Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
 
(Nie pokazano 27 wersji utworzonych przez 6 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Poniżej przedstawiona jest wizualizacja szablonu'''
 
-----
 
 
{{Szkolnictwo infobox
 
{{Szkolnictwo infobox
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi
 
|Grafika          =  sp gołdap.jpg
 
|Grafika          =  sp gołdap.jpg
|Opis_grafiki    =  budynek szkoły http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02179, 18.12.2013.
+
|Opis_grafiki    =  Budynek szkoły. Źródło: [http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02179 www.szkolnictwo.pl]
|Data_założenia  =  ...Wymagane...
+
|Data_założenia  =  koniec XIX wieku
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
|Podtyp_szkoły    =  ...Wymagane...
+
|Podtyp_szkoły    =   
|Profil          =  ...Wymagane...
+
|Profil          =   
|Adres            =  19-500 Gołdap ul. Szkolna 4
+
|Adres            =  ul. Szkolna 4, 19-500 Gołdap
 
}}
 
}}
 
+
''' Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi''' – szkoła podstawowa w [[Gołdap |Gołdapi]], [[Powiat gołdapski |powiat gołdapski]], [[Województwo warmińsko-mazurskie |województwo warmińsko-mazurskie]]. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni [[Beata Karpińska]].
''' Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi''' <br/>
+
<br/><br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
...Historia szkoły sięga końca XIX wieku, kiedy to w mieście istniały dwie równorzędne szkoły powszechne ( Volksschulen ) dla chłopców i dziewcząt, mieszczące się w oddzielnym budynku. Na początku XX wieku władze miasta podjęły decyzję o budowie nowoczesnej szkoły, która uroczyście otwarto 17 kwietnia 1903 roku. Umiejscowienie szkoły budziło na początku wiele kontrowersji, zarówno wśród kadry pedagogicznej, jak i samych mieszkańców. Punktem spornym było jej położenie w pobliżu wielu zakładów rzemieślniczych. Mogło to zakłócać przebieg zajęć lekcyjnych. Uważano też, że podwórze szkolne, które wówczas było podzielone drewnianym parkanem jest zbyt małe, jak na tak duży budynek. Rektorzy bardzo często interweniowali w magistracie, co w konsekwencji doprowadziło do tego, iż ulica szkolna ( Schulstraße ) została utwardzona, a najbliższy zakład produkcyjny przeniesiono w inne miejsce.
+
Historia szkoły w [[Gołdap |Gołdapi]] sięga końca XIX w., kiedy w mieście istniały dwie równorzędne niemieckie szkoły powszechne (Volksschulen) dla chłopców i dziewcząt, mieszczące się w oddzielnych budynkach. W 1910 r. w szkole funkcjonowało 15 oddziałów. Podczas I wojny światowej, od listopada 1914 r. do lutego 1915 r., w budynku szkoły mieścił się rosyjski szpital wojskowy. Dzięki temu szkoła i jej wyposażenie ocalały. Zajęcia w szkole wznowiono w maju 1915 r.
 
 
Do 1911 roku w budynku funkcjonują dwie oddzielne szkoły: dla dziewcząt i dla chłopców, zarządzane przez dwóch rektorów. W 1910 roku w szkole istnieje już 15 oddziałów. W czasie I wojny światowej zajęcia odbywają się normalnie. Przerywa je dopiero nasilenie walk i zajęcie miasta przez wojska rosyjskie.
 
 
 
Od listopada 1914 roku do lutego 1915 roku w budynku szkoły mieścił się rosyjski szpital wojskowy. Dzięki temu tak szkoła, jak i całe jej wyposażenie przetrwały okupację w stanie bardzo dobrym. Zajęcia w szkole zostają wznowione w maju 1915 roku. Uczono tu przede wszystkim: języka niemieckiego, przyrody, geografii, rysunku, historii, śpiewu, ale także odbywały się w szkole liczne zajęcia pozalekcyjne ( sportowe, kursy, kursy prowadzenia gospodarstwa domowego). Organizowano wycieczki pokazujące uczniom piękno ziemi gołdapskiej.
 
 
 
Liczba uczących się dzieci w szkole stale rosła. Zaczęto wiec zagospodarowywać nowe, dotąd nie używane pomieszczenia na klasy lekcyjne.
 
 
 
W okresie II wojny światowej szkołę zajęli częściowo żołnierze niemieccy i zajęcia odbywały się również poza budynkiem ( w kościele, w schronisku młodzieżowym czy mieszkaniach prywatnych). Napływ do miasta uciekinierów szukających schronienia przed bombardowaniami spowodował, iż w 1943 roku w szkole funkcjonowano aż 28 klas. W tym samym 1943 roku władze powróciły znów do podziału szkoły na męską i żeńską, tak jak to miało miejsce na początku jej istnienia. Wraz z nasileniem się walk zajęcia przerwano.
 
 
 
Najwięcej materiałów dotyczących powojennej historii szkoły dostarczają zachowane kroniki szkolne. Oto jeden z pierwszych zapisów: „Szkoła w prawdzie ocalała z pożogi wojennej, ale była również zniszczona. Dach budynku był przebity bombą, zaciekało, pełno było dziur w ścianach. Północna ściana szkoły była wyrwana, sale i piwnica zawalona gruzem.”
 
 
 
 
 
 
 
Był rok 1945. Pierwszy dzwonek wezwał uczniów na lekcje dopiero 22 listopada. Prace rozpoczęli pani Anna Wierzbicka, pani Irena Gawrońska i pan Władysław Górewicz.
 
 
 
Zgłosiło się 23 dzieci.
 
  
W kolejnych latach wraz z odbudową miasta przybywało uczniów i nauczycieli. Pani Laurencja Małgorzata Skalmierska, zatrudniona na etacie nauczycielki w roku 1947, w póżniejszych latach tak wspominała pierwszych wychowanków „jedynki”.
+
W okresie II wojny światowej szkołę zajęli częściowo żołnierze niemieccy, stąd zajęcia odbywały się również poza budynkiem (w kościele, w schronisku młodzieżowym czy mieszkaniach prywatnych). Wraz z nasileniem się walk, zajęcia szkolne przerwano. Po II wojnie światowej szkoła wznowiła swą działalność. Oficjalne otwarcie Publicznej Szkoły Powszechnej w Gołdapi nastąpiło 22 listopada 1945 r. Pracę w charakterze nauczyciela podjęli: [[Anna Wierzbicka]], [[Irena Gawrońska]] i [[Władysław Górewicz]]. W 1948 r., na skutek reformy strukturalnej, szkoła zmieniła nazwę na szkoła podstawowa. W roku szkolnym 1945/46 liczba uczniów wynosiła 23, zaś w roku szkolnym 1958/59 wzrosła aż do 1272 uczniów. 1 maja 1969 r. szkoła otrzymała sztandar, a 3 czerwca 1973 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej – wizerunku patrona szkoły [[lkwim:Mikołaj Kopernik |Mikołaja Kopernika]].
 +
Od 1999 r. szkoła funkcjonuje jako sześcioklasowa szkoła podstawowa.
  
„Nie było czym pisać na tablicy, nie było podręczników ani zeszytów (…), ale stosunek młodzieży do nauki był poważny. Zbyt długo niektórzy czekali na to, by móc się uczyć”.
 
 
Do 1958 roku nasza szkoła była jedyną podstawówką w mieście. Ze względu na to, iż rosła liczba uczących się dzieci, a liczba izb lekcyjnych pozostawała wciąż ta sama, warunki pracy stawały się coraz bardziej uciążliwe. W roku szkolnym 1958/59 zapisanych było 1272 uczniów. Klasy młodsze uczyły się nawet na trzy zmiany. Nastąpił wtedy podział szkoły na „jedynkę” i „dwójkę” – jednakże obie mieściły się nadal w tym samym budynku. Pomysł ten okazał się chybiony, gdyż już w następnym roku szkolnym nastąpiło połączenie szkół.
 
 
Aby zmniejszyć kłopoty lokalowe, w oddzielnym budynku na tyłach szkoły powstała świetlica i pracownia do zajęć praktycznych. Jednak dopiero w roku 1961 nastąpiła nieznaczna poprawa warunków nauki, ponieważ przy Liceum Ogólnokształcącym utworzono Szkołę Podstawową nr 3, gdzie przeniesiono część uczniów i nauczycieli. Także na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych rozebrano straszące pustką wypalonych okien mury sali sportowej. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu młodzieży, rodziców i nauczycieli usunięto zwały gruzu i kamieni, na placu powstało boisko szkolne. Doniosłym wydarzeniem w dziejach placówki było otrzymanie sztandaru w dniu 1 maja 1969 roku. Ten majowy dzień uczniowie i nauczyciele przeżyli jako wielkie święto szkoły. W drzewce sztandaru zostały wbite pamiątkowe gwożdzie, po raz pierwszy „z palcami złożonymi na drzewcach sztandaru ślubowała delegacja najlepszych uczniów”.
 
 
Kolejnym niezwykle ważnym wydarzeniem było nadanie szkole imienia Mikołaja Kopernika. W kronice zapisano: „Od dnia dzisiejszego szkoła nosi imię Wielkiego Polaka, które staje się dumą i chlubą młodzieży, rodziców i Grona Pedagogicznego tej szkoły. Niech imię tego Człowieka będzie Wam wzorem w nauce i pracy, w umiłowaniu Ojczyzny i poszanowaniu wolności wszystkich narodów”.
 
 
W dniu 3 czerwca 1973 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej – wizerunku Wielkiego Astronoma na frontowej ścianie budynku szkolnego.
 
 
<br/>
 
 
== Cele i zadania ==
 
== Cele i zadania ==
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty z 1991 roku.
+
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty z 1991 r.
<br/>
 
  
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
...
+
Funkcję dyrektora szkoły pełni [[Beata Karpińska]].
<br/>
+
 
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
Szkoła posiada Certyfikat II stopnia „Szkoła przyjazna środowisku” przyznawany przez Kuratora Oświaty.
+
Szkoła posiada Certyfikat II stopnia "Szkoła przyjazna środowisku".
<br/>
 
  
== Absolwenci ==
 
...
 
<br/>
 
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
 
W szkole działa Szkolne Koło Przyjaciół Dzieci Afryki.
 
W szkole działa Szkolne Koło Przyjaciół Dzieci Afryki.
<br/>
 
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
http://www.sp1goldap.edu.pl/category/aktualnosci/, 18.12.2013.
+
Radziszewska Maria Jolanta, ''Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945-1956)'', Kraków 2011, s. 42. <br>
 
+
[http://www.sp1goldap.edu.pl/category/aktualnosci/, sp1goldap.edu.pl] [22.12.2013]<br>
http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02179, 18.12.2013.
+
[http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02179, szkolnictwo.pl] [22.12.2013]
 
<br/>
 
<br/>
 +
[[Kategoria: Szkolnictwo]]
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]]<br />
+
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]
 +
[[Kategoria: Powiat gołdapski]]
 +
[[Kategoria: Gołdap (gmina miejsko-wiejska)]]
 +
[[Kategoria: 1801-1918]]
 +
[[Kategoria: 1990-]]

Aktualna wersja na dzień 13:30, 11 mar 2015

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi

Budynek szkoły. Źródło: www.szkolnictwo.pl
Budynek szkoły. Źródło: www.szkolnictwo.pl
Data założenia: koniec XIX wieku
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: ul. Szkolna 4, 19-500 Gołdap

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi – szkoła podstawowa w Gołdapi, powiat gołdapski, województwo warmińsko-mazurskie. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Beata Karpińska.

Historia

Historia szkoły w Gołdapi sięga końca XIX w., kiedy w mieście istniały dwie równorzędne niemieckie szkoły powszechne (Volksschulen) dla chłopców i dziewcząt, mieszczące się w oddzielnych budynkach. W 1910 r. w szkole funkcjonowało 15 oddziałów. Podczas I wojny światowej, od listopada 1914 r. do lutego 1915 r., w budynku szkoły mieścił się rosyjski szpital wojskowy. Dzięki temu szkoła i jej wyposażenie ocalały. Zajęcia w szkole wznowiono w maju 1915 r.

W okresie II wojny światowej szkołę zajęli częściowo żołnierze niemieccy, stąd zajęcia odbywały się również poza budynkiem (w kościele, w schronisku młodzieżowym czy mieszkaniach prywatnych). Wraz z nasileniem się walk, zajęcia szkolne przerwano. Po II wojnie światowej szkoła wznowiła swą działalność. Oficjalne otwarcie Publicznej Szkoły Powszechnej w Gołdapi nastąpiło 22 listopada 1945 r. Pracę w charakterze nauczyciela podjęli: Anna Wierzbicka, Irena Gawrońska i Władysław Górewicz. W 1948 r., na skutek reformy strukturalnej, szkoła zmieniła nazwę na szkoła podstawowa. W roku szkolnym 1945/46 liczba uczniów wynosiła 23, zaś w roku szkolnym 1958/59 wzrosła aż do 1272 uczniów. 1 maja 1969 r. szkoła otrzymała sztandar, a 3 czerwca 1973 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej – wizerunku patrona szkoły Mikołaja Kopernika. Od 1999 r. szkoła funkcjonuje jako sześcioklasowa szkoła podstawowa.

Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty z 1991 r.

Kadra pedagogiczna

Funkcję dyrektora szkoły pełni Beata Karpińska.

Osiągnięcia

Szkoła posiada Certyfikat II stopnia "Szkoła przyjazna środowisku".

Ciekawostki

W szkole działa Szkolne Koło Przyjaciół Dzieci Afryki.

Bibliografia

Radziszewska Maria Jolanta, Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945-1956), Kraków 2011, s. 42.
sp1goldap.edu.pl [22.12.2013]
szkolnictwo.pl [22.12.2013]