Stanisław Sakowicz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 11:29, 19 paź 2015 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stanisław Sakowicz

Źródło: Archiwum Redakcji "5 plus x". Zdjęcie nadesłał Apolinary Zapisek
Źródło: Archiwum Redakcji "5 plus x".
Zdjęcie nadesłał Apolinary Zapisek
Data i miejsce urodzenia 22 listopada 1896 r.
Psków
Data i miejsce śmierci 28 kwietnia 1969 r.
Dąbrowa koło Warszawy
Zawód pracownik naukowy

Stanisław Sakowicz (ur. 22 listopada 1896 r. w Pskowie, zm. 28 kwietnia 1969 r. w Dąbrowie k. Warszawy) – pracownik naukowy zajmujący się racjonalną gospodarką rybacką, dzięki niemu w olsztyńskiej Wyższej Szkole Rolniczej został utworzony Wydział Rybacki.

Życiorys

Stanisław Sakowski urodził się 22 listopada 1896 roku w Pskowie w rodzinie inteligenckiej. Po ukończeniu gimnazjum wcielono go do wojska carskiego. W pierwszej wojnie światowej stracił rękę. W 1927 roku ukończył Wydział Rolniczy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Następnie był asystentem na tej uczelni. Po 1945 roku jako adiunkt pracował w Warszawie. Uzyskał stopień doktora za rozprawę dotyczącą gospodarki rybackiej na wodach otwartych. Równocześnie w latach 1946–1947 zatrudniono go w Ministerstwie Rolnictwa. We wrześniu 1951 roku została mu powierzona organizacja Wydziału Rybackiego WSR w Olsztynie. Otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego i był dziekanem tego wydziału.

Uchodził za wybitnego specjalistę z dziedziny ichtiologii i rybactwa. Potwierdzają to opublikowane prace i powołanie go na członka PAN. Opracował między innymi cztery podręczniki oraz prace: Zarys gospodarki na wodach otwartych, Rybactwo a problemy żywnościowe świata. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał we wrześniu 1961 roku. Był członkiem Rady Naukowo-Technicznej przy Ministrze Rolnictwa, Komitetu Hydrobiologicznego Wydziału II PAN, Rady Naukowej Międzynarodowego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Z końcem października 1968 roku, po 41 latach pracy zawodowej, przeszedł na emeryturę.

Zmarł 28 kwietnia 1969 roku w Dąbrowie koło Warszawy.

Bibliografia

Jan Chłosta, Ludzie godni pamięci. Warmińsko-mazurscy patroni olsztyńskich ulic, Olsztyn 1997.