx
 
*Wspólnota Krwi Chrystusaxxxxx
 
*Koło Żywego Różańcaxxxxx
 
*Służba Liturgicznaxxxx
 
<br/>
 
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
 
[http://archwarmia.pl/ Archidiecezja Warmińska]<br/>
 
[http://archwarmia.pl/ Archidiecezja Warmińska]<br/>
 
[[lkwim:Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym|Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym]]
 
[[lkwim:Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym|Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym]]
[[lkwim:xxx|xxx]]<br/>
 
<br/>
 
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
''Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej'', red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999<br/>
 
''Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej'', red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999<br/>
''Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (do 1945 roku)'', Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2003<br/>
 
''Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945-1992)'', Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006<br/>
 
 
[http://faustyna-ostroda.pl/index.php?id=stoczek_warminski Stoczek Klasztorny (Warmiński)]] [26.10.2014]<br/>
 
[http://faustyna-ostroda.pl/index.php?id=stoczek_warminski Stoczek Klasztorny (Warmiński)]] [26.10.2014]<br/>
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Stoczek_Klasztorny ''Stoczek Klasztorny'' Wikipedia]  [26.10.2014]<br/>
+
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Stoczek_Klasztorny pl.wikipedia.org, Stoczek Klasztorny]  [26.10.2014]<br/>
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Kościół]]
+
[[Kategoria: Kościół Rzymskokatolicki]]
+
[[Kategoria: Kościół rzymskokatolicki]]
 
[[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]]
 
[[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]]
 
[[Kategoria: Archidiecezja warmińska]]
 
[[Kategoria: Archidiecezja warmińska]]

Aktualna wersja na dzień 08:47, 8 maj 2015

Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym. Fot. Romek. Źródło: Wikimedia Commons
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym. Fot. Romek. Źródło: Wikimedia Commons
Siedziba Stoczek Klasztorny
Adres Stoczek Klasztorny 30, 11-106 Kiwity
Data powołania 4 marca 1981 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Lidzbark Warmiński
Kościół Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym
Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym

Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Lidzbark Warmiński należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Stoczku Klasztornym. Obecnie (2014 r.) proboszczem parafii jest ks. mgr Krzysztof Ziaja MIC.

Wnętrze kościoła w Stoczku Klasztornym. Fot. Ludwig Schneider. Źródło: Wikimedia Commons [26.10.2014]
Krużganki w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Fot. Ludwig Schneider. Źródło: Wikimedia Commons [26.10.2014]
Klasztor i ogród klasztorny. Fot. Ludwig Schneider. Źródło: Wikimedia Commons [26.10.2014]

Stoczek Klasztorny Cudowne Miejsca - Wielkie Sanktuaria Polski

Historia parafii

Początki kultu maryjnego w Stoczku Klasztornym sięgają czasów średniowiecza, ale są mało znane. Według legendy dwie dziewczynki grabiące siano na łące nieopodal Stoczka znalazły w pniu starego dębu figurkę Matki Bożej. Na miejscu tego wydarzenia wzniesiono kaplicę. W czasie reformacji kaplica została sprofanowana, a figurka zaginęła.

Powstanie sanktuarium w dzisiejszej formie związane jest z sytuacją polityczną Polski w XVII wieku, kiedy była nękana wojnami z Rosją, Turcją i Szwecją. Biskup Mikołaj Szyszkowski złożył ślub, że jeśli Warmia zazna wreszcie spokoju, wybuduje kościół.

Kiedy w 1635 roku został zawarty traktat pokojowy ze Szwecją w Sztumskiej Wsi dający 26-letni rozejm, na podstawie którego Polska odzyskała ziemie Pomorza i w Prusach bez działań wojennych, biskup poczuł się zobowiązany do wypełnienia swego ślubu. Rządca diecezji warmińskiej na budowę kościoła wybrał Stoczek. Opiekę nad nim biskup powierzył zakonowi ojców bernardynów.

Świątynię wybudowano w stylu barokowym, w formie rotundy. Konsekracji kościoła dokonał biskup Andrzej Załuski 16 lipca 1700 roku, nadając świątyni tytuł Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Kult Matki Bożej z każdym rokiem stawał się coraz popularniejszy. Powiększono klasztor, w którym pod koniec XVII wieku mieszkało dwunastu ojców i kilkunastu braci.

Stoczkowski klasztor w wyniku dekretu kasacyjnego z 30 października 1810 roku przejął skarb państwa. Po szesnastu latach od wprowadzenia dekretu kasacyjnego, 4 kwietnia 1826 roku, w obecności tysięcy wiernych władze pruskie zamknęły sanktuarium. Wiele dzieł sztuki uległo w tym okresie rozproszeniu, a w samym klasztorze władze pruskie urządziły szkołę elementarną. W wyniku starań rządcy diecezji warmińskiej, biskupa Józefa von Hohenzollerna, władze pruskie zgodziły się oddać Kościołowi zniszczoną świątynię. Sanktuarium ponownie ożywiło swą działalność religijną, odżył ruch pielgrzymkowy.

W 1870 roku do Stoczka przybyli Misjonarze św. Wincentego a Paulo z Kolonii, jednak nie na długo. Po trzech latach, w wyniku Kulturkampfu musieli opuścić Stoczek. Opiekę nad sanktuarium objęli wówczas księża diecezjalni. W roku 1920, 18 października, do Stoczka powrócili z prowincji śląskiej ojcowie franciszkanie.

Po zakończeniu II wojny światowej Stoczek wraz z Warmią ponownie znalazł się w granicach państwa polskiego. W 1949 roku bernardyni starali się objąć ponownie klasztor i zorganizować w nim życie religijne, jednak na skutek różnych trudności zaniechali pracy duszpasterskiej. Świątynią opiekował się proboszcz z Kiwit. 13 marca 1957 roku biskup Tadeusz Wilczyński powierzył sanktuarium w Stoczku księżom marianom wysiedlonym przez władze komunistyczne z Bielan w Warszawie w 1954 roku, którzy w latach 1954–1957 przebywali w Gietrzwałdzie w Domu Najświętszej Maryi Panny. Księża marianie podjęli się wielu prac, doprowadzając świątynię do świetności. Z czasem odzyskała ona dawny charakter. 30 marca 1972 roku przekazano klasztor i świątynię na własność księżom marianom.

W świątyni znajduje się słynący łaskami obraz Matki Pokoju, ukoronowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Polski w 1983 roku.

W klasztorze w Stoczku w latach 1952–1953 więziony był przez władze komunistyczne kardynał Stefan Wyszyński. Tutaj właśnie przygotował akt zawierzenia Matce Bożej całej Ojczyzny. W jednym z pomieszczeń znajduje się dziś izba pamięci, utrwalająca obecność ks. Prymasa w tym miejscu. 19 maja 1987 roku papież Jan Paweł II kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym włączył w poczet Bazylik Mniejszych. W roku 1987 również decyzją papieża świątynia podniesiona została do rangi bazyliki mniejszej.

Domy zgromadzeń zakonnych na terenie parafii

  • Zgromadzenie Księży Marianów pod Wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
Stoczek Klasztorny (Warmiński)] [26.10.2014]
pl.wikipedia.org, Stoczek Klasztorny [26.10.2014]