Szkoła Podstawowa w Żurawcu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
(Bibliografia)
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Żurawcu
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Żurawcu
|Grafika          = Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =  
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =   
|Data_założenia  =  ...Wymagane...
+
|Data_założenia  =  1945 r.
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Podtyp_szkoły    =  szkoła podstawowa
 
|Podtyp_szkoły    =  szkoła podstawowa
Linia 10: Linia 10:
 
|Patron          =
 
|Patron          =
 
}}
 
}}
 
+
'''Szkoła Podstawowa w Żurawcu''' – placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], działająca w [[Żurawiec|Żurawcu]]. Obecnie funkcję dyrektora pełni [[Mariusz Iwankowski]].
'''Szkoła Podstawowa w Żurawcu''' – Placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora pełni [[Mariusz Iwankowski]].
+
<br/><br/>
<br/>
 
 
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Początki szkoły sięgają 1945 r. Jej organizacją w powojennej rzeczywistości zajął się Aleksander Średziński. 1 września 1945 r. naukę w szkole rozpoczęło 13 uczniów w klasach I–IV, a 21 czerwca 1946 r. było ich 30. Z kolei w roku szkolnym 1946/1947 w szkole uczyło się już 78 uczniów. Przez pierwsze dwa lata w szkole pracował tylko jeden nauczyciel, Aleksander Średziński, który jednocześnie pełnił funkcję kierownika szkoły.
+
Początki szkoły sięgają 1945 r. Jej organizacją w powojennej rzeczywistości zajął się Aleksander Średziński. 1 września 1945 r. naukę w szkole rozpoczęło 13 uczniów w klasach I–IV, a 21 czerwca 1946 r. było ich 30. Z kolei w roku szkolnym 1946/1947 w szkole uczyło się już 78 uczniów. Przez pierwsze dwa lata w szkole pracował tylko jeden nauczyciel Aleksander Średziński, który jednocześnie pełnił funkcję kierownika szkoły.
 
 
Początkowo szkoła nosiła nazwę Publiczna Szkoła Podstawowa w Żurawcu. Mieściła się w starym budynku wybudowanym przez Niemców w 1881 r. w miejscowości Wojciechowo, później Krzewsk.
 
 
 
Rok szkolny 1948/1949 dał początek pracy harcerskiej. W tym czasie w szkole pracowała harcerka z okresu  międzywojennego Pani Janina Nowakowska, która przy życzliwej pomocy kierownika szkoły Pana Aleksandra Średzińskiego zorganizowała dwie drużyny – męską i żeńską
 
 
 
 
 
W szkole kwitło życie artystyczne, powstały zespoły:  muzyczny, recytatorski i chór. W latach 1948-1950 liczba uczniów wynosiła 177 i zatrudnionych było już 6 nauczycieli. W latach 1950-1954 uczniowie szkoły prowadzili doświadczenia na działce szkolnej. Nawiązali kontakt i współpracę z Instytutami Naukowymi w Puławach, Kórniku pod Poznaniem, Bydgoszczy i w Warszawie. Z Instytutów szkoła otrzymywała zestawy nasion różnych roślin do uprawy na działce szkolnej. Pracami doświadczalnymi kierowała Pani Helena Średzińska.
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 +
Początkowo nosiła ona nazwę Publiczna Szkoła Podstawowa w Żurawcu. Mieściła się wprawdzie w starym poniemieckim budynku z 1881 r. w miejscowości [[Wojciechowo]], później Krzewsk, ale działała bardzo prężnie. Już rok szkolny 1948/1949 dał początek pracy harcerskiej. W tym czasie w szkole pracowała harcerka z okresu  międzywojennego – Janina Nowakowska, która przy życzliwej pomocy kierownika zorganizowała dwie drużyny – męską i żeńską. W placówce kwitło także życie artystyczne, powstały zespoły: muzyczny, recytatorski i chór. W latach 1948–1950 liczba uczniów wynosiła 177 i zatrudnionych było już 6 nauczycieli. W latach 1950–1954 uczniowie szkoły prowadzili doświadczenia na działce szkolnej. Nawiązali w tym celu współpracę z Instytutami Naukowymi w Puławach, Kórniku pod Poznaniem, Bydgoszczy i w Warszawie, od których placówka otrzymywała do uprawy zestawy nasion różnych roślin. Pracami doświadczalnymi kierowała Helena Średzińska.
  
 +
Baza lokalowa szkoły uległa znacznej poprawie w 1957 r. 25 listopada została ona przeniesiona do nowego budynku w Żurawcu, wyposażonego w pomoce naukowe. Od tego momentu zakres działania dydaktycznego i pozalekcyjnego zwiększył się. W latach 60. z wielkimi sukcesami działały koła zainteresowań (recytatorskie, plastyczne, taneczne, zespół muzyczny i chór szkolny), koła przedmiotowe (matematyczne i języka polskiego) i organizacje uczniowskie (ZHP, LOP, PCK, SKO, TPPR, Spółdzielnia Uczniowska, SKS). W roku szkolnym 1965/1966 pracowało już 11 nauczycieli, a liczba uczniów wynosiła 214.
  
 +
Lata 70., to czas istotnych zmian organizacyjnych, wynikających z reorganizacji szkolnictwa polskiego polegającej na tworzeniu zbiorczych szkół gminnych (1 stycznia 1973 r.). W związku z tym od 1 września 1973 r. szkoła w Jeziorze stała się punktem filialnym szkoły w Żurawcu, a jej kierownikiem została Krystyna Raczyńska. Natomiast Szkoła Podstawowa w Żurawcu przeszła pod zarząd Gminnego Dyrektora Szkół w Zwierznie. Z kolei od 1975 r., w związku z likwidacją na terenie gminy szkół w Żółwińcu i Węglach, powiększył się obwód, z którego dowożono dzieci i młodzież do szkoły w Żurawcu. Kolejne powiększenie się obwodu placówki nastąpiło w roku szkolnym 1993/1994, o wsie – [[Raczki Elbląskie]] i [[Tropy]], należące do obwodu szkoły do roku szkolnego 1999/2000.
  
 
+
Ostatnie zmiany obwodu szkoły nastąpiły w roku szkolnym 1999/2000 w związku z likwidacją Szkoły Podstawowej w Brudzędach (1999) oraz Szkoły Podstawowej w [[Stankowo|Stankowie]] (2000). Od tego momentu, aż po dzień dzisiejszy obwód szkoły Żurawcu obejmuje następujące miejscowości: Balewo, Dzierzgonka, Jezioro, [[Jurandowo]], [[Krzewsk]], część [[Markusy|Markus]], [[Nowe Dolno]], [[Stankowo]], [[Topolno Małe]], [[Węgle-Żukowo]], [[Wiśniewo]], [[Żółwiniec]], Żurawiec.
            Rok 1957 był wielkim wydarzeniem w życiu szkoły. Jeszcze  1 września 1957 roku nauka rozpoczęła się w starym, wysłużonym  budynku szkolnym, lecz w najbliższym czasie wszystkich czekała przeprowadzka do nowego budynku szkoły w Żurawcu. Dnia 25 listopada 1957 roku szkoła została przeniesiona do nowego budynku w Żurawcu. W kronice tak utrwalono ten dzień: „Wkroczyliśmy na nowe obejście. Od razu onieśmieliła nas przestrzeń wnętrza. Przyzwyczailiśmy się do skromnych, drewnianych, obdrapanych ścian naszej staruszki”. W szybkim czasie nauczyciele, uczniowie i rodzice uporządkowali i zagospodarowali nową szkołę. Warunki były już lepsze, szkoła była wyposażona w potrzebne pomoce naukowe.
 
 
 
 
 
 
            Od dnia 1 września 1957 roku Wydział Oświaty Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Elblągu powierzył Pani Danieli Korpackiej obowiązki kierownika szkoły w Żółwieńcu. W 1958 roku obniżony został obowiązkowy wymiar  godzin dla nauczycieli z 30 na 26 tygodniowo. W latach 1959-1962 nie było większych zmian w pracy szkoły. W roku 1960 szkołę w Jeziorze ukończyli pierwsi absolwenci – 7 uczniów.
 
 
 
 
 
 
            Dnia 1 września 1962 roku kierownikiem Szkoły Podstawowej w Żurawcu został Pan Marian Wilmański. W szkole z wielkimi sukcesami działały koła zainteresowań: recytatorskie, plastyczne, taneczne, zespół muzyczny i chór szkolny oraz koła przedmiotowe: z matematyki i języka polskiego i organizacje uczniowskie: ZHP, LOP, PCK, SKO, TPPR, Spółdzielnia Uczniowska, SKS. Chórem szkolnym i zespołem muzycznym opiekowała się Pani Helena Średzińska, a zespół taneczny prowadziła Pani Helena Kołodziejczyk. Aktywnie pracował Komitet Rodzicielski, który wspierał  nauczycieli w realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych. W roku szkolnym 1965/1966 w szkole pracowało już 11 nauczycieli, a liczba uczniów wynosiła 214. Rok ten przyniósł pewne zmiany w organizacji pracy szkół – utworzono klasę ósmą. Uczniowie mieli dwie możliwości do wyboru – albo ukończyć szkołę na klasie siódmej i kontynuować naukę w szkole średniej lub zawodowej, albo kontynuować naukę w klasie ósmej.
 
 
 
 
 
 
            Dnia 1 stycznia 1973 roku nastąpiła reorganizacja szkolnictwa – utworzone zostały zbiorcze szkoły gminne. W czerwcu 1973 roku szkołę w Jeziorze opuścili ostatni absolwenci. Od dnia 1 września 1973 roku szkoła w Jeziorze stała się punktem filialnym szkoły w Żurawcu – kierownikiem została Pani Krystyna Raczyńska. Natomiast Szkoła Podstawowa w Żurawcu przeszła pod zarząd Gminnego Dyrektora Szkół w Zwierznie.
 
 
 
 
 
 
            Dnia 5 czerwca 1975 roku odbyło się uroczyste pożegnanie Pana Aleksandra Średzińskiego, który odszedł na emeryturę. Od dnia 1 sierpnia 1975 roku obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej w Żurawcu przejąła Pani Maria Konsalik. W tym czasie w szkole zatrudnionych było 15 nauczycieli i uczyło się 239 uczniów. W 1975 roku szkoły w Żółwińcu i Węglach zostały zlikwidowane. Rok szkolny 1974/1975 rozpoczął się 21 sierpnia. Dla uczniów zostały zorganizowane dowozy do szkoły autobusem PKS oraz tzw. „bonanzą”. Z końcem roku szkolnego 1974/1975 ze szkoły odeszła kierowniczka świetlicy Pani Barbara Głuszak i od 21 sierpnia 1975 roku funkcję tę objęła Pani Daniela Korpacka. Od roku szkolnego 1974/1975 drużyny harcerskie i zuchowe weszły w skład Gminnego Związku Drużyn. Aktywnie uczestniczyły we wszystkich akcjach organizowanych przez GZD oraz Komendę Chorągwi ZHP w Elblągu. Dnia 5 czerwca 1976 roku na uroczystym apelu kończącym rok szkolny 1975/1976 Zakłady Naprawcze Maszyn Rolniczych w Elblągu (ZNMR) zostały odznaczone honorową odznaką związkową za wzorowe wywiązywanie się z funkcji opiekuna szkoły. Dnia 22 lutego 1978 roku w Rejonowym Turnieju o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego gminę Markusy reprezentują uczniowie szkoły w Żurawcu, zajmując II miejsce. Uczniów do turnieju przygotowywał Pan Władysław Raczyński.
 
 
 
 
 
 
            Rok 1980 to okres wielkich niepokojów i strajków w całym kraju. W szkole wszyscy pracowali normalnie realizując program i przygotowując uczniów  do konkursów przedmiotowych. W 1981 roku zaszły zmiany w oświacie –etapowo wprowadzono 5-dniowy tydzień pracy, zmniejszono wymiar godzin pracy nauczycielom do22, anastępnie do 18 tygodniowo. Wiosną 1981 roku rozpoczęły się prace przy zakładaniu sieci wodociągowej i kanalizacji szkoły. W szkole wszyscy cieszyli się, że będzie woda i nie trzeba będzie biegać do „wygódki”. Szczególnie  zadowolone były panie kucharki, że nie będą musiały nosić wody wiadrami z Domu Nauczyciela. W tym czasie przygotowywane były w szkole posiłki dla około 180 uczniów. Radość trwała jednak krótko. Zabrakło pieniędzy na cement i nie można było zrealizować zamierzonych planów. Wybudowano tylko szambo. Na wodę trzeba było poczekać do następnego roku. W 1982 roku szkoła miała już wymarzoną sieć wodociągową i kanalizacyjną. W czerwcu 1984 roku pożegnani zostali nauczyciele odchodzący na zasłużoną emeryturę: Elżbieta Fijałkowska, Helena Kołodziejczyk, Helena Średzińska oraz Marian Wilmański. W czerwcu 1985 roku pożegnano odchodzącą na emeryturę Danielę Korpacką.
 
 
 
 
 
 
            Z biegiem lat warunki w szkole uległy pogorszeniu, stan techniczny szkoły pogarszał się z roku na rok. Szkoła wymagała natychmiastowego kapitalnego remontu. W 1987 roku podpisana została umowa z TZUP na wykonanie projektu technicznego dotyczącego remontu. Jednak z braku pieniędzy projekt nie został wykonany. W roku 1989 zapaliła się  mała iskierka nadziei, że może szkoła doczeka się remontu oraz założenia c.o. w szkole. W dniu 17 lutego 1989 roku w szkole gościło Prezydium Gminnej Rady Narodowej z udziałem naczelnika Gminy Markusy w sprawie  podjęcia prac remontowych i założenia c.o. Iskierka nadziei szybko jednak zgasła i z planowanych prac remontowych wymieniono tylko instalację elektryczną oraz wykonano projekt techniczny rozbudowy szkoły i instalacji c.o.
 
 
 
 
 
 
            Rok 1991 przyniósł kilka niekorzystnych zmian w pracy szkoły. W związku z trudną sytuacją budżetową państwa od połowy maja została zawieszona działalność płatnych zajęć pozalekcyjnych. Ze względu na zły stan techniczny szkole groziło zamknięcie. Wszyscy rodzice przyszli szkole z pomocą  i w okresie wakacji wykonali niezbędne prace murarskie oraz malowanie szkoły. W uznaniu za włożony wkład pracy rodziców w remont szkoły  Kuratorium Oświaty w Elblągu jesienią 1991 roku podarowało szkole video, a ponieważ szkoła nie miała kolorowego telewizora, rodzice zakupili telewizor z własnych środków. Dnia 14 października 1992 roku w uznaniu szczególnych osiągnięć w działalności na rzecz rozwoju szkoły Ministerstwo Edukacji Narodowej nadało Komitetowi Rodzicielskiemu Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Oświaty”. W roku szkolnym 1991/1992 zmniejszona została ilość godzin nauczania niektórych przedmiotów. Jednak w szkole dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli działały dalej organizacje szkolne, nauczyciele nieodpłatnie prowadzili koła przedmiotowe i zainteresowań oraz zespoły dydaktyczno-wyrównawcze. W tym roku szkolnym wprowadzona została do szkoły nauka religii. Katechezę prowadził ks. dr Stanisław Guła, proboszcz parafii w Jeziorze, który od wielu lat współpracował ze szkołą. W czerwcu 1993 roku pożegnane zostały kolejne nauczycielki odchodzące na emeryturę – Pani Maria Gutowska i Pani Bronisława Sławek. W roku szkolnym 1993/1994 powiększył się obwód Szkoły Podstawowej w Żurawcu o kolejne wsie – Raczki Elbląskie i Tropy, wzrosła liczba zatrudnionych nauczycieli i ilość uczniów. W roku 1994 przy dużym zaangażowaniu rodziców z oddziału przedszkolnego i klas pierwszych wyremontowany został magazynek szkolny i przeznaczony na izbę lekcyjną, żeby uniknąć zmianowości szkoły.
 
 
 
 
 
 
            W roku 1996 na zasłużoną emeryturę odeszła Pani Maria Konsalik, a funkcję dyrektora szkoły objęła Pani Grażyna Chrostek-Żugaj, która piastowała to stanowisko do końca września 1999 roku – odeszła do Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Elblągu. W późniejszych latach była dyrektorem jednej ze szkół ponadgimnazjalnych w Elblągu. Od 1 października 1999 roku obowiązki dyrektora pełnił Pan Mariusz Iwankowski, któremu powierzono stanowisko dyrektora w drodze konkursu od września 2000 roku. Pan Mariusz Iwankowski jest dyrektorem do dnia dzisiejszego.
 
 
 
 
 
 
            Rok szkolny 1998/1999 był ostatnim rokiem szkolnym, w którym uczęszczały do Szkoły Podstawowej w Żurawcu dzieci zamieszkałe w Raczkach Elbląskich i Tropach – dzieci przejęła Gmina Elbląg. W roku 1999 zlikwidowano Szkołę Podstawową w Brudzędach, a w roku 2000 zlikwidowano Szkołę Podstawową w Stankowie. Uczniowie ze zlikwidowanych szkół zostali podzieleni między Szkołę Podstawową w Zwierznie i Szkołę Podstawową w Żurawcu. Wówczas obwód tutejszej szkoły obejmował następujące miejscowości: Balewo, Dzierzgonka, Jezioro, Jurandowo, Krzewsk, część Markus, Nowe Dolno, Stankowo, Topolno Małe, Węgle-Żukowo, Wiśniewo, Żółwiniec, Żurawiec. Obwód ten obowiązuje do dnia dzisiejszego.
 
 
 
 
 
 
            Przez wszystkie lata szkoła bardzo aktywnie uczestniczyła w życiu środowiska lokalnego. Nauczyciele i uczniowie przygotowywali i prezentowali programy artystyczne z okazji różnych rocznic, świąt, uroczystości, rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, choinek noworocznych itp. Chór i zespół muzyczny znany był nie tylko w województwie, ale również poza granicami województwa. Każdego roku szkolnego uczniowie brali udział w różnego rodzaju zawodach sportowych i niejednokrotnie zajmowali pierwsze miejsca w zawodach wojewódzkich.
 
 
 
 
 
 
            Bardzo aktywnie w szkole działało harcerstwo. Harcerze każdego roku brali udział w Turnieju Wiedzy Pożarniczej i w zawodach sportowo-pożarniczych zajmując bardzo często pierwsze miejsca na szczeblu wojewódzkim i niejednokrotnie czołowe lokaty w kraju. Uczniowie szkoły od wielu, wielu lat brali udział w konkursach organizowanych przez Bank Spółdzielczy w Gronowie Elbląskim, w konkursach i zawodach wojskowych, przyrodniczych, przedmiotowych, muzycznych, polonistycznych i ekologicznych. Wszystkie te sukcesy były wynikiem dużego zaangażowania nauczycieli, uczniów, rodziców i przyjaciół szkoły. Absolwenci naszej szkoły niejednokrotnie byli absolwentami szkół wyższych i niejednokrotnie kończyli uczelnie pedagogiczne.
 
 
 
 
 
 
            W pamięci absolwentów Szkoła Podstawowa w Żurawcu pozostała jako instytucja, która dała im podstawy do dalszej nauki. To właśnie tu poznali alfabet i tu nauczyli się liczyć, spędzili beztroskie lata dzieciństwa, zawiązali pierwsze przyjaźnie i dowiedzieli się, co jest ważne w dalszej nauce i w dalszym życiu. Tego się nie zapomina i dlatego sentyment pozostaje.
 
 
 
 
 
 
            Obecnie (2014 rok) Szkoła Podstawowa w Żurawcu jest szkołą na miarę XXI wieku. W szkole zatrudnionych jest 19 nauczycieli – w tym wicedyrektor, pedagog, logopeda. Większość to nauczyciele z najwyższym stopniem awansu zawodowego – nauczyciele dyplomowani. W bieżącym roku szkolnym (2013/2014) w szkole uczy się 176 uczniów w 10 oddziałach, w tym w dwóch oddziałach przedszkolnych. Prowadzone są również zajęcia nauczania indywidualnego. Językiem obcym nauczanym od klasy I jest język angielski. Dzieci objęte są dowozami do szkoły, dożywianiem i opieką świetlicową. W szkole odbywają się różne zajęcia pozalekcyjne oraz funkcjonuje SKS. Uczniowie biorą udział w wielu różnorodnych konkursach i zawodach zajmując wysokie lokaty na różnych szczeblach. Wyniki sprawdzianów zewnętrznych w klasach VI są zadowalające, niejednokrotnie wyższe od średniej powiatu elbląskiego i porównywalne ze średnią wojewódzką. Szkoła kilkakrotnie była beneficjentem programów unijnych, w ramach których były i są prowadzone różnorodne zajęcia edukacyjne dla uczniów szkoły. W szkole jest zastępcza sala gimnastyczna, świetlica, biblioteka z ICIM, 9 izb lekcyjnych (w tym pracownia informatyczna) i 2 oddziały przedszkolne. Współpraca z Radą Rodziców i wszystkimi rodzicami układa się pomyślnie – nic nie zmieniło się od lat, na rodziców uczniów naszej szkoły można zawsze liczyć. Przy szkole wybudowany jest kompleks boisk sportowych „Orlik” i bezpieczny plac zabaw (2010 r.). Szkoła przeszła kapitalny remont wewnątrz i z zewnątrz, wymienione zostało poszycie dachu z eternitu na blachodachówkę (2008-2009). Wiele lat temu wymieniona została stolarka okienna i drzwiowa (2002-2003), podłogi oraz wyremontowane zostały wszystkie izby lekcyjne i toalety, zlikwidowane zostały piece i założone zostało centralne ogrzewanie na biomasę (2004 r.). Dla potrzeb szkoły wybudowana została biologiczna oczyszczalnia ścieków (2011 r.). Szkoła jest doskonale wyposażona w sprzęt i pomoce dydaktyczne, w różnorodny sprzęt komputerowy i multimedialny, RTV, muzyczny. Wymienione są w klasach meblościanki, półki, regały i meble uczniowskie. Kuchnia szkolna jest doskonale wyposażona w sprzęty i urządzenia kuchenne. W obecnym stanie szkoła zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki do nauki i pracy.
 
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Działalność ==
 
== Działalność ==
Szkoła posiada bogatą bazę, m.in.: wyposażone sale lekcyjne, pracownie komputerowe z dostępem do Internetu, bibliotekę szkolną, świetlicę, salę gimnastyczną, szatnię, nowoczesne boisko "Orlik".
+
Szkoła posiada bogatą bazę, m.in.: wyposażone sale lekcyjne, pracownie komputerowe z dostępem do Internetu, bibliotekę szkolną, świetlicę, salę gimnastyczną, szatnię, stołówkę, nowoczesne boisko "Orlik".
  
 +
Obecnie w szkole zatrudnionych jest 19 nauczycieli – w tym wicedyrektor, pedagog, logopeda. Większość to nauczyciele z najwyższym stopniem awansu zawodowego – nauczyciele dyplomowani. W roku szkolnym 2013/2014 w szkole uczyło się 176 uczniów w 10 oddziałach, w tym w dwóch oddziałach przedszkolnych.
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Cele i zadania ==
 
== Cele i zadania ==
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
+
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty oraz w wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych.
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
 
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
Linia 114: Linia 50:
 
*świetlica szkolna –  Izabela Trzonkowska, Kamil Graczyk, Małgorzata Mucharska, Anna Habyk
 
*świetlica szkolna –  Izabela Trzonkowska, Kamil Graczyk, Małgorzata Mucharska, Anna Habyk
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
...
+
Szkolny chór i zespół muzyczny (działający już w latach 60.) znany był nie tylko w województwie, ale również poza nim. Każdego roku szkolnego uczniowie brali udział w różnego rodzaju zawodach sportowych i niejednokrotnie zajmowali pierwsze miejsca w zawodach wojewódzkich.
<br/>
 
  
== Absolwenci ==
+
Bardzo aktywnie w szkole działało harcerstwo. Harcerze każdego roku biorą udział w Turnieju Wiedzy Pożarniczej i w zawodach sportowo-pożarniczych, zajmując bardzo często pierwsze miejsca na szczeblu wojewódzkim i niejednokrotnie czołowe lokaty w kraju. Uczniowie szkoły od wielu lat biorś udział w konkursach organizowanych przez Bank Spółdzielczy w [[Gronowo Elbląskie|Gronowie Elbląskim]], w konkursach i zawodach wojskowych, przyrodniczych, przedmiotowych, muzycznych, polonistycznych i ekologicznych.  
...
 
 
<br/>
 
<br/>
 +
== Ciekawostki ==
 +
14 października 1992 r. w uznaniu szczególnych osiągnięć w działalności na rzecz rozwoju szkoły Ministerstwo Edukacji Narodowej nadało Komitetowi Rodzicielskiemu Odznakę Honorową "Za Zasługi dla Oświaty".
  
== Ciekawostki ==
+
Dla potrzeb szkoły wybudowana została biologiczna oczyszczalnia ścieków (2011).
...
 
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
[http://www.spzurawiec.szkolnastrona.pl SP Żurawiec][21.11.2014]<br/>
[http://www.spzurawiec.szkolnastrona.pl SPżurawiec][21.11.2014]<br/>
+
[http://www.szkolnictwo.pl szkolnictwo.pl][21.11.2014]
[http://www.szkolnictwo.pl Szkolnictwo][21.11.2014]
 
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoła podstawowa]]<br />
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoły podstawowe]] [[Kategoria:Markusy (gmina wiejska)]] [[Kategoria:Powiat elbląski]]<br />

Aktualna wersja na dzień 12:19, 3 mar 2015

Szkoła Podstawowa w Żurawcu

Data założenia: 1945 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: szkoła podstawowa
Adres: Żurawiec, ul. Elbląska 15, 82-325 Markusy

Szkoła Podstawowa w Żurawcu – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim, działająca w Żurawcu. Obecnie funkcję dyrektora pełni Mariusz Iwankowski.

Historia

Początki szkoły sięgają 1945 r. Jej organizacją w powojennej rzeczywistości zajął się Aleksander Średziński. 1 września 1945 r. naukę w szkole rozpoczęło 13 uczniów w klasach I–IV, a 21 czerwca 1946 r. było ich 30. Z kolei w roku szkolnym 1946/1947 w szkole uczyło się już 78 uczniów. Przez pierwsze dwa lata w szkole pracował tylko jeden nauczyciel – Aleksander Średziński, który jednocześnie pełnił funkcję kierownika szkoły.

Początkowo nosiła ona nazwę Publiczna Szkoła Podstawowa w Żurawcu. Mieściła się wprawdzie w starym poniemieckim budynku z 1881 r. w miejscowości Wojciechowo, później Krzewsk, ale działała bardzo prężnie. Już rok szkolny 1948/1949 dał początek pracy harcerskiej. W tym czasie w szkole pracowała harcerka z okresu międzywojennego – Janina Nowakowska, która przy życzliwej pomocy kierownika zorganizowała dwie drużyny – męską i żeńską. W placówce kwitło także życie artystyczne, powstały zespoły: muzyczny, recytatorski i chór. W latach 1948–1950 liczba uczniów wynosiła 177 i zatrudnionych było już 6 nauczycieli. W latach 1950–1954 uczniowie szkoły prowadzili doświadczenia na działce szkolnej. Nawiązali w tym celu współpracę z Instytutami Naukowymi w Puławach, Kórniku pod Poznaniem, Bydgoszczy i w Warszawie, od których placówka otrzymywała do uprawy zestawy nasion różnych roślin. Pracami doświadczalnymi kierowała Helena Średzińska.

Baza lokalowa szkoły uległa znacznej poprawie w 1957 r. 25 listopada została ona przeniesiona do nowego budynku w Żurawcu, wyposażonego w pomoce naukowe. Od tego momentu zakres działania dydaktycznego i pozalekcyjnego zwiększył się. W latach 60. z wielkimi sukcesami działały koła zainteresowań (recytatorskie, plastyczne, taneczne, zespół muzyczny i chór szkolny), koła przedmiotowe (matematyczne i języka polskiego) i organizacje uczniowskie (ZHP, LOP, PCK, SKO, TPPR, Spółdzielnia Uczniowska, SKS). W roku szkolnym 1965/1966 pracowało już 11 nauczycieli, a liczba uczniów wynosiła 214.

Lata 70., to czas istotnych zmian organizacyjnych, wynikających z reorganizacji szkolnictwa polskiego polegającej na tworzeniu zbiorczych szkół gminnych (1 stycznia 1973 r.). W związku z tym od 1 września 1973 r. szkoła w Jeziorze stała się punktem filialnym szkoły w Żurawcu, a jej kierownikiem została Krystyna Raczyńska. Natomiast Szkoła Podstawowa w Żurawcu przeszła pod zarząd Gminnego Dyrektora Szkół w Zwierznie. Z kolei od 1975 r., w związku z likwidacją na terenie gminy szkół w Żółwińcu i Węglach, powiększył się obwód, z którego dowożono dzieci i młodzież do szkoły w Żurawcu. Kolejne powiększenie się obwodu placówki nastąpiło w roku szkolnym 1993/1994, o wsie – Raczki Elbląskie i Tropy, należące do obwodu szkoły do roku szkolnego 1999/2000.

Ostatnie zmiany obwodu szkoły nastąpiły w roku szkolnym 1999/2000 w związku z likwidacją Szkoły Podstawowej w Brudzędach (1999) oraz Szkoły Podstawowej w Stankowie (2000). Od tego momentu, aż po dzień dzisiejszy obwód szkoły Żurawcu obejmuje następujące miejscowości: Balewo, Dzierzgonka, Jezioro, Jurandowo, Krzewsk, część Markus, Nowe Dolno, Stankowo, Topolno Małe, Węgle-Żukowo, Wiśniewo, Żółwiniec, Żurawiec.

Działalność

Szkoła posiada bogatą bazę, m.in.: wyposażone sale lekcyjne, pracownie komputerowe z dostępem do Internetu, bibliotekę szkolną, świetlicę, salę gimnastyczną, szatnię, stołówkę, nowoczesne boisko "Orlik".

Obecnie w szkole zatrudnionych jest 19 nauczycieli – w tym wicedyrektor, pedagog, logopeda. Większość to nauczyciele z najwyższym stopniem awansu zawodowego – nauczyciele dyplomowani. W roku szkolnym 2013/2014 w szkole uczyło się 176 uczniów w 10 oddziałach, w tym w dwóch oddziałach przedszkolnych.

Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty oraz w wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych.

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:

  • edukacja wczesnoszkolna – Magdalena Bielińska, Sylwia Naruszewicz, Krystyna Zawodniak, Joanna Gralewska –Mucharska, Dorota Owijan, Alicja Szmacińska
  • język polski – Joanna Karst, Teresa Skalij
  • język angielski – Ryszard Kułakowski
  • matematyka – Maria Spicha, Małgorzata Mucharska
  • zajęcia komputerowe – Anna Habyk
  • przyroda – Joanna Piotrowska
  • historia – Joanna Karst, Teresa Skalij
  • religia – Aldona Adamowicz
  • wychowanie do życia w rodzinie – Aldona Adamowicz
  • plastyka – Dorota Owijan
  • muzyka – Joanna Piotrowska
  • zajęcia techniczne – Dorota Owijan
  • wychowanie fizyczne – Anna Habyk, Mariusz Iwankowski
  • biblioteka – Teresa Skalij
  • świetlica szkolna – Izabela Trzonkowska, Kamil Graczyk, Małgorzata Mucharska, Anna Habyk


Osiągnięcia

Szkolny chór i zespół muzyczny (działający już w latach 60.) znany był nie tylko w województwie, ale również poza nim. Każdego roku szkolnego uczniowie brali udział w różnego rodzaju zawodach sportowych i niejednokrotnie zajmowali pierwsze miejsca w zawodach wojewódzkich.

Bardzo aktywnie w szkole działało harcerstwo. Harcerze każdego roku biorą udział w Turnieju Wiedzy Pożarniczej i w zawodach sportowo-pożarniczych, zajmując bardzo często pierwsze miejsca na szczeblu wojewódzkim i niejednokrotnie czołowe lokaty w kraju. Uczniowie szkoły od wielu lat biorś udział w konkursach organizowanych przez Bank Spółdzielczy w Gronowie Elbląskim, w konkursach i zawodach wojskowych, przyrodniczych, przedmiotowych, muzycznych, polonistycznych i ekologicznych.

Ciekawostki

14 października 1992 r. w uznaniu szczególnych osiągnięć w działalności na rzecz rozwoju szkoły Ministerstwo Edukacji Narodowej nadało Komitetowi Rodzicielskiemu Odznakę Honorową "Za Zasługi dla Oświaty".

Dla potrzeb szkoły wybudowana została biologiczna oczyszczalnia ścieków (2011).

Bibliografia

SP Żurawiec[21.11.2014]
szkolnictwo.pl[21.11.2014]