Tadeusz Cielecki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 20: Linia 20:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
'''Inspektor Policji dr Tadeusz Zygmunt Cielecki''' (ur. 17 marca 1941 r. w Radomsku), p.o. Komendanta - Rektora [[Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie|Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie]] (16 kwietnia 1997 r. - 24 lipca 1997 r.).
+
'''Tadeusz Zygmunt Cielecki''' (ur. 17 marca 1941 r. w Radomsku) – inspektor Policji, od 16 kwietnia 1997 do 24 lipca 1997 r. p.o. komendant-rektor [[Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie|Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie]]. Posiada stopień naukowy doktora. .
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Życiorys ==  
 
== Życiorys ==  
  
 
=== Szkoła i wykształcenie ===
 
=== Szkoła i wykształcenie ===
Tadeusz Zygmunt Cielecki urodził się 17 marca 1941 r. w Radomsku, gdzie mieszkał aż do ukończenia liceum ogólnokształcącego. W 1958 r. rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Studia ukończył w 1963 r. uzyskując dyplom magistra prawa.  
+
Urodził się 17 marca 1941 r. w Radomsku, gdzie mieszkał aż do ukończenia liceum ogólnokształcącego. W 1958 r. rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Studia ukończył w 1963 r. uzyskując dyplom magistra prawa.  
 
<br/>
 
<br/>
 
=== Praca ===
 
=== Praca ===
T. Z. Cielecki bezpośrednio po zakończeniu studiów zdecydował się wstąpić do MO. 16 października 1963 r. podjął służbę w Komendzie Powiatowej MO w Nysie, w woj. opolskim. W jednostce pracował na stanowisku referenta operacyjno-dochodzeniowego sekcji do walki z przestępczością gospodarczą. Wysokie kwalifikacje zawodowe związane z wyższym wykształceniem prawniczym z całą pewnością przyśpieszyły drogę jego awansu. Po niespełna roku służby, z dniem 1 grudnia 1964 r., został kierownikiem swojej sekcji, a 15 kwietnia 1966 r. przeniesiono go na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego MO w Krapkowicach. Jednocześnie był słuchaczem Zaocznej Oficerskiej Szkoły MO w [[Szczytno | Szczytnie]], którą ukończył 25 czerwca 1966 r. Został wówczas mianowany podporucznikiem MO.
+
Cielecki bezpośrednio po zakończeniu studiów zdecydował się wstąpić do MO. 16 października 1963 r. podjął służbę w Komendzie Powiatowej MO w Nysie, w województwie opolskim. Pracował na stanowisku referenta operacyjno-dochodzeniowego sekcji do walki z przestępczością gospodarczą. Wysokie kwalifikacje zawodowe związane z wyższym wykształceniem prawniczym z pewnością przyśpieszyły drogę jego awansu zawodowego. Po niespełna roku służby, 1 grudnia 1964 r., został kierownikiem swojej sekcji, a 15 kwietnia 1966 r. przeniesiono go na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego MO w Krapkowicach. Jednocześnie był słuchaczem Zaocznej Oficerskiej Szkoły MO w [[Szczytno | Szczytnie]], którą ukończył 25 czerwca 1966 r. Został wówczas mianowany podporucznikiem MO.
 
   
 
   
Uzyskanie stopnia oficerskiego oraz sukcesy w służbie były podstawą jego dalszych awansów. 1 lutego 1969 r. objął stanowisko komendanta powiatowego MO w Kluczborku, 1 lipca 1972 r. komendanta powiatowego MO w Koźlu, 1 maja 1975 r. komendanta miejskiego MO w Opolu. To ostatnie stanowisko zajmował aż do końca istnienia milicji, przy czym 1 sierpnia 1983 r. zostało ono przemianowane na szefa Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych.
+
Uzyskanie stopnia oficerskiego oraz sukcesy odnoszone na służbie były podstawą jego dalszych awansów. 1 lutego 1969 r. objął stanowisko komendanta powiatowego MO w Kluczborku, 1 lipca 1972 r. komendanta powiatowego MO w Koźlu, zaś 1 maja 1975 r. komendanta miejskiego MO w Opolu. To stanowisko zajmował aż do końca istnienia milicji, przy czym od 1 sierpnia 1983 r. nosiło ono miano Szefa Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych.
 
   
 
   
Podczas służby w Opolu podjął działalność naukową prowadząc badania kryminologiczno-pedagogiczne losów życiowych ponad 1100 nieletnich z zakładów wychowawczych. Ich rezultatem była rozprawa "Skuteczność resocjalizacyjna zakładów wychowawczych dla niedostosowanych społecznie w woj. opolskim", na podstawie której 8 lipca 1982 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.
+
Podczas służby w Opolu podjął działalność naukową. Prowadził badania kryminologiczno-pedagogiczne nad losami ponad 1100 nieletnich z zakładów wychowawczych, czego rezultatem była rozprawa ''Skuteczność resocjalizacyjna zakładów wychowawczych dla niedostosowanych społecznie w woj. opolskim''. Na tej podstawie 8 lipca 1982 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.
 
   
 
   
Po przekształceniu MO w Policję T. Cielecki został mianowany (1 sierpnia 1990 r.) zastępcą komendanta wojewódzkiego Policji w Opolu. Jednocześnie związał się organizacyjnie ze szkolnictwem wyższym będąc zatrudnionym od 1989 r. na stanowisku adiunkta w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Te dwukierunkowe doświadczenia zawodowe i naukowe były przesłanką wyznaczenia go 15 lipca 1996 r. na stanowisko zastępcy komendanta [[Wyższa Szkoła Policji | WSPol]] ds. dydaktyczno-naukowych, o co wnioskował kierujący uczelnią [[Mieczysław Goettel | insp. dr hab. M. Goettel]]. Po jego ustąpieniu z tej funkcji kierowanie WSPol powierzono z dniem 16 kwietnia 1997 r. T. Cieleckiemu. Obowiązki te sprawował do 24 lipca 1997 r., tj. do czasu mianowania kolejnego komendanta WSPol, [[ Edward Pietkiewicz | nadinsp. E. Pietkiewicza]].
+
Po przekształceniu Milicji Obywatelskiej w Policję Cielecki został mianowany (1 sierpnia 1990 r.) zastępcą komendanta wojewódzkiego Policji w Opolu. Jednocześnie związał się organizacyjnie ze szkolnictwem wyższym, będąc zatrudnionym od 1989 r. na stanowisku adiunkta w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Te dwukierunkowe doświadczenia zawodowe i naukowe były przesłanką do wyznaczenia go 15 lipca 1996 r. na stanowisko zastępcy komendanta [[Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie|Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie]] ds. dydaktyczno-naukowych, o co wnioskował kierujący uczelnią [[Mieczysław Goettel]]. Po jego ustąpieniu z tej funkcji kierowanie WSPol powierzono z d. 16 kwietnia 1997 r. Tadeuszowi Cieleckiemu. Obowiązki kierownicze sprawował do 24 lipca 1997 r., tj. do czasu mianowania kolejnego komendanta WSPol, [[Edward Pietkiewicz|Edwarda Pietkiewicza]].
 
   
 
   
T. Cielecki po powrocie do służby liniowej, do czasu likwidacji województwa w rezultacie reformy administracyjnej państwa wprowadzonej 1 stycznia 1999 r., pełnił obowiązki komendanta wojewódzkiego Policji w Słupsku. 28 kwietnia tego roku objął, w wyniku konkursu, stanowisko komendanta wojewódzkiego Policji w Kielcach. Pełnił je do 31 stycznia 2002 r., kiedy odszedł na emeryturę w stopniu inspektora Policji.
+
Po powrocie do służby liniowej, do czasu likwidacji województwa w rezultacie reformy administracyjnej państwa wprowadzonej 1 stycznia 1999 r., Cielecki pełnił obowiązki komendanta wojewódzkiego Policji w Słupsku. 28 kwietnia tego roku wygrał konkurs na stanowisko komendanta wojewódzkiego w Kielcach. Obowiązki pełnił do 31 stycznia 2002 r., kiedy to przeszedł na emeryturę w stopniu inspektora Policji.
  
Praca w [[Wyższa Szkoła Policji | Wyższej Szkole Policji]] w [[Szczytno | Szczytnie]], kontakty z kadrą naukowo-dydaktyczną i udział w konferencjach naukowych wzmocniły zainteresowania badawcze T. Cieleckiego. Już w drugim roku od powrotu do jednostki liniowej opublikował dwie pierwsze prace dotyczące profilaktyki policyjnej. Wiedzę z tego zakresu pogłębiał na licznych kursach krajowych i zagranicznych, w tym doskonalenia kadr kierowniczych w WSPol (1995 r.), zarządzania kryzysowego w Baton Rouge LA - USA (1994 r.), systemu szkolenia wyższych oficerów policji w ENSP w Lyonie - Francja (1997 r.), zarządzania w Policji w Chicago II - USA (1999 r.), zarządzania w federalnej policji kryminalnej i policji w landach w Munster - RFN (2000 r.), NPTPS College w Bramshill - Wielka Brytania (1999 r.), certyfikowanie na audytora zarządzania jakością przez Holenderskie Biuro Jakości Policji w Hadze - Holandia (2001 r.), kurs menedżerski komendantów wojewódzkich w Hadze i Szczytnie (2001 r).
+
Praca w [[Szczytno | Szczytnie]], kontakty z kadrą naukowo-dydaktyczną i udział w konferencjach naukowych ugruntowały zainteresowania badawcze Cieleckiego. Już w drugim roku od powrotu do jednostki liniowej opublikował dwie pierwsze prace dotyczące profilaktyki policyjnej. Wiedzę z tego zakresu pogłębiał na licznych kursach krajowych i zagranicznych, w tym doskonalenia kadr kierowniczych w WSPol (1995 r.), zarządzania kryzysowego w Baton Rouge LA (USA, 1994 r.), systemu szkolenia wyższych oficerów policji w ENSP w Lyonie - (Francja, 1997 r.), zarządzania w Policji w Chicago II (USA, 1999 r.), zarządzania w federalnej policji kryminalnej i policji w landach w Munster (RFN, 2000 r.), NPTPS College w Bramshill (Wielka Brytania, 1999 r.), certyfikowanie na audytora zarządzania jakością przez Holenderskie Biuro Jakości Policji w Hadze (Holandia, 2001 r.), kurs menedżerski komendantów wojewódzkich w Hadze i Szczytnie (2001 r).
 
   
 
   
Poszukiwania nowego bardziej efektywnego systemu organizacji i zarządzania Policji, inspirowanego doświadczeniami policji zachodnioeuropejskich, skłoniły T. Cieleckiego do podejmowania prób eksperymentalnego wprowadzania wzorowanych na nich rozwiązań.  W Opolu z jego inspiracji została powołana Fundacja "Pro Lege" skupiająca autorytety opolskie w celu koordynowania i wspierania inicjatyw zapobiegania przestępczości. W Słupsku system koordynacji przyjął model stowarzyszenia "Bezpieczny Region Słupski". W Kielcach model kierowania i koordynacji działań stanowi program "Bezpieczne Świętokrzyskie" podpisany przez wojewodę, marszałka województwa i komendanta Policji, oraz programy powiatowe.
+
Poszukiwania nowego, bardziej efektywnego systemu organizacji i zarządzania Policji, inspirowane doświadczeniami policji zachodnioeuropejskich, skłoniły Cieleckiego do podejmowania prób eksperymentalnego wprowadzania wzorowanych na nich rozwiązań.  W Opolu z jego inspiracji została powołana Fundacja "Pro Lege" skupiająca autorytety opolskie w celu koordynowania i wspierania inicjatyw zapobiegania przestępczości. W Słupsku system koordynacji przyjął model stowarzyszenia "Bezpieczny Region Słupski". W Kielcach model kierowania i koordynacji działań stanowi program "Bezpieczne Świętokrzyskie" podpisany przez wojewodę, marszałka województwa i komendanta Policji oraz programy powiatowe.
 
   
 
   
T. Cielecki był również członkiem Komisji ds. Reformy Policji powołanej przez jej komendanta głównego gen. insp. J. Michnę. Proponowana przez nią decentralizacja zarządzania formacją nie stała się jednak trwałą wartością.  
+
Cielecki był również członkiem Komisji ds. Reformy Policji powołanej przez jej komendanta głównego gen. insp. Jana Michnę. Proponowana przez nią decentralizacja zarządzania formacją nie stała się jednak trwałą wartością.  
 
<br/>
 
<br/>
 
=== Działalność naukowa ===
 
=== Działalność naukowa ===
T. Cielecki kierując Policją w województwie kieleckim kontynuował działalność akademicką, jako adiunkt w Zakładzie Profilaktyki i Resocjalizacji Akademii Świętokrzyskiej. Przygotował wówczas pracę "Policja: z jakością w XXI wiek". Po przejściu na emeryturę związał się z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. W 2008 r. został wybrany jego dziekanem. Wcześniej w 2004 r. na podstawie rozprawy "Prewencja kryminalna. Studium z profilaktyki kryminologicznej" uzyskał na Uniwersytecie Łódzkim stopień doktora habilitowanego w zakresie nauk prawnych. Nawiązał ponownie współpracę z Wyższą Szkołą Policji, gdzie w latach 2006-2011 był zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W roku akademickim 2008/2009 wygłosił tam wykład inauguracyjny poświęcony przybliżeniu modelu Community Policing, wyrażając nadzieję, że stanie się on trwałą wartością również w polskiej Policji.   
+
Kierując Policją w województwie kieleckim, Cielecki kontynuował działalność akademicką jako adiunkt w Zakładzie Profilaktyki i Resocjalizacji Akademii Świętokrzyskiej. Przygotował wówczas pracę ''Policja: z jakością w XXI wiek''. Po przejściu na emeryturę związał się z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. W 2008 r. został wybrany jego dziekanem.
 +
 
 +
W 2004 r. na podstawie rozprawy ''Prewencja kryminalna. Studium z profilaktyki kryminologicznej'' uzyskał na Uniwersytecie Łódzkim stopień doktora habilitowanego w zakresie nauk prawnych. Nawiązał ponownie współpracę z Wyższą Szkołą Policji, gdzie w latach 2006–2011 był zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W roku akademickim 2008/2009 wygłosił tam wykład inauguracyjny poświęcony przybliżeniu modelu Community Policing, wyrażając nadzieję, że stanie się on trwałą wartością również w polskiej Policji.   
 
<br/>
 
<br/>
 
== Bibliografia ==  
 
== Bibliografia ==  
''Gazeta Policyjna'', tygodnik Komendy Głównej Policji; numery z 1997 r.<br>
+
''Gazeta Policyjna'', rocznik 1997 r.<br>
 
Judycki Zb., ''Encyklopedia Policji'', T. I, Kielce, 2011.<br>
 
Judycki Zb., ''Encyklopedia Policji'', T. I, Kielce, 2011.<br>
 
Kamasa D., ''Kronika Policji'', [w:] ''Przegląd Policyjny'', roczniki z lat 2004-2009.<br>
 
Kamasa D., ''Kronika Policji'', [w:] ''Przegląd Policyjny'', roczniki z lat 2004-2009.<br>

Wersja z 15:24, 21 maj 2014

Zygmunt Cielecki

Data i miejsce urodzenia 17 marca 1941 r.
Radomsko

Tadeusz Zygmunt Cielecki (ur. 17 marca 1941 r. w Radomsku) – inspektor Policji, od 16 kwietnia 1997 do 24 lipca 1997 r. p.o. komendant-rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Posiada stopień naukowy doktora. .

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Urodził się 17 marca 1941 r. w Radomsku, gdzie mieszkał aż do ukończenia liceum ogólnokształcącego. W 1958 r. rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Studia ukończył w 1963 r. uzyskując dyplom magistra prawa.

Praca

Cielecki bezpośrednio po zakończeniu studiów zdecydował się wstąpić do MO. 16 października 1963 r. podjął służbę w Komendzie Powiatowej MO w Nysie, w województwie opolskim. Pracował na stanowisku referenta operacyjno-dochodzeniowego sekcji do walki z przestępczością gospodarczą. Wysokie kwalifikacje zawodowe związane z wyższym wykształceniem prawniczym z pewnością przyśpieszyły drogę jego awansu zawodowego. Po niespełna roku służby, 1 grudnia 1964 r., został kierownikiem swojej sekcji, a 15 kwietnia 1966 r. przeniesiono go na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego MO w Krapkowicach. Jednocześnie był słuchaczem Zaocznej Oficerskiej Szkoły MO w Szczytnie, którą ukończył 25 czerwca 1966 r. Został wówczas mianowany podporucznikiem MO.

Uzyskanie stopnia oficerskiego oraz sukcesy odnoszone na służbie były podstawą jego dalszych awansów. 1 lutego 1969 r. objął stanowisko komendanta powiatowego MO w Kluczborku, 1 lipca 1972 r. komendanta powiatowego MO w Koźlu, zaś 1 maja 1975 r. – komendanta miejskiego MO w Opolu. To stanowisko zajmował aż do końca istnienia milicji, przy czym od 1 sierpnia 1983 r. nosiło ono miano Szefa Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych.

Podczas służby w Opolu podjął działalność naukową. Prowadził badania kryminologiczno-pedagogiczne nad losami ponad 1100 nieletnich z zakładów wychowawczych, czego rezultatem była rozprawa Skuteczność resocjalizacyjna zakładów wychowawczych dla niedostosowanych społecznie w woj. opolskim. Na tej podstawie 8 lipca 1982 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.

Po przekształceniu Milicji Obywatelskiej w Policję Cielecki został mianowany (1 sierpnia 1990 r.) zastępcą komendanta wojewódzkiego Policji w Opolu. Jednocześnie związał się organizacyjnie ze szkolnictwem wyższym, będąc zatrudnionym od 1989 r. na stanowisku adiunkta w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Te dwukierunkowe doświadczenia – zawodowe i naukowe – były przesłanką do wyznaczenia go 15 lipca 1996 r. na stanowisko zastępcy komendanta Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie ds. dydaktyczno-naukowych, o co wnioskował kierujący uczelnią Mieczysław Goettel. Po jego ustąpieniu z tej funkcji kierowanie WSPol powierzono z d. 16 kwietnia 1997 r. Tadeuszowi Cieleckiemu. Obowiązki kierownicze sprawował do 24 lipca 1997 r., tj. do czasu mianowania kolejnego komendanta WSPol, Edwarda Pietkiewicza.

Po powrocie do służby liniowej, do czasu likwidacji województwa w rezultacie reformy administracyjnej państwa wprowadzonej 1 stycznia 1999 r., Cielecki pełnił obowiązki komendanta wojewódzkiego Policji w Słupsku. 28 kwietnia tego roku wygrał konkurs na stanowisko komendanta wojewódzkiego w Kielcach. Obowiązki pełnił do 31 stycznia 2002 r., kiedy to przeszedł na emeryturę w stopniu inspektora Policji.

Praca w Szczytnie, kontakty z kadrą naukowo-dydaktyczną i udział w konferencjach naukowych ugruntowały zainteresowania badawcze Cieleckiego. Już w drugim roku od powrotu do jednostki liniowej opublikował dwie pierwsze prace dotyczące profilaktyki policyjnej. Wiedzę z tego zakresu pogłębiał na licznych kursach krajowych i zagranicznych, w tym doskonalenia kadr kierowniczych w WSPol (1995 r.), zarządzania kryzysowego w Baton Rouge LA (USA, 1994 r.), systemu szkolenia wyższych oficerów policji w ENSP w Lyonie - (Francja, 1997 r.), zarządzania w Policji w Chicago II (USA, 1999 r.), zarządzania w federalnej policji kryminalnej i policji w landach w Munster (RFN, 2000 r.), NPTPS College w Bramshill (Wielka Brytania, 1999 r.), certyfikowanie na audytora zarządzania jakością przez Holenderskie Biuro Jakości Policji w Hadze (Holandia, 2001 r.), kurs menedżerski komendantów wojewódzkich w Hadze i Szczytnie (2001 r).

Poszukiwania nowego, bardziej efektywnego systemu organizacji i zarządzania Policji, inspirowane doświadczeniami policji zachodnioeuropejskich, skłoniły Cieleckiego do podejmowania prób eksperymentalnego wprowadzania wzorowanych na nich rozwiązań. W Opolu z jego inspiracji została powołana Fundacja "Pro Lege" skupiająca autorytety opolskie w celu koordynowania i wspierania inicjatyw zapobiegania przestępczości. W Słupsku system koordynacji przyjął model stowarzyszenia "Bezpieczny Region Słupski". W Kielcach model kierowania i koordynacji działań stanowi program "Bezpieczne Świętokrzyskie" podpisany przez wojewodę, marszałka województwa i komendanta Policji oraz programy powiatowe.

Cielecki był również członkiem Komisji ds. Reformy Policji powołanej przez jej komendanta głównego gen. insp. Jana Michnę. Proponowana przez nią decentralizacja zarządzania formacją nie stała się jednak trwałą wartością.

Działalność naukowa

Kierując Policją w województwie kieleckim, Cielecki kontynuował działalność akademicką jako adiunkt w Zakładzie Profilaktyki i Resocjalizacji Akademii Świętokrzyskiej. Przygotował wówczas pracę Policja: z jakością w XXI wiek. Po przejściu na emeryturę związał się z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. W 2008 r. został wybrany jego dziekanem.

W 2004 r. na podstawie rozprawy Prewencja kryminalna. Studium z profilaktyki kryminologicznej uzyskał na Uniwersytecie Łódzkim stopień doktora habilitowanego w zakresie nauk prawnych. Nawiązał ponownie współpracę z Wyższą Szkołą Policji, gdzie w latach 2006–2011 był zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W roku akademickim 2008/2009 wygłosił tam wykład inauguracyjny poświęcony przybliżeniu modelu Community Policing, wyrażając nadzieję, że stanie się on trwałą wartością również w polskiej Policji.   


Bibliografia

Gazeta Policyjna, rocznik 1997 r.
Judycki Zb., Encyklopedia Policji, T. I, Kielce, 2011.
Kamasa D., Kronika Policji, [w:] Przegląd Policyjny, roczniki z lat 2004-2009.
Majer P., Kronika Policji, [w:] Przegląd Policyjny, roczniki z lat 1990-2003.
Siemak Z., Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie (10 X 1990 - ), [w:] 50-lecie oficerskiego szkolnictwa policyjnego w Szczytnie (1954-2004), red. nauk. M. Goettel, A. Misiuk, Szczytno 2004.