Tadeusz Alicki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tadeusz Alicki

Data i miejsce urodzenia 31 stycznia 1951 r.
Kiełnobrzydzie
Zawód duchowny katolicki, proboszcz

Tadeusz Alicki (ur. 31 stycznia 1951 r. w Kiełnobrzydzie) – duchowny katolicki, były proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Ornecie.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Ukończył liceum ogólnokształcące w Iławie. Maturę zdał w 1971 roku. Jest absolwentem WSD "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1977 roku z rąk bp. Józefa Drzazgi. W tym samym roku uzyskał magisterium z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Praca

Pracował jako wikariusz w Nidzicy i Napierkach, gdzie od 1982 r. był ustanowiony administratorem parafii. W 1987 r. został proboszczem parafii w Lubominie.

W 1990 r. został ustanowiony proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Ornecie. Został również dziekanem dekanatu Orneta.

Pełni funkcję kapelana straży pożarnej rejonu Orneta i diecezjalnego duszpasterza rolników. W 1992 r. został odznaczony godnością kanonika honorowego kapituły kolegiackiej w Kętrzynie. Od 2009 r. był rezydentem przy parafii św. Józefa w Olsztynie.
W 2013 r. został honorowym obywatelem gminy Orneta. W uzasadnieniu czytamy: "W ciągu swojej 19-letniej pracy duszpasterskiej w Ornecie dbał nie tylko o duchowość swoich parafian, ale był również inicjatorem wielu ważnych wydarzeń kulturalnych: parafialnej biblioteki, cyklicznych koncertów organowych. Wspomagał również młode zespoły, m.in. Zespół Sanctus, któremu udało się wydać płytę. Dał się poznać również sportowcom. Założył siłownię na plebanii, z której korzystało wielu parafian. Był inicjatorem cyklicznych zawodów w podnoszeniu sztangi o Puchar Dziekana. Poprzez swoje zaangażowanie odremontował częściowo kościół oraz jego wyposażenie: m.in. restauracja obrazów Drogi Krzyżowej, ołtarza marmurowego, chrzcielnicy i ogrodzenia przykościelnego, a także wyremontował Kaplicę Jerozolimską. Był zawsze blisko spraw swoich parafian nie tylko duchowo, ale również jako przyjaciel. Plebania była zawsze otwarta dla tych, którzy potrzebowali wsparcia religijnego, ludzkiego, materialnego jak i kulturalnego. Prowadził "Dni skupienia" – rekolekcje trzeźwościowe dla osób uzależnionych i współuzależnionych. Przez swoją długoletnią posługę duszpasterską miał ogromny wpływ na tworzenie się pozytywnego wizerunku parafii i mieszkańców naszego miasta".

Bibliografia

Kopiczko Andrzej, Duchowieństwo katolickie w Diecezji Warmińskiej w latach 1945–1992, cz. 2, Olsztyn 2007.
olsztyn.gosc.pl [15.11.2014]