Pogezanie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Utworzono nową stronę "'''Pogezanie''' (Pogezania) – jedno z plemion pruskich zamieszkujące na początku XIII w. ziemie na północ od Pomezanii. Zasięg ich ...")
 
m (Zastępowanie tekstu - "Kategoria:Dzieje" na "Kategoria:Dzieje Warmii i Mazur")
 
(Nie pokazano 15 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Pogezanie''' (Pogezania) – jedno z plemion [[Prusowie | pruskich]] zamieszkujące na początku XIII w. ziemie na północ od [[Pomezanie | Pomezanii]]. Zasięg ich osadnictwa jest sporny. Pewnym jest, iż w skład Pogezanii wchodziły tereny nad środkową Pasłęką, sięgające Łyny. Od Pomezanii oddzielała Pogezanię linia górnej Drwęcy i dzisiejszego Kanału Ostródzko-Elbląskiego, oraz Zalew Drużeński (później jezioro Drużno). Północna granica z Warmią jest trudna do tak wyrazistego oznaczenia.  
+
'''Pogezanie''' (Pogezania) – jedno z plemion [[Prusowie | pruskich]] zamieszkujące na początku XIII w. Pogezanię, tj. ziemie na północ od [[Pomezanie |Pomezanii]].  
 +
<br/><br/>
 +
[[Plik:plemion-prus.jpg|thumb|right|290px|Podział plemion pruskich w XIII w., wg. M. Toeppena.<br>Źródło:"Historia Mazur. Przyczynek do dziejów krainy i kultury pruskiej", Olsztyn 1995
 +
]]
 +
==Charakterystyka==
 +
Zasięg osadnictwa tego plemienia jest sporny. Pewnym jest, iż w skład Pogezanii wchodziły tereny nad środkową [[Rzeka Pasłęka|Pasłęką]] sięgające [[Rzeka Łyna|Łyny]]. Od Pomezanii oddzielała Pogezanię linia górnej [[Rzeka Drwęca|Drwęcy]] i dzisiejszego [[Kanał Elbląski|Kanału Elbląskiego]] oraz Zalew Drużeński (później jezioro [[Jezioro Drużno|Drużno]]). Północna granica z [[Warmowie|plemieniem Warmów]] jest trudna do tak wyrazistego oznaczenia.  
  
W Pogezanii występowały następujące jednostki niższorzędne (okręgi, włości): Pogu(y)zan, Glottowia, Zambroch, Passaluc, Drusen (dyskusyjna przynależność do [[Warmowie | Warmii]])
+
W Pogezanii występowały następujące jednostki niższorzędne (okręgi, włości): ''Pogu(y)zan'', ''Glottowia'', ''Zambroch'', ''Passaluc'', ''Drusen'' (dyskusyjna przynależność do Warmii).
  
W wyniku badań językowych odtworzono znaczenia nazwy Pogezania. Rekonstruowana z języka pruskiego nazwa *''Pagude'' składała się z dwóch słów: przedrostek ''pa'' + ''gudde'', „krzak”. Oznaczać miała „kraj krzewów”.  
+
W wyniku badań językowych odtworzono znaczenia nazwy ''Pogezania''. Rekonstruowana z języka pruskiego nazwa *''Pagude'' składała się z dwóch słów: przedrostek *''pa'' + *''gudde'', "krzak". Oznaczać miała "kraj krzewów".
[[Kategoria:Dzieje]]
 
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 +
Jan Powierski, ''Prussica'', Malbork 2003.<br/>
 +
Henryk Łowmiański, ''Studia nad początkami społeczeństwa i państwa litewskiego'', t. 1–2, Wilno 1932.<br/>
  
Jan Powierski, ''Prussica'', Malbork 2003.
+
[[Kategoria:Dzieje Warmii i Mazur]] [[Kategoria:Prusowie]] [[Kategoria:Historia Prusów]][[Kategoria:Prusowie]] [[Kategoria:Prusowie]] [[Kategoria:Prusowie]] [[Kategoria:Plemiona i kultury archeologiczne Prusów]][[Kategoria:Prusowie]] [[Kategoria: 1201-1300]]
 
 
Henryk Łowmiański, ''Studia nad początkami społeczeństwa i państwa litewskiego'', t. 2, Wilno 1932.
 

Aktualna wersja na dzień 13:38, 16 wrz 2015

Pogezanie (Pogezania) – jedno z plemion pruskich zamieszkujące na początku XIII w. Pogezanię, tj. ziemie na północ od Pomezanii.

Podział plemion pruskich w XIII w., wg. M. Toeppena.
Źródło:"Historia Mazur. Przyczynek do dziejów krainy i kultury pruskiej", Olsztyn 1995

Charakterystyka

Zasięg osadnictwa tego plemienia jest sporny. Pewnym jest, iż w skład Pogezanii wchodziły tereny nad środkową Pasłęką sięgające Łyny. Od Pomezanii oddzielała Pogezanię linia górnej Drwęcy i dzisiejszego Kanału Elbląskiego oraz Zalew Drużeński (później jezioro Drużno). Północna granica z plemieniem Warmów jest trudna do tak wyrazistego oznaczenia.

W Pogezanii występowały następujące jednostki niższorzędne (okręgi, włości): Pogu(y)zan, Glottowia, Zambroch, Passaluc, Drusen (dyskusyjna przynależność do Warmii).

W wyniku badań językowych odtworzono znaczenia nazwy Pogezania. Rekonstruowana z języka pruskiego nazwa *Pagude składała się z dwóch słów: przedrostek *pa + *gudde, "krzak". Oznaczać miała "kraj krzewów".

Bibliografia

Jan Powierski, Prussica, Malbork 2003.
Henryk Łowmiański, Studia nad początkami społeczeństwa i państwa litewskiego, t. 1–2, Wilno 1932.