Kapliczki w Cerkiewniku

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Kapliczki w Cerkiewniku – kapliczki w Cerkiewniku datowane na XIX i XX w., powiat olsztyński, gmina Dobre Miasto.

Kapliczka w Cerkiewniku. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka w Cerkiewniku. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Cerkiewnik – wieś w gminie Dobre Miasto.

Opis

We wsi i okolicach znajduje się siedem kapliczek wybudowanych pod koniec XIX w. lub na początku XX w. Wszystkie nawiązują do form neogotyckich. Wybudowane z czerwonej cegły licowej z zastosowanym detalem – ostrołukowe otwory i sterczyny.

Przy wjeździe do wsi od strony Kłódki dwie bliźniaczo podobne kapliczka. Jedna odnawiana na początku XXI w., czego świadectwem jest chorągiewka z datą 2003. Druga otynkowana i przemalowana.

W pobliżu kościoła znajduje się kapliczka o formach dekoracyjnego neogotyku. Charakterystyczne sterczyny w szczycie odwołują do innych kapliczek w okolicy, powstałych według tego wzorca, np. Nowe Włóki, Plutki, Sętal.

Przy drodze do dworca kolejowego kolejna kapliczka o ceglanej elewacji i zadbanym otoczeniu. Trzy kapliczki na koloniach zachodnich murowane z czerwonej cegły licowej. Jedna jest obustronna z głębokimi wnękami, inna jest kapliczką z dzwonniczką z 1874 r., następna została tradycyjnie obsadzona czterema lipami.

Ciekawostki

We wsi znajduje się pomnik ku czci poległych w czasie I wojny światowej, który usytuowano w narożu parceli cmentarnej.

W pobliżu plebani nowo powstała kapliczka z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [22.12.2013]