Szkoła Podstawowa im. Marii Zientary-Malewskiej w Barcikowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Osiągnięcia)
 
(Nie pokazano 18 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa im. Marii Zientary-Malewskiej w Barcikowie
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa im. Marii Zientary-Malewskiej w Barcikowie
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =  p36.jpg  
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =  Budynek placówki. Źródło: [http://www.spbarcikowo.neostrada.pl www.spbarcikowo.neostrada.pl]
 
|Data_założenia  =  XVIII w.
 
|Data_założenia  =  XVIII w.
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
Linia 8: Linia 8:
 
|Profil          =
 
|Profil          =
 
|Adres            =  Barcikowo 11, 11-040 Dobre Miasto  
 
|Adres            =  Barcikowo 11, 11-040 Dobre Miasto  
|Patron          =  Maria Zientara-Malewska
+
|Patron          =  [[lkwim: Maria Zientara-Malewska|Maria Zientara-Malewska]]
 
}}
 
}}
 
+
''' Szkoła Podstawowa im. Marii Zientary-Malewskiej w Barcikowie ''' – placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora pełni [[Małgorzata Przybyszewska]].
''' Szkoła Podstawowa im. Marii Zientary-Malewskiej w Barcikowie ''' – Placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora pełni [[Małgorzata Przybyszewska]].
+
<br/><br/>
<br/>
 
 
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
  Początki szkoły w Barcikowie sięgają wieku XVIII, kiedy to miejscowa ludność poszukiwała nauczyciela mówiącego zarówno po polsku jak i po niemiecku. Taką osobę sprowadzono z Kawkowa. Mieszkańcy byli bardzo zadowoleni z nauczyciela, o czym świadczą dokumenty z tego okresu. Szkoła w prawdziwego zdarzenia powstała dopiero w XIX w. Niestety w tym okresie nauczano po niemiecku, czego wymagała sytuacja polityczna. Oficjalnie szkoła powstała 1.01.1950 roku. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych była to niewielka szkółka, gdyż w pobliskich wioskach znajdowały się samodzielne placówki oświatowe. Dopiero na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych znacznie się powiększyła. W jej skład włączono dzieci z dawnych szkół w Starym Dworze, Kabikiejmach Górnych i Dolnych oraz w Cerkiewniku. W latach największego rozkwitu liczyła 150 uczniów.
+
Początki szkoły w [[Barcikowo|Barcikowie]] sięgają XVIII wieku. Wówczas do wsi sprowadzono z Krakowa nauczyciela, który potrafił mówić zarówno po polsku, jak i po niemiecku. W XIX wieku funkcjonowała w Barcikowie szkoła podstawowa, lecz nauczano w niej jedynie po niemiecku. Polska szkoła powstała oficjalnie 1.01.1950 roku.
  
Stara 'nowa' szkoła :-)    Początki były dość trudne. Jak wynika z kronik brakowało pomocy naukowych, dzieci były zaniedbane, często brudne. Systematyczna i konsekwentna praca nauczycieli pozwoliła na stopniową poprawę sytuacji. Szkoła się rozwijała. Wraz z wchłonięciem szkół z sąsiednich wiosek do Barcikowa przybyło wielu nowych, młodych nauczycieli. Ich ciekawe pomysły pozwoliły uatrakcyjnić szkołę. Organizowano wiele wycieczek do różnych miejsc Polski, wyremontowano budynki szkolne, przeprowadzano imprezy sportowe, także z udziałem innych szkół.
+
W latach 50. i 60. była to niewielka szkółka, do której uczęszczały tylko dzieci miejscowe, gdyż w okolicznych wioskach również znajdowały się samodzielne placówki. Dopiero na przełomie lat 70/80 zaczęły się w niej uczyć dzieci z dawnych szkół w [[Stary Dwór|Starym Dworze]], [[Kabikiejmy|Kabikiejmach Górnych]] i Dolnych oraz w [[Cerkiewnik|Cerkiewniku]]. W latach największego rozkwitu liczyła 150 uczniów. Wraz z przybyciem do szkoły uczniów z pobliskich wiosek, do Barcikowa zawitali też nowi, młodzi nauczyciele. Szkoła zaczęła się rozwijać. Zaczęto organizować wycieczki do różnych miejsc Polski, wyremontowano budynki szkolne, organizowano imprezy sportowe, także z udziałem innych szkół.  
  
    Prawdziwe sukcesy zaczęła odnosić nasza szkoła dopiero w latach dziewięćdziesiątych.
+
Prawdziwe sukcesy zaczęła odnosić szkoła dopiero w latach 90. Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było nadanie jej imienia. Patron szkoły został wybrany przez uczniów na drodze konkursu. Od 1999 roku nosi ona imię [[lkwim: Maria Zientara-Malewska|Marii Zientary-Malewskiej]]. Kolejna zmiana nastąpiła w roku szkolnym 2002/2003, gdy  powstała pracownia komputerowa. Uroczyście zakończył się też rok szkolny 2010/2011, gdyż wówczas nadano szkole sztandar.
  
Tutaj mieścił się kiedyś pokój nauczycielski    Wielkim sukcesem naszej szkoły było zajęcie II miejsca w konkursie międzyszkolnym "Festiwal młodzieży Europy". Prezentowaliśmy wówczas Grecję. Konkurs składał się z trzech etapów, w trzecim etapie zajęliśmy pierwsze miejsce.
+
== Działalność ==
 +
Szkoła na przestrzeni lat realizowała różne programy edukacyjne. W latach 2000-2005 w ramach zatwierdzonego Programu Edukacji Regionalnej "Elementy Dziedzictwa Kulturowego w pracy dydaktyczno-wychowawczej szkoły Podstawowej w Barcikowie" starano się zapoznać dzieci z kulturą i tradycją, obyczajami mieszkańców żyjących tam dawniej i dzisiaj. W latach 2006-2009 szkoła uczestniczyła w programie Comenius. W roku szkolnym 2006/2007 oraz 2007/2008 realizowany był również projekt współpracy z rodzicami "Rodzice członkiem społeczności szkolnej - zachęcamy rodziców do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły". Natomiast w roku szkolnym 2009/2010 przystąpiono do realizacji dwuletniego projektu "O lepsze jutro dzieci wiejskich - II edycja".  
  
    Ważnym momentem było nadanie w 1999 roku imienia naszej szkole. Odtąd nosi ona imię Marii Zientary-Malewskiej.
+
W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym szkoła wzięła czynny udział w organizacji Dożynek Gminnych Barcikowo 2011. W roku szkolnym 2013/2013 realizowano Projekt International School and Kinergarten. Obecnie szkoła nadal nastawiona jest na działalność ekologiczną i regionalną. Na szczególną uwagę zasługują przeprowadzany co roku konkurs opowiadania legend warmińskich "Barstukowe gadanie" oraz konkursy ekologiczne, np. ubrania z odpadów ekologicznych.
<br/>
 
  
== Działalność ==
+
Dodatkowo organizowane są wycieczki szkolne oraz zajęcia pozalekcyjne: zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z języka polskiego i matematyki, zajęcia komputerowe i nauka j.angielskiego, zajęcia logopedyczne, spotkania młodych przyrodników, zajęcia plastyczno - teatralne, nauka gry w szachy i warcaby, zajęcia sportowe, chór szkolny.
Obecnie szkoła nastawiona jest na działalność ekologiczną i regionalną. Na szczególną uwagę zasługują przeprowadzany co roku konkurs opowiadania legend warmińskich "Barstukowe gadanie" oraz konkursy ekologiczne, np. ubrania z odpadów ekologicznych.
 
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Cele i zadania ==
 
== Cele i zadania ==
 
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
 
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
<br/>
 
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
 
*edukacja wczesnoszkolna –
 
*język polski –
 
*język angielski –
 
*matematyka –
 
*zajęcia komputerowe –
 
*przyroda –
 
*historia –
 
*religia –
 
*plastyka –
 
*muzyka –
 
*zajęcia techniczne –
 
*wychowanie fizyczne –
 
*biblioteka –
 
*świetlica szkolna –
 
*pedagog szkolny –
 
<br/>
 
  
 +
Do nadrzędnych celów i zadań szkoły zalicza się:
 +
*umożliwienie poznanie wymaganych pojęć i zdobycia rzetelnej wiedzy na poziomie pozwalającym co najmniej kontynuację nauki na następnym etapie kształcenia
 +
*rozwijanie sprawności umysłowych oraz osobistych zainteresowań
 +
*kształtowanie środowisko wychowawcze sprzyjającego wszechstronnemu rozwojowi (w wymiarze intelektualnym, psychicznym, społecznym, zdrowotnym, estetycznym, moralnym, duchowym)
 +
*sprawowanie opieki nad uczniami z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa oraz promocji i ochrony zdrowia
 +
*udzielanie uczniom pomocy psychologicznej i pedagogicznej
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
Uczniowie odnoszą sukcesy w ogólnopolskich, wojewódzkich i międzyszkolnych konkursach i olimpiadach ortograficznych, sportowych, przedmiotowych (matematyka, j. angielski), plastycznych
+
Uczniowie odnoszą sukcesy w ogólnopolskich, wojewódzkich i międzyszkolnych konkursach i olimpiadach ortograficznych, sportowych, przedmiotowych (matematyka, j. angielski), plastycznych i ekologicznych.
<br/>
 
 
 
== Absolwenci ==
 
...
 
<br/>
 
 
 
== Ciekawostki ==
 
...
 
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
[http://www.spbarcikowo.neostrada.pl SP Barcikowo] [27.11.2014]<br/>
[][27.11.2014]<br/>
+
[http://www.szkolnictwo.pl szkolnictwo.pl] [27.11.2014]<br/>
[http://www.szkolnictwo.pl Szkolnictwo][27.11.2014]
 
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoła podstawowa]]<br />
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoły podstawowe]] [[Kategoria: Dobre Miasto (gmina miejsko-wiejska)]]<br />

Aktualna wersja na dzień 09:48, 11 mar 2015

Szkoła Podstawowa im. Marii Zientary-Malewskiej w Barcikowie

Budynek placówki. Źródło: www.spbarcikowo.neostrada.pl
Budynek placówki. Źródło: www.spbarcikowo.neostrada.pl
Data założenia: XVIII w.
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: szkoła podstawowa
Adres: Barcikowo 11, 11-040 Dobre Miasto
Patron: Maria Zientara-Malewska

Szkoła Podstawowa im. Marii Zientary-Malewskiej w Barcikowie – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora pełni Małgorzata Przybyszewska.

Historia

Początki szkoły w Barcikowie sięgają XVIII wieku. Wówczas do wsi sprowadzono z Krakowa nauczyciela, który potrafił mówić zarówno po polsku, jak i po niemiecku. W XIX wieku funkcjonowała w Barcikowie szkoła podstawowa, lecz nauczano w niej jedynie po niemiecku. Polska szkoła powstała oficjalnie 1.01.1950 roku.

W latach 50. i 60. była to niewielka szkółka, do której uczęszczały tylko dzieci miejscowe, gdyż w okolicznych wioskach również znajdowały się samodzielne placówki. Dopiero na przełomie lat 70/80 zaczęły się w niej uczyć dzieci z dawnych szkół w Starym Dworze, Kabikiejmach Górnych i Dolnych oraz w Cerkiewniku. W latach największego rozkwitu liczyła 150 uczniów. Wraz z przybyciem do szkoły uczniów z pobliskich wiosek, do Barcikowa zawitali też nowi, młodzi nauczyciele. Szkoła zaczęła się rozwijać. Zaczęto organizować wycieczki do różnych miejsc Polski, wyremontowano budynki szkolne, organizowano imprezy sportowe, także z udziałem innych szkół.

Prawdziwe sukcesy zaczęła odnosić szkoła dopiero w latach 90. Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było nadanie jej imienia. Patron szkoły został wybrany przez uczniów na drodze konkursu. Od 1999 roku nosi ona imię Marii Zientary-Malewskiej. Kolejna zmiana nastąpiła w roku szkolnym 2002/2003, gdy powstała pracownia komputerowa. Uroczyście zakończył się też rok szkolny 2010/2011, gdyż wówczas nadano szkole sztandar.

Działalność

Szkoła na przestrzeni lat realizowała różne programy edukacyjne. W latach 2000-2005 w ramach zatwierdzonego Programu Edukacji Regionalnej "Elementy Dziedzictwa Kulturowego w pracy dydaktyczno-wychowawczej szkoły Podstawowej w Barcikowie" starano się zapoznać dzieci z kulturą i tradycją, obyczajami mieszkańców żyjących tam dawniej i dzisiaj. W latach 2006-2009 szkoła uczestniczyła w programie Comenius. W roku szkolnym 2006/2007 oraz 2007/2008 realizowany był również projekt współpracy z rodzicami "Rodzice członkiem społeczności szkolnej - zachęcamy rodziców do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły". Natomiast w roku szkolnym 2009/2010 przystąpiono do realizacji dwuletniego projektu "O lepsze jutro dzieci wiejskich - II edycja".

W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym szkoła wzięła czynny udział w organizacji Dożynek Gminnych Barcikowo 2011. W roku szkolnym 2013/2013 realizowano Projekt International School and Kinergarten. Obecnie szkoła nadal nastawiona jest na działalność ekologiczną i regionalną. Na szczególną uwagę zasługują przeprowadzany co roku konkurs opowiadania legend warmińskich "Barstukowe gadanie" oraz konkursy ekologiczne, np. ubrania z odpadów ekologicznych.

Dodatkowo organizowane są wycieczki szkolne oraz zajęcia pozalekcyjne: zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z języka polskiego i matematyki, zajęcia komputerowe i nauka j.angielskiego, zajęcia logopedyczne, spotkania młodych przyrodników, zajęcia plastyczno - teatralne, nauka gry w szachy i warcaby, zajęcia sportowe, chór szkolny.

Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.

Do nadrzędnych celów i zadań szkoły zalicza się:

  • umożliwienie poznanie wymaganych pojęć i zdobycia rzetelnej wiedzy na poziomie pozwalającym co najmniej kontynuację nauki na następnym etapie kształcenia
  • rozwijanie sprawności umysłowych oraz osobistych zainteresowań
  • kształtowanie środowisko wychowawcze sprzyjającego wszechstronnemu rozwojowi (w wymiarze intelektualnym, psychicznym, społecznym, zdrowotnym, estetycznym, moralnym, duchowym)
  • sprawowanie opieki nad uczniami z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa oraz promocji i ochrony zdrowia
  • udzielanie uczniom pomocy psychologicznej i pedagogicznej

Osiągnięcia

Uczniowie odnoszą sukcesy w ogólnopolskich, wojewódzkich i międzyszkolnych konkursach i olimpiadach ortograficznych, sportowych, przedmiotowych (matematyka, j. angielski), plastycznych i ekologicznych.

Bibliografia

SP Barcikowo [27.11.2014]
szkolnictwo.pl [27.11.2014]