Klekotki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Klekotki

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Godkowo
Liczba ludności (2010) 255[1]
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Klekotki
Klekotki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Klekotki
Klekotki
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Klekotki (niem. Rudolfs-Mühle) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Godkowo. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 255 mieszkańców (łącznie ze Skowronami).

Położenie

Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, nad rzeką Wąską, 6 km na południe od Godkowa, przy granicy z powiatem ostródzkim.

Dzieje miejscowości

Klekotki powstały jako osada młyńska, na obszarze dawnego staropruskiego grodziska. Z czasem wokół młyna zaczęły powstawać spichlerze zbożowe, budynki gospodarcze oraz budynki mieszkalne. Dzieje wsi wiążą się bezpośrednio z dobrami w Markowie, które od 1591 do 1945 roku należały do rodu zu Dohna, a także z historią wsi Skowrony. Pierwsza pisemna wzmianka dotycząca Klekotek pochodzi z roku 1539. Stanowiły wówczas własność Ecke von Reppichaua. W 1591 roku miejscowy młyn wraz z osadą przeszedł w ręce rodu zu Dohna.

W 1619 roku młyn został przebudowany. Obiekt przez kolejne dziesięciolecia oddawany był w dzierżawę. W 1731 Klekotki weszły w skład majoratu Dohnów z Markowa.

W 1750 roku przybył z Turyngii Johann Christian Patschke. Jego syn Gottlieb zapoczątkował długi okres dzierżawienia młyna przez kolejnych członków tej rodziny. W 1820 roku Klekotki były zamieszkane przez 13 osób. W 1850 roku w wyniku regulacji prawnej młyn stał się własnością dotychczasowego dzierżawcy. W 1851 roku przeprowadzono gruntowną renowację obiektu. W 1889 roku w Klekotkach żyło dziewięć osób.

W 1905 roku wybudowano śluzę między Doliną a Klekotkami. W związku z tym w miejscowym młynie zainstalowano turbinę wodną, a nadwyżkę prądu przesyłano do Markowa, Stróżyny i Złotej. Młyn zasilał także Zimnochy, Dolinę i Borzynowo. W 1909 roku minęła szczególna rocznica – oto czwarta już generacja rodziny Patschke zajmowała się młynem w Klekotkach.

W 1910 roku przestał pracować młyn-wiatrak w Skowronach. Jego właściciel Eduard Kahrau przejął wówczas w dzierżawę młyn i dobra w Klekotach. W tym okresie w majątku prowadzono hodowlę koni i bydła. W 1928 roku wybudowano miejscowy tartak, który do roku 1945 należał do rodziny Jordan. W 1945 roku miejscowy majątek składał się z pięciu zabudowań i był zamieszkany przez 17 osób.

Żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli do wsi bez walki w dniu 23 stycznia 1945 roku. Osadnicy polscy pochodzili z Wileńszczyzny. Wśród nowych mieszkańców znaleźli się również przymusowi przesiedleńcy z Akcji "Wisła". Nowi mieszkańcy nadal korzystali z młyna, choć bez wątpienia w ograniczonym stopniu i na mniejszą skalę.

W latach 60. i 70. XX w. młyn stał opuszczony. W latach 1975–1979 został odbudowany przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Elblągu. Remontu ostatecznie nie ukończono. W części zabudowań umieszczono ośrodek szkoleniowy elbląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Od 1990 roku zabudowania były wykorzystywane przez Urząd Miasta w Elblągu. W 1995 roku obiekt sprzedano prywatnej spółce TIRSPED, która rozpoczęła gruntowny, mozolny i kosztowny remont oraz przebudowę. Prace przebiegały we współpracy z konserwatorem zabytków. Dziś znajduje się tu hotel i restauracja.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława w Osieku.

Turystyka

W Klekotkach funkcjonuje hotel oferujący 41 pokoi w zabytkowym młynie wraz z atrakcyjnym zapleczem rekreacyjnym i sportowym. Hotel posiada dobudowaną współcześnie elektrownię wodną.

Zabytki

  • zabytkowy młyn z XVII wieku
  • dawna stajnia i zabudowania gospodarcze, użytkowaneprzez hotel
  • dom młynarza
  • pozostałości staropruskiego grodziska zwanego przed wojną Zamkową Górą, zlokalizowanego kilometr od wsi, na prawym brzegu rzeki Wąskiej

Przypisy

  1. Łącznie: Skowrony i Klekotki.

Bibliografia

uggodkowo.bip.doc.pl, Strategia zrównoważonego rozwoju gminy Godkowo na lata 2013-2020 [05.06.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.06.2014]
Słodownik Lech, Klekotki, "Głos Pasłęka" [05.06.2014]
Hotel "Młyn Klekotki"] [05.06.2014]