Huta Żuławska

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Huta Żuławska

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Milejewo
Liczba ludności (2010) 150
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Huta Żuławska
Huta Żuławska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Huta Żuławska
Huta Żuławska
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Huta Żuławska (niem. Hütte) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Milejewo. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego. Miejscowość w 2010 roku liczyła 150 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Kamil Szabliński[1].

Zabytkowy dom podcieniowy w Hucie Żuławskiej.
Fot. aspiryna.
Źródło: www.zabytki.ocalicodzapomnienia.eu
Dworek w Hucie Żuławskiej.
Fot. aspiryna.
Źródło: www.zabytki.ocalicodzapomnienia.eu

Położenie

Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, 4 km na północ od Milejewa, przy drodze wojewódzkiej nr 504.

Dzieje miejscowości

Wieś została prawdopodobnie założona na terenie dawnej pruskiej osady. Przywilej lokacyjny został wystawiony 13 czerwca 1301 roku przez komtura elbląskiego. Odbiorcą przywileju był Jan Wolgast, który otrzymał sołectwo oraz 5 włók ziemi dla siebie i 30 kolejnych, które miał obsadzić osadnikami. Po zakończeniu wojny trzynastoletniej Huta Żuławska weszła w skład starostwa tolkmickiego. W okresie wojen szwedzkich padła ofiarą grabieży i zniszczeń. W 1664 roku wieś była zamieszkana przez zaledwie 2 zagrodników. Działała jedynie karczma, której ówczesnym właścicielem była Hans Spelman.

20 lipca 1699 roku król August II Sas odnowił przywilej lokacyjny Huty Żuławskiej. Po 1772 roku miejscowość została włączona do domeny tolkmickiej.

Pierwsza wzmianka dotycząca miejscowej szkoły pochodzi z XVIII wieku. Około 1800 roku miejscowym nauczycielem był Marcin Kamiński; nadzór nad szkołą należał wówczas do obowiązków proboszcza z Pogrodzia. Budynek szkolny wzniesiono jednak dopiero w 1896 roku. Wcześniej lekcje musiały odbywać się w niepozornej chałupie krytej słomą. W połowie XIX stulecia uruchomiona została szkoła ewangelicka, do której uczęszczały również dzieci z Rychnowa i Przybyłowa. Po zakończeniu II wojny światowej w Hucie Żuławskiej uruchomiono czteroklasową szkołę podstawową.

Turystyka

W miejscowości działa gospodarstwo agroturystyczne "Chatka pod Lasem".

Zabytki

  • zabytkowe domy murowane z podcieniem o konstrukcji szachulcowej
  • niewielki, zaniedbany dworek znajdujący się przy drodze prowadzącej do Elbląga

Przypisy

Bibliografia

Baza Informacji Lokalnej [05.05.2014]
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Milejewo, Urząd Gminy w Milejewie [05.05.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.05.2014]
historia-wyzynaelblaska.pl [05.05.2014]