Czesław Drężek

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Czesław Drężek

ksiądz Czesław Drężek Źródło: Urząd Miasta i Gminy Pasłęk
ksiądz Czesław Drężek
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Pasłęk
Data i miejsce urodzenia 1938
Kurpie
Zawód Proboszcz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej
Odznaczenia
Honorowy Obywatel Pasłęka (2003)

Czesław Drężek (ur. 17 lipca 1938 r.) – duchowny katolicki, ksiądz kanonik, od 1978 r. do 2015 r. Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej, twórca i kustosz tamtejszego Sanktuarium, diecezjalny duszpasterz rolników.

Wykształcenie

W 1959 roku ukończył Technikum Rolniczo-Łąkarskiego w Lidzbarku Warmińskim. W latach 1959-65 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Seminarium Duchownym w Olsztynie. W latach 1965-1973 był wikarym parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Olsztynie. W latach 1973-1978 prowadził samodzielną placówkę duszpasterską w Różyńsku Wielkim (dekanat Pisz). W 1978 r. przeniesiony do Zielonki Pasłęckiej, w której pełnił swoje obowiązki duszpasterskie do 2015 r.

Działalność duszpasterska

Ksiądz Czesław Drężek poświęcił większość kapłańskiego życia Zielonce Pasłęckiej. Dzięki jego zaangażowaniu 8 marca 1987 roku Ordynariusz Warmiński bp. Edmund Piszcz intronizował w kościele św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej cudowny obraz Jezusa Miłosiernego oraz ustanowił niniejszy kościół parafialny Diecezjalnym Sanktuarium Jezusa Miłosiernego. Kustoszem sanktuarium został ksiądz Czesław Drężek.

Obiektem licznych pielgrzymek do Zielonki PasłęckiejGolgota (budowla wybudowana z polnych kamieni), grota Matki Bożej z Lourdes oraz pomnik poległych w czasie II wojny światowej i żołnierzy 27 Dywizji AK. Dzięki staraniom księdza Czesława wybudowano także niezwykłą Drogę Krzyżową, która ciągnie się na przestrzeni 2,5 km.

W kwietniu 2005 r., w czasie uroczystej mszy świętej, siostry ze Zgromadzenia Matki Boskiej Miłosierdzia przekazały sanktuarium w Zielonce Pasłęckiej relikwie świętej Faustyny . W 2012 roku przekazanie ampułki z kroplą krwi Jana Pawła II było najważniejszym punktem dorocznych dożynek. Dodatkowo znajdują się tam relikwie Andrzeja Boboli, Urszuli Ledóchowskiej, Anieli Salawy i Marceliny Darowskiej oraz relikwie św. Rafała Kalinowskiego i bł. Piotra Frassatiego, patrona studentów, młodzieży i ludzi gór. Sanktuarium przechowuje obecnie relikwie 26 świętych i błogosławionych.

Odznaczenia i wyróżnienia


Przypisy

  1. Materiał na oficjalnej stronie Mista i Gminy Pasłęk [1]


Bibliografia

Opracowano w oparciu o materiały udostępnione przez Burmistrza Pasłęka oraz znalezione na: