Jezioro Wojnowo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jezioro Wojnowo

Widok z brzegu. Fot. Jhh. Źródło: Commons WikimediaWidok z brzegu. Fot. Jhh. Źródło: Commons Wikimedia
Powierzchnia 176.30ha
Wymiary 4600.0m / 1050.0m
Średnia głębokość 6.3m
Maksymalna głębokość 14.2m
Długość brzegu 11900.0m
Objętość 11106.9 tys. m3
Klasa czystości I
Wysokość n.p.m. 117.0 m.n.p.m.
Rodzaj rynnowe
53°57′25,0″N 21°50′50,7″E53°57′25,0″N 21°50′50,7″E

Jezioro Wojnowo - jezioro rynnowe w środkowej części gminy Miłki, w powiecie giżyckim, w województwie warmińsko-mazurskim. Wojnowo łączy się z kilkoma sąsiadującymi jeziorami, m.in. od północy przez jeziorko Niałk z Niegocinem, od południa z rynnowym Buwełnem. Od wschodu uchodzi do jeziora rzeka Staświnka, która wraz z kanałem Stawińskim odwadnia łąki stawińskie, pozostałość po jeziorze Stawińskim. Poniżej Staświnki uchodzi do Wojnowa struga łącząca to jezioro z Jeziorem Miłkowskim. Na zachodnim brzegu jeziora położona jest wieś Kleszczewo, a w północnej części Ruda, zaś od strony wschodniej jeziora znajduje się wieś Staświny.

Turystyka

Przez jezioro Wojnowo przechodzi szlak kajakowy, dostępny także dla mniejszych żaglówek, nazywany "wielką pętlą mazurską"; prowadzi on do Jeziora Śniardwy, jednak między jeziorami Buwełno i Tyrkło konieczne jest przeniesienie lub przewóz łodzi (ok 2 km). Od dawna projektowane połączenie żeglowne tych jezior jest trudne do zrealizowania m.in. ze względu na różnicę poziomów, ale także niewielką szerokość przepustu zabytkowego mostu na strudze łączącej Wojnowo i Buwełno. Jezioro Wojnowo jest stosunkowo mało popularne wśród żeglarzy; obowiązuje na nim bezwzględna strefa ciszy.

Przyroda

Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, ławicy przeważnie twardej, dnie piaszczysto-gliniastym. Jezioro otaczają pola uprawne, łąki i nieużytki. Jezioro typu leszczowego. Obecnie znajdują się tam następujące gatunki ryb: leszcz, lin, płoć, wzdręga, krąp, sielawa, ukleja, szczupak, okoń, węgorz.

Woda jest bardzo czysta; żyją tu raki, prawdopodobnie wszystkie cztery gatunki występujące w Polsce: szlachetny, błotny i amerykańskie: pręgowany i sygnałowy. Raki to barometr czystości wód.

Jezioro Wojnowskie wraz z trzcinowiskiem i pasem zadrzewień jest miejscem lęgu wielu gatunków ptaków, między innymi gągoła, cyranki, gęgawy, bączka, błotniaka stawowego, dziwoni, łyski, perkoza dwuczubego, krzyżówki i łabędzia niemego. Obserwowano tu również markaczkę, uhlę, edredona, nura czarnoszyjego i łabędzia krzykliwego.

Wśród roślinności wyróżnia się grążel żółty, grzybień biały, lecz występuje tu także kruszczyk szerokolistny, pałka wodna, tatarak, oczeret jeziorny, manna mielec, pałka szerokolistna, rogatek sztywny, wywłócznik kłosowy, ponikło igłowe, turzyca zaostrzona, turzyca sztywna, rdest ziemnowodny, szczaw wodny, jaskier wielki, niezapominajka błotna, knieć błotna i rdestnica pływająca.

Bibliografia

mojemazury.pl [18.07.2014]
pl.wikipedia.org [18.07.2014]
kramsko.pl.tl [18.07.2014]
mazury-wieczorek.pl [18.07.2014]
Kategoria Powiat giżycki