Henryk Kosiedowski
Henryk Kosiedowski | |
| |
Data i miejsce urodzenia | 6 stycznia 1935 r. Starogard (woj. pomorskie) |
Zawód | nauczyciel szkół rolniczych |
(1935) - nauczyciel szkół rolniczych.
Biografia i działalność zawodowa
Urodził się u 6 stycznia 1935 r. w Starogardzie na Pomorzu. Po ukończeniu szkoły podstawowej, w 1949 roku rozpoczął naukę w Liceum im. Stanisława Staszica w Starogardzie.
W kwietniu 1952 r. aresztowany, a potem skazany na dwa lata i sześć miesięcy (jako młodociany) za działalność w młodzieżowej organizacji walczącej o wolność i suwerenność Polski. Jako „wróg ludu”, w normalnym trybie nie mógł kontynuować nauki, więc zatrudnił się jako robotnik w Starogardzkiej Fabryce Obuwia.
Świadectwo dojrzałości uzyskał w 1954 r. w Liceum Korespondencyjnym w Gdańsku. Z tego samego politycznego powodu także studia mógł kontynuować wyłącznie zaocznie. Jedyne studia w tym trybie były dostępne w olsztyńskiej Wyższej Szkole Rolniczej i tam w roku 1961 uzyskał dyplom inżyniera. Jak sam twierdzi, został „zootechnikiem z przypadku, a nauczycielem z zamiłowania”. Pracował w przedsiębiorstwach produkcji rolnej, a potem jako nauczyciel w szkołach rolniczych na Pomorzu.
W roku 1973 r. rozpoczął pracę w Zespole Szkół Rolniczych w Lidzbarku Warmińskim, Studia magisterskie w zakresie pedagogiki rolniczej ukończył w Międzywydziałowym Instytucie Oświaty Rolniczej na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, ukończyli w 1977 r. z wyróżnieniem, otrzymując tzw. niebieski dyplom.
W 1979 r. został mianowany na stanowisko Profesora Szkoły Średniej w Zespole Szkół Rolniczych w Lidzbarku Warmińskim. Najdłużej i najszerzej związany był w Zespole z Policealnym Zawodowym Studium Weterynaryjnym. Oprócz prowadzenia zajęć z przedmiotów zawodowych takich jak hodowla, anatomia zwierząt pełnił też stale funkcję opiekuna roku, opiekuna Samorządu Słuchaczy. Wysoki poziom pracy dydaktycznej, wysokie wymagania, a jednocześnie partnerski stosunek do słuchaczy zapewniał mu zasłużony autorytet i wpływał dyscyplinująco na młodzież. Rzetelna wiedza i szerokie zainteresowania, uczciwość i lojalność w stosunku do młodzieży, współpracowników i przełożonych, a jednocześnie konsekwentna obrona własnego zdania i własnych przekonań, zapewniały mu zasłużony szacunek i poważanie. Nikt i nigdy nie mógł mu zarzucić chociażby najdrobniejszej intrygi czy dwulicowości.
W listopadzie 1980 r. był głównym inspiratorem i organizatorem NSZZ Solidarność w szkole i pierwszym przewodniczącym Komisji Zakładowej Związku. Wcześniej działał też w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Rolnictwa. Na emeryturę przeszedł w 1984 r., pracując jeszcze do 1993 r. w niepełnym wymiarze. Dla pełnego obrazu trzeba też dodać, że posiada sporo zainteresowań pozazawodowych, przede wszystkim w dziedzinie turystyki, filatelistyki i muzyki.
Obecnie mieszka w Świeciu.
Odznaczenia i wyróżnienia
Za swoją pracę u działalność społeczna o otrzymał szereg wyróżnień i nagród, między innymi Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania I stopnia w 1978 r. Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Więźnia Politycznego i Odznaką Weterana Walk o Niepodległość.
Bibliografia
- Ryszard Misiun i Apolinary Zapisek, Pięćdziesiąt lat w służbie rolnictwa i polskiej wsi, Lidzbark Warmiński 1996
- www.lidzbark-rolnicza.pl
Hasło opracował Apolinary Zapisek