Małkinie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Małkinie

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat ełcki
Gmina Ełk
Liczba ludności (2010) 25
Strefa numeracyjna (+48) 87
Kod pocztowy 19-300
Tablice rejestracyjne NEL
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Małkinie
Małkinie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Małkinie
Małkinie
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Małkinie (niem. Malkienen) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Ełk. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. W 2010 roku wieś liczyła 25 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Regina Kornowska[1].

Położenie

Miejscowość jest usytuowana na zachodnim brzegu Jeziora Woszczelskiego (Woszeller See, Neumalker See), w odległości 1,6 km od Jeziora Leśnego.

Dzieje miejscowości

W roku 1473 nadanie ziemskie od prokuratora Waltera von Kökeritz otrzymał niejaki Andrzej Świnko. Wieś została zasiedlona przez polskich osadników przybywających z Mazowsza. Dobra na prawie magdeburskim liczyły 8 łanów położonych nad Jeziorem Woszczelskim (wówczas Małkińskim). Nazwa miejscowości (wówczas Melkin) wywodzi się zatem od ówczesnej nazwy jeziora. Nazwa wsi występowała w formach Małkińskie i Melckinsky. W XVII wieku miejscowość wchodziła w skład parafii z siedzibą w Grabniku, obejmującą północno–zachodnią część starostwa przy granicy ze starostwem ryńskim i straduńskim. W roku 1933 Małkinie były zamieszkane przez 92 osoby, natomiast w 1939 roku miejscowość liczyła 73 mieszkańców.

Aktualnie wieś jest siedzibą sołectwa.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej w Grabniku.

Bibliografia

Białuński Grzegorz, Kolonizacja „Wielkiej Puszczy” (do 1568 roku) – starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie), Olsztyn 2002.
Kawecki Jan, Roman Bolesław, Ełk. Z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1970.
Orłowicz Mieczysław, Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warmii, na nowo podali do druku Grzegorz Jasiński, Andrzej Rzempołuch, Robert Traba, Olsztyn 1991.
Bank Danych Lokalnych GUS [26.07.2013]
Deutsche Verwaltungsgeschichte [26.07.2013]
Strona Urzędu Gminy Ełk [28.08.2013]

Przypisy