Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
m (Zastępowanie tekstu - "| " na "|")
 
(Nie pokazano 17 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 4: Linia 4:
 
|Nazwa_instytucji =  '''Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie'''
 
|Nazwa_instytucji =  '''Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie'''
 
|Grafika          = zsme ol.jpg
 
|Grafika          = zsme ol.jpg
|Opis_grafiki    = Budynek szkoły przy ul. M.J. Piłsudskiego [źródło: http://zsmeolsztyn.pl/] [07.10.2014]
+
|Opis_grafiki    = Budynek szkoły przy ul. M.J. Piłsudskiego, źródło: [http://zsmeolsztyn.pl/ www.zsmeolsztyn.pl] [07.10.2014]
|Data_założenia  =  1946
+
|Data_założenia  =  1946 rok
 
|Poziom_szkoły    = szkoła ponadgimnazjalna
 
|Poziom_szkoły    = szkoła ponadgimnazjalna
|Podtyp_szkoły    = technikum
+
|Podtyp_szkoły    = technikum, szkoła zawodowa
 
|Profil          =  
 
|Profil          =  
|Adres            = 10-499 Olsztyn  Al. J. Piłsudskiego 61
+
|Adres            = 10-499 Olsztyn  <br/> Al. J. Piłsudskiego 61
 
}}
 
}}
 
+
''' Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie ''' – szkoła ponadgimnazjalna w [[Olsztyn|Olsztynie]], w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora placówki pełni [[Ewa Kaliszuk]]. <br/><br/>
''' Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie ''' – szkoła ponadgimnazjalna w powiecie olsztyńskim. Obecnie funkcję dyrektora placówki pełni <br/>
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
...Nasza szkoła powstała w roku 1946, w okresie powojennym tak trudnym dla całego naszego kraju. Jej nazwa brzmiała: Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa. Mieściła się przy Alei Wojska Polskiego 17, zaś dyrektorem jej był Ernest Gliński. W tym czasie szkoła kształciła uczniów w dwóch kierunkach: metalowym i elektrycznym. Nauka odbywała się w bardzo trudnych warunkach lokalowych, gdyż budynek w którym mieściła się szkoła był własnością Liceum Komunikacyjnego, podzielonego później na dwie, do dziś istniejące szkoły: Technikum Kolejowe i Technikum Samochodowe. Ze względu na konieczność zmiany lokalu na większy, rok szkolny 1948/49 rozpoczął się w budynku przy ul. Kościuszki 68/70, w pomieszczeniach Szkoły Podstawowej nr 3. Zajęcia dla naszej młodzieży odbywały się głównie po południu. Kancelaria mieściła się w piwnicy, bardzo skromna biblioteka liczyła zaledwie 178 tomów. Szkoła nie miała własnych warsztatów, młodzież była wręcz zmuszona realizować praktyczną naukę zawodu w różnych zakładach pracy Olsztyna oraz w zakładach pobliskich miast województwa.
+
Szkoła powstała w 1946 roku jako Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa. Mieściła się przy Alei Wojska Polskiego 17. Pierwszym kierownikiem szkoły był [[Ernest Gliński]]. W trakcie istnienia szkoła zmieniała siedziby (korzystała m.in. z pomieszczeń [[Szkoła Podstawowa nr 3 w Olsztynie|Szkoły Podstawowej nr 3 w Olsztynie]]), jak i nazwy. Dopiero w roku szkolnym 1958/1959 rozpoczęła się budowa lokalu szkoły przy al. Piłsudskiego, wówczas al. Zwycięstwa. W 1972 roku szkoła funkcjonowała jako Zespół Szkół Zawodowych nr 3, w którego skład wchodziły:
 
+
* Technikum Elektryczne
.
+
* Technikum Elektroniczne
 
+
* Technikum Mechaniczne
Pierwsi absolwenci opuścili naszą szkołę w liczbie 73 uczniów, zaś grono pedagogiczne składało się zaledwie z kilkunastu nauczycieli. Przedmiotów zawodowych uczyli nauczyciele dochodzący, tj. pracownicy olsztyńskich przedsiębiorstw i instytucji. W roku szkolnym 1949/50 szkoła otrzymała własny budynek przy ul. Kopernika 45. Dyrektorem szkoły został Jan Klima, nauczyciel ze Śląska, który po roku przeszedł na stanowisko naczelnika Wydziału Szkół Dyrekcji Okręgowej Szkolenia Zawodowego. W roku szkolnym 1950/51 zmieniono nazwę szkoły na Państwową Średnią Szkołę Zawodową, która kształciła młodzież w systemie dwuletnim. W tym też roku szkolnym przejęli obowiązki dwaj kolejni dyrektorzy: Aniela Sowówna, a następnie Zbigniew Męczyński. Szkołę opuściło 110 absolwentów. W roku szkolnym 1951/52 nastąpiła ponowna zmiana nazwy szkoły na Zasadniczą Szkołę Metalową. Dyrektorem jej został Maksymilian Grzywna. Szkoła została wzbogacona o nowe specjalności:
+
* Zasadnicza Szkoła Zawodowa
 
+
* Policealne Studium Zawodowe
    ślusarz maszynowy
+
Cztery lata później placówka stała się Zespołem Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki. A od 1984 roku jest Zespołem Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie.
    ślusarz samochodowy
 
    ślusarz parowozowy
 
    ślusarz zabezpieczenia ruchu pociągu
 
    elektromonter sieci i instalacji elektrycznych
 
 
 
    Liczyła 11 klas, w tym 8 - przedpołudniowych i 3 - wieczorowe. W tymże roku szkołę opuściło 88 absolwentów. Niewątpliwym osiągnięciem było otrzymanie własnych warsztatów po byłym Liceum Komunikacyjnym przy ul. Kasprowicza 7.W związku z tym zostali zatrudnieni pierwsi nauczyciele zawodu
 
 
 
    Edward Gostkiewicz - pierwszy kierownik war-sztatów
 
    Edward Auchim,
 
    Wiktor Ptaszyński,
 
    Wincenty Piwcewicz,
 
    Zygmunt Pawłowicz,
 
    Ryszard Puszkiewicz.
 
 
 
    Warsztaty posiadają następujące działy: obróbki mechanicznej i metali, narzędziownię, kuźnię, siłownię.Ważną sprawą stało się objęcie przez naszą szkołę opieki nad Bursą Szkolną w Olsztynku, gdzie mieszkała młodzież spoza Olsztyna. W roku szkolnym 1952/53 szkoła otrzymała nową nazwę :Zasadnicza Szkoła Zawodowa, w której nauczanie odbywa się w systemie dwuletnim. Doszły też nowe specjalności:
 
 
 
    ślusarz narzędziowy
 
    tokarz
 
    tokarz hydraulik
 
 
 
    W tymże roku szkolnym obowiązki dyrektora pełnił Zygmunt Kalinowski. Szkołę opuściło 79 absolwentów. W roku szkolnym 1953/54 młodzież kształciła się w 10 klasach, w większości trzyletnich o specjalności:
 
 
 
    ślusarz instalator
 
    ślusarz maszynowy
 
    ślusarz narzędziowy
 
    ślusarz parowozowy
 
    ślusarz wodno-hydrauliczny
 
    tokarz
 
 
 
    Wykluczono specjalność elektromontera. W poszczególnych klasach po 2-3 uczniów kształci się w specjalności:frezer, krawiec. Dyrektorem szkoły w r. 1953/54- został Jan Towstyga. W roku szkolnym 1957/58 utworzono nową klasę dla zdemobilizowanych oficerów W.P., o specjalności ślusarz (kurs dwuletni). W tym też czasie szkoła objęła dwuletnią opiekę nad internatem dla wyżej wymienionych słuchaczy przy ul. Artyleryjskiej. W roku szkolnym 1958 rozpoczęła się budowa nowej szkoły przy al. Zwycięstwa (obecnie al. Piłsudskiego).W latach 1952-1958 życie szkoły zaczęło się stabilizować. Stali nauczyciele zapewniają coraz wyższy poziom nauczania. Niestety, szkoła nie ma warunków na szeroko rozumianą pracę wychowawczą. Brak świetlicy, brak sali gimnastycznej uniemożliwiają działalność kulturalną i sportową. Zajęcia z wychowania fizycznego odbywają się w wypożyczonej na godziny sali Klubu "Gwardii". Brak internatu to także ogromna trudność. Część uczniów zakwaterowana w Bursie Szkół Zawodowych w Olsztynku codziennie dojeżdża do szkoły. Mimo tych obiektywnych trudności bardzo prężnie pracuje Samorząd Szkolny. Rozwija się ruch społecznego zaangażowania. Młodzież odgruzowuje teren pod obecny Dom Towarowy "Dukat", na alei Wojska Polskiego, na ul. Grunwaldzkiej, pl. Koper-nika, Planetarium i Hali Widowiskowej "Urania". Rok 1960 kładzie kres komplikacjom związanym z trudnymi warunkami lokalowymi.
 
Pomieszczenia gmachu szkolnego przy ulicy Kopernika 4-5 okazały się za małe dla rozrastającej się szkoły. Korytarze były ciasne i ciemne, sale szkolne nieduże i niskie, nie było ani świetlicy, ani sali gimnastycznej. Olsztyn jako miasto rozwijające się potrzebował fachowców, którymi mieli się stać między innymi absolwenci naszej szkoły. Tymczasem ze względu na trudności lokalowe w roku szkolnym 1958/59 można było dokonać naboru do jednej tylko klasy o specjalności: tokarz.
 
Konieczność budowy budynku na siedzibę naszej szkoły stała się sprawą nie cierpiącą zwłoki. Dlatego też z inicjatywy władz wojewódzkich w roku 1958 zaczęto kłaść fundamenty pod nowy gmach, a w dwa lata później wprowadziliśmy się do nowego budynku szkolnego.
 
Przeprowadzka nastąpiła 18 listopada 1960 roku. Warunki lokalowe okazały się bardzo dobre. Sześć doskonale wyposażonych pracowni, pięć sal wykładowych, obszerne korytarze, biblioteka, estetycznie urządzony pokój nauczycielski, gabinet lekarski i dentystyczny, sala gimnastyczna, świetlica.
 
W czerwcu 1961 roku nową szkołę opuszcza jako pierwsza w tym budynku klasa o specjalności: tokarz. Jeden z absolwentów, Józef Litarowicz jest obecnie nauczycielem zawodu w nowej szkole.
 
W roku szkolnym 1961/62 decyzją Ministerstwa Oświaty i Wychowania w naszej szkole powstaje Technikum Elekt-ryczne. W związku z tym następuje zmiana nazwy naszej placówki na Technikum Elektryczne i Zasadnicza Szkoła Zawodowa.
 
W roku 1964 zostały oddane do użytku pomieszczenia warsztatów szkolnych, zaś w roku 1966 została ukończona budowa internatu. Nasza młodzież przyczyniła się w dużym stopniu do szybszego przekazania i uruchomienia internatu, gdyż pracowała społecznie przy zagospodarowaniu wnętrz, porządkowaniu otoczenia, zadrzewianiu terenu przy szkole i internacie. W maju 1966 roku odbyła się pierwsza matura w Technikum Elektrycznym. W roku 1967 dyrektorem szkoły został mgr Kazimierz Drzazgowski, zaś w roku szkolnym 1969/70 szkoła nasza powiększyła się o Wydział Zaoczny i Wieczorowy. Rok 1972 przyniósł zmianę nazwy naszej placówki na Zespół Szkół Zawodowych nr 3, w którego skład wchodzą:
 
 
 
    Technikum Elektryczne
 
    5-letnie (młodzieżowe)
 
    3-letnie (młodzieżowe)
 
    3-letnie (Wydział dla Pracujących)
 
    Technikum Elektroniczne
 
    Technikum Mechaniczne
 
    letnie (Wydział Zaoczny)
 
    3-letnie (Wydział dla Pracujących)
 
    Zasadnicza Szkoła Zawodowa
 
    Policealne Studium Zawodowe
 
 
 
    W tymże roku 1972 dyrektorem szkoły został mgr Józef Brzóska. 14- października 1974- r. to data szczególna w historii szkoły, gdyż kojarzy się ona z uroczystym nadaniem imienia szkole, której pełna nazwa teraz brzmi: Zespół Szkół Zawodowych nr 3 im. Tadeusza Kościuszki. W roku 1976 nazwa szkoły została zmieniona na Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki. W tym też roku doszła nowa specjalność kształcenia młodzieży - szkoła przysposabiająca do zawodu.
 
    W Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych znajdują się więc różne typy szkół, przybywa wciąż młodzieży, zaczyna się wyraźnie odczuwać niewspółmiernie małą ilość sal szkolnych w stosunku do ilości uczniów. Praca trwa od godziny 8.00 do 20.00. Część uczniów z klas młodzieżowych uczy się po południu obok uczniów z Wydziału dla Pracujących, młodzież z Technikum Zaocznego odbywa naukę w soboty i niedziele. Budynek szkolny eksploatowany jest więc bez przerwy, dlatego nie ma czasu na odnowienie sal wykładowych.
 
    Nawet w okresie wakacji internat oraz sale wykładowe w szkole są zajęte przez studentów wydziałów zaocznych WSP. Prócz tego w internacie w okresie wakacji odbywają się wszelkiego rodzaju obozy młodzieżowe (również polonijnej). W roku 1982 dyrektorem szkoły zostaje mgr inż. Ireneusz Szender, zaś w roku 1984 szkoła otrzymuje nową nazwę: Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki. Od chwili, gdy otrzymaliśmy własny budynek szkolny, warsztaty, internat, praca dydaktyczno-wychowawcza osiąga wysoki poziom. Entuzjazm pedagogów wyraża się w ich pełnym zaangażowaniu, nauczyciele wprowadzają nowe, interesujące formy pracy z uczniami poprzez maksymalne wykorzystywanie pomocy dydaktycznych, stosowanie środków audiowizualnych, tak w zakresie przedmiotów ogólnokształcących, jak i zawodowych. Bardzo aktywnie pracują Komisje Przedmiotowa;
 
 
 
 
    humanistyczna,
 
    matematyczno-fizyczna,
 
    przedmiotów elektrycznych,
 
    przedmiotów mechanicznych,
 
    nauki zawodu.
 
 
 
    Poza tym funkcjonuje Komisja Postępu Pedagogicznego. Dzięki pracy tych komisji nauczyciele doskonalą się w poszukiwaniu i stosowaniu nowych form i metod nauczania, dzięki czemu uzyskują lepsze wyniki w procesie dydaktyczno-wychowawczym. Ogromnie pomocny w pracy dyrekcji i nauczycieli stara się być Samorząd Szkolny, który przejawia dużą aktywność i pomysłowość w organizowaniu różnego rodzaju imprez artystycznych uświetniając obchody, rocznice, święta narodowe i ożywia życie szkoły. Prężnie działa także Szkolna Drużyna Harcerska. Harcerze biorą udział w wielu akcjach społecznych i charytatywnych. Prowadzą drużyny w szkołach podstawowych. Są bardzo aktywni jako drużynowi na obozach organizowanych podczas wakacji lub ferii zimowych. W 1991 roku po odejściu mgr inż. Ireneusza Szendera na emeryturę dyrektorem szkoły zostaje wybrany w drodze konkursu mgr inż. Leon Pokora. Następują dalsze zmiany i przeobrażenia wynikające z sytuacji w kraju i z wysiłku twórczego wielu ludzi. Wprowadzono po przeszło trzydziestu latach nieobowiązkowe lekcje religii. W latach 1997 do 2003 r. funkcję dyrektora Zespołu Szkół Mechaniczno- Energetycznych pełnił mgr inż. Andrzej Bieńkowski. Od 1 września 2003 r. do chwili obecnej dyrektorem szkoły jest Pani mgr Grażyna Hołowieńko Rożniecka.
 
<br/>
 
== Cele i zadania ==
 
...
 
 
<br/>
 
<br/>
 +
== Patron ==
 +
14 października 1974 roku nastąpiło uroczyste nadanie imienia szkole, której pełna nazwa brzmiała: Zespół Szkół Zawodowych nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie.
 +
<br/>
 +
== Oferta kształcenia ==
 +
W Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie kształcenie odbywa się w następujących typach szkół i na kierunkach:
 +
'''Technikum Nr 3'''
 +
* technik elektryk
 +
* technik mechanik
 +
'''Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 3'''
 +
* elektromechanik
 +
* operator obrabiarek skrawających
 
== Kadra ==
 
== Kadra ==
...DYREKCJA
+
W roku szkolnym 2014/15 w skład kadry kierowniczej Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie wchodzą:
 
+
* dyrektor - [[Ewa Kaliszuk]]
Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki
+
* wicedyrektor - Izabella Ładna
 
+
* wicedyrektor - Maria Świerkowska
 
+
* kierownik Warsztatów Szkolnych - Tomasz Koński
Dyrektor Ewa Kaliszuk
+
== Absolwenci ==
+
Jednym z absolwentów z rocznika 1961 jest Józef Litarowicz, który obecnie pracuje w szkole jako nauczyciel zawodu.
 
Wicedyrektor Izabella Ładna
 
 
 
Wicedyrektor Maria Świerkowska
 
 
 
Kierownik
 
Warsztatów
 
Szkolnych Tomasz Koński
 
 
 
<br/>
 
== Oferta kształcenia ==
 
...
 
 
<br/>
 
<br/>
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
...JUBILEUSZ 60 - LECIA ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNO-ENERGETYCZNYCH
+
18 listopada 2006 roku szkoła obchodziła Jubileusz 60-lecia. W uroczystości udział wzięli byli oraz obecni uczniowie oraz nauczyciele, natomiast wśród gości znaleźli się m.in. ówczesny Prezydent Miasta Olsztyn - [[Czesław Małkowski]] oraz Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty - [[Jolanta Gregorczuk]]. Obchody zakończyły się Balem Absolwentów.
W OLSZTYNIE
 
 
 
      18 listopada 2006 r. Jubileusz swego 60 - lecia obchodził Zespół Szkół Mechaniczno - Energetycznych w Olsztynie. Ta wyjątkowa uroczystość zgromadziła w murach naszej szkoły trzy pokolenia.
 
      Jubileusz był okazją do zatrzymania czasu choć na chwilę, do powrotu w przeszłość - takie opinie słyszeliśmu z ust uczestników spotkania.
 
      Licznie przybyli absolwenci mieli okazję wspominać nazwiska swych nauczycieli i kolegów, wrócić pamięcią do wspólnych wycieczek, lekcji, zabaw, czy pierwszych przyjaźni.
 
      Uroczystośc rozpoczęła się mszą świętą w kościele Najświętszego Serca Jezusa celebrowaną przez absolwentów szkoły - księdza Janusza Rybczyńskiego i księdza Janusza Wieszczyńskiego.
 
      Po uroczystościach kościelnych o godz. 11.00 w sali gimnastycznej szkoły rozpoczęła sięoficjalna uroczystość obchodów jubileuszu 60 - lecia, którą prowadzili pani Hanna Niemira i pan Andrzej Radzymiński. Przemówienia wygłosili:obecna dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno - Energetycznych - pani Grażyna Rożniecka, Prezydent Miasta Olsztyn - pan Czesław Jerzy Małkowski oraz Warmińsko - Mazurski Kurator Oświaty - pani Jolanta Gregorczuk. Głos zabrali również zaproszeni przedstawiciele placówek oświatowych Olsztyna, przedstawiciele absolwentów oraz byli pracownicy szkoły.
 
      Po części oficjalnej z programem artystycznym wystąpili uczniowie szkoły. Dużo emocji wzbudził pokaz multimedialny prezentujący wieloletnie tradycje "energetyka", szkołę od początku jej funkcjonowania do chwili obecnej.
 
      Absolwenci i nauczyciele mogli rozpoznać swoje twarze na zdjęciach uwieczniających najciekawsze momenty z życia szkoły. Osoba byłego nauczyciela historii - pana Lebiedziewicza została przyjęta owacjami na stojaco.
 
      Następnie absolwenci spotkali się przy kawie z nauczycielami i przyjaciółmi, zwiedzali szkołę - czytelnię wypełnioną historycznymi już kronikami szkolnymi Na korytarzu szkolnym można było zapoznać się z aktualnymi osiągnięciami młodzieży "energetyka". Goście oglądali zdjęcia z imprez "Energetycznej Grupy Teatralnej", podziwiali odwagę Klubu Honorowych Dawców Krwi ( szkoła jest liderem w regionie), i umiejętności sportowe naszych chłopców.
 
      W godzinach wieczornych duża część uczestników zjazdu spotkała się na Balu Absolwentów. Tańce, swawole, zabawa pod kierunkiem didżeja trwały do białego rana, a bal był oceniony przez absolwentów jako miłe zakończenie jubileuszowych uroczystości.
 
 
<br/>
 
<br/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
http://zsmeolsztyn.pl/ [07.10.2014]
+
[http://zsmeolsztyn.pl/ Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie] [07.10.2014]
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria:Szkolnictwo]]<br />
+
[[Kategoria:Szkolnictwo]]  
 +
[[Kategoria: Szkoły ponadgimnazjalne]]
 +
[[Kategoria: Olsztyn]]
 +
[[Kategoria: 1945-1989]]
 +
[[Kategoria: 1990-]]

Aktualna wersja na dzień 13:18, 17 mar 2015


Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie

Budynek szkoły przy ul. M.J. Piłsudskiego, źródło: www.zsmeolsztyn.pl [07.10.2014]
Budynek szkoły przy ul. M.J. Piłsudskiego, źródło: www.zsmeolsztyn.pl [07.10.2014]
Data założenia: 1946 rok
Poziom szkoły: szkoła ponadgimnazjalna
Podtyp szkoły: technikum, szkoła zawodowa
Adres: 10-499 Olsztyn
Al. J. Piłsudskiego 61

Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie – szkoła ponadgimnazjalna w Olsztynie, w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora placówki pełni Ewa Kaliszuk.

Historia

Szkoła powstała w 1946 roku jako Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa. Mieściła się przy Alei Wojska Polskiego 17. Pierwszym kierownikiem szkoły był Ernest Gliński. W trakcie istnienia szkoła zmieniała siedziby (korzystała m.in. z pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 3 w Olsztynie), jak i nazwy. Dopiero w roku szkolnym 1958/1959 rozpoczęła się budowa lokalu szkoły przy al. Piłsudskiego, wówczas al. Zwycięstwa. W 1972 roku szkoła funkcjonowała jako Zespół Szkół Zawodowych nr 3, w którego skład wchodziły:

  • Technikum Elektryczne
  • Technikum Elektroniczne
  • Technikum Mechaniczne
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa
  • Policealne Studium Zawodowe

Cztery lata później placówka stała się Zespołem Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki. A od 1984 roku jest Zespołem Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie.

Patron

14 października 1974 roku nastąpiło uroczyste nadanie imienia szkole, której pełna nazwa brzmiała: Zespół Szkół Zawodowych nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie.

Oferta kształcenia

W Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie kształcenie odbywa się w następujących typach szkół i na kierunkach: Technikum Nr 3

  • technik elektryk
  • technik mechanik

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 3

  • elektromechanik
  • operator obrabiarek skrawających

Kadra

W roku szkolnym 2014/15 w skład kadry kierowniczej Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie wchodzą:

  • dyrektor - Ewa Kaliszuk
  • wicedyrektor - Izabella Ładna
  • wicedyrektor - Maria Świerkowska
  • kierownik Warsztatów Szkolnych - Tomasz Koński

Absolwenci

Jednym z absolwentów z rocznika 1961 jest Józef Litarowicz, który obecnie pracuje w szkole jako nauczyciel zawodu.

Ciekawostki

18 listopada 2006 roku szkoła obchodziła Jubileusz 60-lecia. W uroczystości udział wzięli byli oraz obecni uczniowie oraz nauczyciele, natomiast wśród gości znaleźli się m.in. ówczesny Prezydent Miasta Olsztyn - Czesław Małkowski oraz Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty - Jolanta Gregorczuk. Obchody zakończyły się Balem Absolwentów.

Bibliografia

Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie [07.10.2014]