Wawrowice

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wawrowice

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat nowomiejski
Gmina Kurzętnik
Sołectwo Wawrowice
Liczba ludności (2010) 300
Strefa numeracyjna (+48) 56
Tablice rejestracyjne NNM
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Wawrowice
Wawrowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wawrowice
Wawrowice
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Wawrowice (1706 r. Wawronice, Wawer, Wauwer, niem. Wawerwitz) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Kurzętnik. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa toruńskiego. W 2010 r. liczyła 300 mieszkańców. Obecnie (2013 r.) we wsi sołtysem jest Benedykt Rochnowski[1].

Położenie

Wieś znajduje się nad brzegiem Jeziora Skarlińskiego. Przez Wawrowice przepływa rzeka Skarlanka.

Dzieje miejscowości

Wieś lokowana została w XIV w. na prawie chełmińskim. W I połowie XV w. obejmowała swoim zasięgiem 52 włóki. Miejscowość ucierpiała w wyniku wojny polsko–krzyżackiej w 1414 r. W połowie XVI w. Wawrowice należały do starostwa bratiańskiego. W I połowie XVII w. starosta Paweł Działyński wybudował we wsi browar, a podległym chłopom zakazał sprzedaży jęczmienia do Nowego Miasta Lubawskiego. XVII w. majątek w Wawrowicach podlegał wójtowi w Bratianie. Na początku XVIII w. grunty wiejskie stanowiły 40 włók, z których płacono czynsz w wysokości pół korca żyta i pół korca owsa od każdej włóki. Wiadomo również, że w tym okresie istniała tutaj parafia i poczta. Pod koniec XIX w. większość mieszkańców była katolikami. Ogólna liczba mieszkańców wynosiła 123 osoby, w tym 99 katolików i 24 ewangelików. W 1885 r. wieś obejmowała 295 ha z 21 dymami i 7 domami. Po 1920 r. Wawrowice znalazły się w granicach Polski. W połowie XX w. majątek ziemski został zlikwidowany, a obszar wsi włączono do gminy wiejskiej. W tym samym roku w miejscowości założono kółko rolnicze i funkcjonowała czteroklasowa szkoła.

W czasie II wojny światowej, jak w większości obszarów gminy Kurzętnik, również i tu wysiedlono ludność do obozu w Potulicach. W Wawrowicach ukryto Żydówki, które w 1945 r. uciekły podczas rozstrzeliwania w pobliskich lasach. W latach 1955-1960 we wsi funkcjonował punkt felczerski. Pod koniec XX w. sołectwo obejmowało 632,35 ha z 52 gospodarstwami i 323 mieszkańcami. Obecnie wieś należy do parafii w Skarlinie, a najbliższa szkoła podstawowa oraz gimnazjum znajdują się w Marzęcicach.

Kultura

We wsi działa Stowarzyszenie Moja Wieś Wawrowice i świetlica. Organizowane są tutaj festyny, pikniki i jarmarki.

Bibliografia

  1. Grabowski Stanisław,Z dziejów Kurzętnika i okolic, Warszawa 1995.
  2. Grabowski Stanisław,Z dziejów Kurzętnika i okolic, Warszawa 2008.
  3. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowski, Filipa Sulimierski, Władysława Walewskiego t. XIII, Warszawa 1892.
  4. Bank Danych Lokalnych GUS [12.11.2013]

Przypisy