Jezioro Białe

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jezioro Białe

Fot. Mieczysław KalskiFot. Mieczysław Kalski
Powierzchnia 376.20ha
Wymiary 5020.0m / 1480.0m
Średnia głębokość 7,3m
Maksymalna głębokość 31.0m
Długość brzegu 18100.0m
Objętość 27462.6 tys. m3
Wysokość n.p.m. 131.2 m.n.p.m.

Jezioro Białe – malowniczo położone jezioro w gminie Mrągowo, w dorzeczu Pisy, Krytyni, oraz Narwi. Jezioro położone jest na trasie szlaku kajakowego Krutyni. Zbiornik leży około 13 km na południe od Mrągowa, w otoczeniu pół, łąk i lasów, które zajmują południowo-zachodnie obrzeża jeziora. Jezioro objęte bezwzględną strefą ciszy.

Ukształtowanie

Linia brzegowa urozmaicona, z wieloma zatokami i półwyspami oraz czterema wyspami na plosie północnym. Stoki ławicy piaszczysto-muliste, przeważnie łagodne, jedynie niewielkie odcinki w środkowej części brzegów zachodnich stromo opadają ku głębi. Obrzeża jeziora wysokie, strome; odcinki płaskie lub łagodnie wyniesione występują przy wschodnich brzegach w ich południowej i środkowej części.

Przyroda

Jezioro miernie zarośnięte. Trzcina i sitowie różnie szerokim pasem porastają linię brzegową, tworząc większe skupiska w środkowej części wschodnich brzegów i u krańców południowych. Podobnie występuje roślinność zanurzona, z przewagą moczarki, rdestnicy i jaskra; w zatokach spotyka się roślinność o liściach pływających: grzybień i grążel.

Pogłowie ryb urozmaicone: leszcz, płoć, szczupak, sandacz, węgorz, lin i inne. W północnym krańcu jeziora dopływ z jeziora Dłużec, odpływ do jeziora Gant u zachodnio-południowych brzegów.

Użytkownik - dzierżawca

Jezioro użytkowane jest przez Gospodarstwo Rybackie Mrągowo.

Dojazd

Dojazd do jeziora z Mrągowa drogą nr 600 (kierunek Szczytno) do Grabowca i dalej boczną drogą Dłużec - Bieńki.

Źródła

mojemazury.pl [08.01.2015]
"Jeziora Pojezierza Mrągowskiego", Instytut Rybactwa śródlądowego, Olsztyn, 1998.