Technikum nr 1 im. S. Staszica przy Zespole Szkół nr 1 w Działdowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 08:28, 12 mar 2015 autorstwa Arom (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Technikum nr 1 im. S. Staszica przy Zespole Szkół nr 1 w Działdowie

Budynek szkoły. Autor: Karol Wrombel. Źródło: www.dzialdowo.wm.pl [30.10.2014]
Budynek szkoły. Autor: Karol Wrombel. Źródło: www.dzialdowo.wm.pl [30.10.2014]
Data założenia: 1961 rok
Poziom szkoły: ponadgimnazjalny
Podtyp szkoły: technikum
Adres: 13-200 Działdowo
ul. Grunwaldzka 4

Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica przy Zespole Szkół nr 1 w Działdowie – średnia szkoła zawodowa o profilu technicznym z siedzibą w Działdowie, w województwie warmińsko-mazurskim. Funkcję dyrektora placówki pełni Kamińska Magdalena.

Historia

Technikum Nr 1 im. Stanisława Staszica funkcjonuje w formie dziennej i wchodzi w skład Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie. Tradycje szkoły sięgają 1961 roku, kiedy to w Działdowie powstało Technikum Ekonomiczne o dwóch specjalnościach: handlowej i ogólnoekonomicznej. W 1967 roku Technikum Ekonomiczne przekształcono w Liceum Ekonomiczne. W 1983 roku w wyniku połączenia Liceum Ogólnokształcącego i Liceum Ekonomicznego powołano Zespół Szkół w Działdowie. W roku szkolnym 1996/97 szkoła otrzymała nazwę Zespół Szkół nr 1 w Działdowie.

Patron

Patronem Technikum nr 1 w Działdowie jest Stanisław Staszic. Staszic to wybitny polski działacz oświeceniowy, uczony, pisarz, publicysta, filozof, geograf i geolog, filantrop. Nadanie imienia S. Staszica po raz pierwszy miało miejsce w 1981 roku i nadano je Liceum Ekonomicznemu.

Cele i zadania

W Technikum nr 1 w Działdowie młodzież kształci się w następujących zawodach:

  • technik informatyk
  • technik ekonomista

Kadra

  • Kamińska Magdalena - dyrektor szkoły
  • Sosnowski Leszek - wicedyrektor
  • Wilkowska Maria - pedagog
  • Karkut Iwona - doradca zawodowy

Osiągnięcia

Uczniowie technikum biorą dział w różnych konkursach, olimpiadach i zawodach sportowych. W 2011 roku na stadionie Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie w Mistrzostwach Województwa WMZ LZS w wielobojach lekkoatletycznych drużyna Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie zajęła trzecie miejsce.

Absolwenci

Absolwenci technikum spotykają się na Zjazdach Absolwentów. W maju 2012 roku z okazji 51-lecia Technikum odbył się VII Zjazd Absolwentów i Wychowanków Zespołu Szkół nr 1 w Działowie.

Ciekawostki

12 października 2012 roku młodzież Technikum nr 1 wraz z opiekunami uczestniczyła w warsztatach Międzynarodowych Targów Pracy, Edukacji i Kariery w ramach Europejskich Dni Przedsiębiorczości Młodych w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Podczas Targów Pracy uczennica klasy II technikum, Dominika Drzewińska, odebrała nagrodę za udział w konkursie wiedzy o przedsiębiorczości zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie i Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie.

Bibliografia

zsnr1.eu [30.10.2014]