Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 2: Linia 2:
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi
 
|Grafika          =  sp gołdap.jpg
 
|Grafika          =  sp gołdap.jpg
|Opis_grafiki    =  budynek szkoły, źródło: http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02179, 18.12.2013.
+
|Opis_grafiki    =  Budynek szkoły [http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02179]
|Data_założenia  =  koniec XIX wieku
+
|Data_założenia  =  Koniec XIX wieku
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
+
|Poziom_szkoły    =  Podstawowy
 
|Podtyp_szkoły    =   
 
|Podtyp_szkoły    =   
 
|Profil          =   
 
|Profil          =   
|Adres            =  19-500 Gołdap ul. Szkolna 4
+
|Adres            =  19-500 Gołdap, ul. Szkolna 4
 
}}
 
}}
''' Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. [[lkwim: Mikołaj Kopernik |Mikołaja Kopernika]] w [[Gołdap |Gołdapi]]''' – szkoła podstawowa w [[Gołdap |Gołdapi]], w [[powiat gołdapski |powiecie gołdapskim]], w [[województwo warmińsko-mazurskie |województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora Szkoły pełni [[Beata Karpińska]]  
+
''' Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. [[lkwim: Mikołaj Kopernik |Mikołaja Kopernika]] w [[Gołdap |Gołdapi]]''' – szkoła podstawowa w [[Gołdap |Gołdapi]], [[Powiat gołdapski |powiat gołdapski]], [[Województwo warmińsko-mazurskie |województwo warmińsko-mazurskie]]. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni [[Beata Karpińska]].
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Historia Szkoły w [[Gołdap |Gołdapi]] sięga końca XIX wieku, kiedy to w mieście istniały dwie równorzędne niemieckie szkoły powszechne (Volksschulen) dla chłopców i dziewcząt, mieszczące się w oddzielnych budynkach. W 1910 roku w Szkole funkcjonowało 15 oddziałów. W czasie I wojny światowej zajęcia odbywały się normalnie. Od listopada 1914 roku do lutego 1915 roku w budynku szkoły mieścił się rosyjski szpital wojskowy. Dzięki temu tak Szkoła, jak i jej wyposażenie ocalały. Zajęcia w Szkole wznowiono w maju 1915 roku. W okresie II wojny światowej szkołę zajęli częściowo żołnierze niemieccy, stąd zajęcia odbywały się również poza budynkiem (w kościele, w schronisku młodzieżowym czy mieszkaniach prywatnych). Wraz z nasileniem się walk zajęcia szkolne przerwano. Po II wojnie światowej Szkoła wznowiła swą działalność. Oficjalne otwarcie Publicznej Szkoły Powszechnej w Gołdapi nastąpiło 22 listopada 1945 roku. Pracę w charakterze nauczyciela podjęli: [[Anna Wierzbicka]], [[Irena Gawrońska]] i [[Władysław Górewicz]]. W 1948 roku na skutek reformy strukturalnej Szkoła zmieniła nazwę na szkoła podstawowa. O ile w roku szkolnym 1945/46 liczba uczniów wynosiła 23, to w roku szkolnym 1958/59 wzrosła do 1272 uczniów. Dlatego też uczniowie klas początkowych uczyli się na trzy zmiany. 1 maja 1969 roku Szkoła otrzymała sztandar, a 3 czerwca 1973 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej – wizerunku Patrona Szkoły [[lkwim: Mikołaj Kopernik |Mikołaja Kopernika]].
+
Historia szkoły w [[Gołdap |Gołdapi]] sięga końca XIX w., kiedy to w mieście istniały dwie równorzędne niemieckie szkoły powszechne (Volksschulen) dla chłopców i dziewcząt, mieszczące się w oddzielnych budynkach. W 1910 r. w szkole funkcjonowało 15 oddziałów. W czasie I wojny światowej zajęcia odbywały się normalnie. Od listopada 1914 r. do lutego 1915 r. w budynku szkoły mieścił się rosyjski szpital wojskowy. Dzięki temu szkoła i jej wyposażenie ocalały. Zajęcia w szkole wznowiono w maju 1915 r. W okresie II wojny światowej szkołę zajęli częściowo żołnierze niemieccy, stąd zajęcia odbywały się również poza budynkiem (w kościele, w schronisku młodzieżowym czy mieszkaniach prywatnych). Wraz z nasileniem się walk zajęcia szkolne przerwano. Po II wojnie światowej szkoła wznowiła swą działalność. Oficjalne otwarcie Publicznej Szkoły Powszechnej w Gołdapi nastąpiło 22 listopada 1945 r. Pracę w charakterze nauczyciela podjęli: [[Anna Wierzbicka]], [[Irena Gawrońska]] i [[Władysław Górewicz]]. W 1948 r., na skutek reformy strukturalnej, szkoła zmieniła nazwę na szkoła podstawowa. W roku szkolnym 1945/46 liczba uczniów wynosiła 23, zaś w roku szkolnym 1958/59 wzrosła do 1272 uczniów. Dlatego też uczniowie klas początkowych uczyli się na trzy zmiany. 1 maja 1969 r. szkoła otrzymała sztandar, a 3 czerwca 1973 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej – wizerunku patrona szkoły [[lkwim: Mikołaj Kopernik |Mikołaja Kopernika]].
Od 1999 roku Szkoła funkcjonuje jako sześcioklasowa szkoła podstawowa.
+
Od 1999 r. szkoła funkcjonuje jako sześcioklasowa szkoła podstawowa.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Cele i zadania ==
 
== Cele i zadania ==
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty z 1991 roku.
+
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty z 1991 r.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
Funkcję dyrektora Szkoły pełni [[Beata Karpińska]].
+
Funkcję dyrektora szkoły pełni [[Beata Karpińska]].
 
<br/>
 
<br/>
  
Linia 29: Linia 29:
  
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
W Szkole działa Szkolne Koło Przyjaciół Dzieci Afryki.
+
W szkole działa Szkolne Koło Przyjaciół Dzieci Afryki.
  
 
Nauka w klasach integracyjnych opiera się na:
 
Nauka w klasach integracyjnych opiera się na:
* niewielkiej liczbie dzieci w klasie,
+
* niewielkiej liczbie dzieci w klasie;
* udziale drugiego nauczyciela wspomagającego,
+
* udziale drugiego nauczyciela wspomagającego;
 
* stosowaniu zasady maksymalnej indywidualizacji (indywidualne programy dostosowane do potrzeb dziecka niepełnosprawnego i wybitnie zdolnego). <br/>
 
* stosowaniu zasady maksymalnej indywidualizacji (indywidualne programy dostosowane do potrzeb dziecka niepełnosprawnego i wybitnie zdolnego). <br/>
  

Wersja z 17:37, 21 mar 2014

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi

Budynek szkoły [1]
Budynek szkoły [2]
Data założenia: Koniec XIX wieku
Poziom szkoły: Podstawowy
Adres: 19-500 Gołdap, ul. Szkolna 4

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi – szkoła podstawowa w Gołdapi, powiat gołdapski, województwo warmińsko-mazurskie. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Beata Karpińska.

Historia

Historia szkoły w Gołdapi sięga końca XIX w., kiedy to w mieście istniały dwie równorzędne niemieckie szkoły powszechne (Volksschulen) dla chłopców i dziewcząt, mieszczące się w oddzielnych budynkach. W 1910 r. w szkole funkcjonowało 15 oddziałów. W czasie I wojny światowej zajęcia odbywały się normalnie. Od listopada 1914 r. do lutego 1915 r. w budynku szkoły mieścił się rosyjski szpital wojskowy. Dzięki temu szkoła i jej wyposażenie ocalały. Zajęcia w szkole wznowiono w maju 1915 r. W okresie II wojny światowej szkołę zajęli częściowo żołnierze niemieccy, stąd zajęcia odbywały się również poza budynkiem (w kościele, w schronisku młodzieżowym czy mieszkaniach prywatnych). Wraz z nasileniem się walk zajęcia szkolne przerwano. Po II wojnie światowej szkoła wznowiła swą działalność. Oficjalne otwarcie Publicznej Szkoły Powszechnej w Gołdapi nastąpiło 22 listopada 1945 r. Pracę w charakterze nauczyciela podjęli: Anna Wierzbicka, Irena Gawrońska i Władysław Górewicz. W 1948 r., na skutek reformy strukturalnej, szkoła zmieniła nazwę na szkoła podstawowa. W roku szkolnym 1945/46 liczba uczniów wynosiła 23, zaś w roku szkolnym 1958/59 wzrosła aż do 1272 uczniów. Dlatego też uczniowie klas początkowych uczyli się na trzy zmiany. 1 maja 1969 r. szkoła otrzymała sztandar, a 3 czerwca 1973 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej – wizerunku patrona szkoły Mikołaja Kopernika. Od 1999 r. szkoła funkcjonuje jako sześcioklasowa szkoła podstawowa.

Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty z 1991 r.

Kadra pedagogiczna

Funkcję dyrektora szkoły pełni Beata Karpińska.

Osiągnięcia

Szkoła posiada Certyfikat II stopnia „Szkoła przyjazna środowisku”.

Ciekawostki

W szkole działa Szkolne Koło Przyjaciół Dzieci Afryki.

Nauka w klasach integracyjnych opiera się na:

  • niewielkiej liczbie dzieci w klasie;
  • udziale drugiego nauczyciela wspomagającego;
  • stosowaniu zasady maksymalnej indywidualizacji (indywidualne programy dostosowane do potrzeb dziecka niepełnosprawnego i wybitnie zdolnego).

Bibliografia

Radziszewska Maria Jolanta, Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945-1956), Kraków 2011, s. 42.

http://www.sp1goldap.edu.pl/category/aktualnosci/, 18.12.2013.

http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02179, 18.12.2013.