Franciszka Hensel-Szczepańska

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Franciszka Hensel-Szczepańska

Data i miejsce urodzenia 28 czerwca 1909 r.
Stanclewo
Data i miejsce śmierci 29 listopada 1981 r.
Ostrowiec Świętokrzyski

Franciszka Hensel-Szczepańska (ur. 28 czerwca 1909 r. w Stanclewie, zm. 29 listopada 1981 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim) – wychowawczyni przedszkoli.

Życiorys

Urodziła się i wychowała w rodzinie majstra drogowego. Była córką Franciszka i Franciszki (z domu Bielecka). Miała sześcioro rodzeństwa. Okupację niemiecką podczas II wojny światowej spędziła na Warmii, żyjąc w skrajnej nędzy. Była prześladowana przez władze hitlerowskie. Jej mąż został zamordowany przez Niemców w 1939 r.

Szkoła i wykształcenie

Była absolwentką niemieckiej szkoły ludowej w Stanclewie oraz Zakładu Kształcenia Piastunek i Opiekunek Dzieci w Królewcu. Praktykę pedagogiczną odbyła pod opieką Otylii Teschner w Nowej Kaletce. W 1945 r. założyła jedną z pierwszych na Warmii szkół polskich. Nie mając kwalifikacji do nauczania w szkole, kontynuowała pracę w przedszkolu.

Praca

Pracę rozpoczęła od zorganizowania przedszkola we wsi Przykop. Następnie pracowała w polskich przedszkolach w Nowej Kaletce i Unieszewie (zob. Polskie przedszkola na Warmii w Prusach Wschodnich (1927–1939)).

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Prowadziła aktywną działalność oświatowo-kulturalną. Organizowała gry i zabawy dla dzieci, naukę języka polskiego, opiekowała się biblioteką.

Nagrody i odznaczenia

Za swoją działalność była odznaczona m.in.:

  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
  • Złotym Krzyżem Zasługi
  • Odznaką "Zasłużony dla Warmii i Mazur"

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989, s. 47-48.

Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla (od połowy XV w. do 1945 roku), Warszawa 1963, s. 280.

Zobacz też

purda.pl [22.12.2013]