Józef Tuławski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Józef Tuławski

Data i miejsce urodzenia 19 lutego 1699 r.
Reszel
Data i miejsce śmierci październik 1781 r.
Dobre Miasto
Zawód kanonik dobromiejski, matematyk

Józef Tuławski (ur. 19 lutego 1699 r. w Reszlu, zm. październiku 1781 r. w Dobrym Mieście) – kanonik dobromiejski, matematyk, geometra.

Życiorys

Był synem Macieja i Gertrudy Tuławskich. Ojciec przyszłego kanonika był sukiennikiem w Reszlu.

Szkoła i wykształcenie

Józef Tuławski ukończył kolegium jezuickie w rodzinnym Reszlu. Następnie wstąpił do semanarium duchownego w Braniewie.13 marca 1723 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Podjął studia w Niemczech z zakresie filozofii i fizyki. Doktorat uzyskał w pierwszej z wymienionych dziedzin.

Działalność

Był duszpasterzem w Braniewie oraz Pieniężnie. W latach 1739-1749 był proboszczem w Babiaku. Od 1750 roku przez kolejnych siedem lat sprawował pieczę nad probostwem w Lubominie. Pięć lat później otrzymał kanonię w Dobrym Mieście.

Tuławski był cenionym kaznodzieją. Parafie, w których pracował, zawdzięczają mu opracowanie najważniejszej dokumentacji. Za sprawą naukowych zainteresowań nawiązał kontakty z fizykami i filozofami Uniwersytetu Królewieckiego. Współpracował z Fryderykiem Enderschem przy opracowaniu mapy biskupstwa warmińskiego. W kościołach w Babiaku i Lubominie założył słoneczne zegary. Prywatnie fascynował się techniką, opracowując w wolnych chwilach urządzenia mechaniczne.

Bibliografia

Chłosta Jan, Słownik Warmii, Olsztyn 2002.
Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Prus Książęcych i Ziemi Malborskiej. Od połowy XV do końca XVIII wieku, t. II, Olsztyn 1988.