Andrzej Pluta

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Andrzej Pluta

ks. Andrzej PlutaAutor: Krzysztof Kozłowski. Źródło: www.kkozlowski.pl
ks. Andrzej Pluta
Autor: Krzysztof Kozłowski. Źródło: www.kkozlowski.pl
Data i miejsce urodzenia 5 września 1953 r.
Dębica
Zawód duchowny katolicki, proboszcz

Andrzej Pluta (ur. 5 września 1953 r. w Dębicy) – duchowny katolicki, proboszcz parafii pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie.

Duszpasterz Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Olsztynie, inicjator comiesięcznych pielgrzymek pieszych z Olsztyna do sanktuarium maryjnego w Gierzwałdzie.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Ukończył liceum ogólnokształcące w Tarnowie. Maturę zdał w 1972 roku. Jest absolwentem WSD "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1981 roku z rąk bpa Józefa Glempa. W 1989 roku uzyskał magisterium z teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej.

Praca

Jako wikary pracował w Jezioranach, Mrągowie (tam też jako kapelan szpitala miejskiego) i Olsztynie. Dodatkowo był diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i duszpasterzem służby liturgicznej. Później pracował w Klewkach.

1 września 1989 r. został proboszczem w Nowym Kawkowie. Tam zorganizował dom rekolekcyjny dla Ruchu Światło-Życie. Od 7 lipca 1994 r. pełnił posługę kapłańską jako proboszcz parafii pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie. Kończył budowę kościoła.

W 1992 r. odznaczony godnością kanonika honorowego, a w 1997 r. rzeczywistego kapituły kolegiackiej w Kętrzynie. Od 2000 r. kapelan honorowy Jego Świątobliwości.

Bibliografia

A. Kopiczko, Duchowieństwo katolickie w Diecezji Warmińskiej w latach 1945-1992, cz. 2, Olsztyn 2007.
olsztyn.gosc.pl