Kumak nizinny

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Kumak nizinny

Bombina bombina`
Linnaeus, 1761
Bombina bombina Linnaeus, 1761
Kumak nizinny.Fot.  Johannes Pfleiderer. Źródło: www.flickr.com
Kumak nizinny.
Fot. Johannes Pfleiderer. Źródło: www.flickr.com
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Rodzina kumakowate
Rodzaj Bombina

Kumak nizinny (Bombina bombina) – płaz z rodziny kumakowatych, o długości ciała ok. 6 cm. Przypomina niewielką ropuchę.

Charakterystyka

Ubarwienie grzbietu kumaka nizinnego jest brunatne bądź ciemnooliwkowe, pokryte charakterystycznymi ciemnymi plamami. Spód ciała jest błękitny, niebieski, czasem granatowy. Po stronie brzusznej widoczne są jaskrawe plamy, które służą do odstraszania napastników (wówczas zwierzę – najczęściej na lądzie – kładzie się na brzuchu).

Kumak preferuje środowisko wodne. Można go napotkać w jeziorach, dużych stawach rybnych i niewielkich oczkach wodnych, na dnie któych chroni się wśród roślinności przed agresorami.

Gruczoły kumaka nawet przy niewielkim podrażnieniu wytwarzają śluz z trucizną o właściwościach toksycznych (także dla człowieka i samego kumaka), dlatego większość zwierząt zostawia go w spokoju.

Podobnie jak ropucha szara łatwo przyzwyczaja się do wybranych przez siebie miejsc i potrafi przebywać w nich latami. Migruje tylko wówczas, gdy jego zbiornik wodny wyschnie.

Podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Występowanie

Na Warmia i Mazurach kumak nizinny występuje m.in. w Lasach Iławskich, Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym, w rezerwacie Jezioro Łuknajno czy na obszarach należących do sieci Natura 2000, takich jak: Natura 2000 Jezioro Długie, Dolina Kakaju, Mazurska Ostoja Żółwia Błotnego Baranowo, Ostoja Dylewskie Wzgórza oraz wiele innych.

Bibliografia

Główczyński Krzysztof, Wittbrodt Krzysztof, Płazy i gady Welskiego Parku Krajobrazowego, Kwidzyn 2011, s. 16.