Kapliczka tzw. "Trzech Krzyży" w Kadynach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kapliczka tzw. "Trzech Krzyży" w Kadynach – kapliczka w Kandytach, datowana na 1687 r., powiat elbląski, gmina Tolkmicko.

Kapliczka i kolumna w Kadynach. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka i kolumna w Kadynach. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Kapliczka usytuowana przy drodze wiodącej do zabudowań klasztornych.

Opis

W Kadynach, przy drodze wiodącej do zabudowań klasztornych, znajduje się kapliczka i kolumna pochodzące z XVII w. Wraz z niezachowaną, inną kolumną, tworzyły w przeszłości zespół obiektów, zwanych w tradycji lokalnej "Trzema Krzyżami". W najlepszym stanie jest kapliczka, która zwrócona jest w stronę południową. Wysoki, tynkowany i pobielony korpus tej budowli sprawia, że przynależy ona do najwyższych na Warmii obok kapliczek z Gietrzwałdu, Pieniężna i Smolajn. W poziomie górnym, prostokątnie zamknięta wnęka mieści wielki krucyfiks z drewnianą rzeźbą Chrystusa, Całość kapliczki przekrywa daszek czterospadowy, występujący poza lico muru, zwieńczony różą wiatru oraz kutą z żelaza chorągiewką z datą roczną 1687 i inicjałami Jana Teodora hrabiego von Schliben. To z inicjatywy tego konwertyty powstała kapliczka i pozostałe, charakterystyczne dla Kadyn kolumny.

Naprzeciwko kapliczki znajduje się kolumna w stanie uszkodzonym, bez wieńczącej ją dawniej postaci św. Antoniego z Padwy z Dzieciątkiem. Druga kolumna z figurą św. Franciszka z Asyżu z krzyżem, tworząca z wcześniej wspomnianymi obiektami trójkąt prostokątny, została w nieokreślonym czasie rozebrana. Da się zauważyć, że na kolumnach byli umiejscowieni święci franciszkańscy, a zarazem patroni klasztoru w Kadynach.

Bibliografia

Dorr Robert, Cadinen. Ilustrierter Führer. Mit 6 Ilustrationen und einem Plan von Cadinen, Danzig 1900.
Barton Dariusz, Przewodnik krajoznawczy „z myszką” po Wysoczyźnie Elbląskiej, Elbląg 1997.
Krüger Emil, Rund um Elbing. Eine Natur und Kulturkunde auf heimatlicher Grundlage, Elbing 1930. Kuprjaniuk Stanisław, Potencjał kulturowy Wzniesień Elbląskich na przykładzie małej architektury sakralnej, [w:] Kulturowe wartości Wzniesień Elbląskich w perspektywie Gminy Milejewo, red. J. Hochleitner i W. Moska, Elbląg 2008.
Kuprjaniuk Stanisław, Kapliczki warmińskie gmin Braniewo, Frombork i Młynary, „Tygiel”, nr 2-3, 2013.
Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku. Liedtke Franz, Die Passionskapelle und die „drei Kreuze” bei Cadinen, „Zeitschrift für die Geschichte und Alterumskunde Ermlands”, Bd. 14, 1903.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [29.12.2013]