Cmentarz mennonicki w Markusach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cmentarz mennonicki w Markusach

typ obiektu: cmentarz mennonicki
datacja: pocz. XVIII w.
powiat: elbląski
gmina: Markusy
miejscowość: Markusy

Cmentarz mennonicki w Markusach – założono daleko od centralnej części wsi. Od południa i wschodu otaczają go pola uprawne.

Położenie

Markusy (niem. Markushof) - wieś w gminie Markusy, w powiecie elbląskim.

Opis

Cmentarzowi nadano plan prostokąta, przylegającego dłuższym bokiem do drogi. Jego obrzeża porastają stare okazy lip, natomiast w jego wnętrzu rosną także inne rodzaje drzew. W części zachodniej zachowały się dwa ceglane filary z połową bramy z kutych żelaznych elementów. To sugeruje, że niegdyś mogła biec przez teren cmentarza aleja wzdłużna. Na cmentarzu zachowały się liczne tumby nagrobkowe. Jest ich kilkadziesiąt. Najcenniejszy zbiór nagrobków obejmuje nagrobki typu cippus z nadbudową w postaci czworościenego, zwężającego się ku górze obelisku oraz dwóch stel. Cały ten zbiór nagrobków, ustawiony w jednej linii, związany jest ze znaną rodziną mennonicką Klaasen. Należy przy tym zaznaczyć, że nagrobki są bogate w dekorację oraz treści epigraficzne. W innych rejonach tego cmentarza znajdują się inne przykłady stel o ciekawych walorach estetycznych.

Cmentarz jest zadbany i świadczy o wielkim szacunku jego opiekunów do tego miejsca.

Ciekawostki

Jeden z większych pod względem powierzchni cmentarzy mennonickich na Żuławach Wiślanych.

Galeria zdjęć

Bibliografia

Kizik Edmund, Mennonici w Gdańsku, Elblągu i na Żuławach Wiślanych w drugiej połowie XVII i w XVIII wieku. Studium z dziejów małej społeczności wyznaniowej, Gdańsk 1994.