Fiołek torfowy

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fiołek torfowy

Viola epipsila
Ledeb.
Viola epipsila – fiołek torfowy. Fot. Borealis55. Źródło: Wikipedia [14.07.2014]
Viola epipsila – fiołek torfowy. Fot. Borealis55. Źródło: Wikipedia [14.07.2014]
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada okrytonasienne
Klasa dwuliścienne
Rząd malpigiowce
Rodzina fiołkowate
Rodzaj fiołek
Gatunek fiołek torfowy
Synonimy

Fiołek torfowy (Viola epipsila Ledeb.) – gatunek rośliny należący do rodziny fiołkowatych (Violaceae).

Morfologia

Wieloletnia wiotka roślina zielna dorastająca do 15 cm wysokości. Liście zawsze 2, nieco dłuższe niż szersze, od spodu na nerwach słabo, biało owłosione. Kwiaty dość duże, o długości 1,5–2 cm, niebieskie, o słabej woni. Dolny płatek posiada ostrogę 2–3 razy dłuższą od przedłużeń działek. Kwitnie od maja do czerwca.

Rozmieszczenie i ekologia

Gatunek o zasięgu obejmującym północną Europę i Syberię. W Polsce występuje rzadko, głównie w północno-wschodniej części kraju, na pozostałym obszarze tylko na rozproszonych stanowiskach. Relikt epoki lodowcowej.

Fiołek torfowy rośnie na torfowiskach wysokich i przejściowych, w bagiennych lasach i zaroślach olszowych. Preferuje siedliska półcieniste i widne, okresowo ocienione, mokre i wilgotne, żyzne.

Na Warmii i Mazurach gatunek ten obserwować można m.in. w parkach krajobrazowych: Welskim, Górznieńsko-Lidzbarskim, Pojezierza Iławskiego - znajdującym się na terenie Ostoi Iławskiej, a także w rezerwatach przyrody: "Jezioro Neliwa" i "Czarnówko".

Wartość użytkowa

Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Jest to gatunek na obszarze kraju wymierający (kategoria E na czerwonej liście).

Zobacz też

pl.wikipedia.org, fiołek torfowy [20.05.2014]

Bibliografia

Zarzycki Kazimierz, Szeląg Zbigniew, Red list of the vascular plants in Poland, [w:] Red lists of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski, red. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda i Zbigniew Szeląg, Kraków 2006, s. 11-20.
Warmia i Mazury. Cud, tylko się rozejrzeć, Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna, Olsztyn 2012.