Maciejowizna

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Maciejowizna

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Pasłęk
Liczba ludności (2010) brak danych
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Maciejowizna
Maciejowizna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Maciejowizna
Maciejowizna
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Maciejowizna (niem. Matzweißen) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

Położenie

Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, na południowy zachód od Pasłęka.

Dzieje miejscowości

Osada została założona w 1527 roku w wyniku nadania 10 łanów na prawie magdeburskim Maczowi Weisserowi, od którego imienia i nazwiska wieś przyjęła swoją niemiecką nazwę. Właścicielami Maciejowizny byli kolejni dziedzice dóbr w Kwitajnach. Początkowo wieś podporządkowana była parafii w Pasłęku, a następnie w Rogajnach. Od 1919 do 1922 roku dobra były dzierżawione przez mieszkającego w Malinowie Johannesa Fotha. Od 1925 do 1940 roku zastępował go Max Hube. Ostatnim dzierżawcą dóbr był niejaki Rekitge. Dobra w Maciejowiźnie i Leżnicy obejmowały łącznie obszar 414 ha. W majątku prowadzono hodowlę owiec i świń. Z Maciejowizny i Leżnicy pochodzili przodkowie Ferdynanda Schichaua – twórcy potęgi przemysłowej Elbląga.

W 1939 roku we wsi żyło 51 mieszkańców. Od 1936 roku miejscowymi poddzierżawcami byli Emil Lange i Walter Hube. Z II wojny światowej Maciejowizna wyszła nietknięta, m.in. dzięki ustronnemu położeniu. Pierwszymi polskimi mieszkańcami osady nazwanej Maciejów byli osadnicy z Lubelszczyzny. We wsi zachowały się dwa dwurodzinne domy oraz dom zarządcy folwarku. W dobrym stanie znajdowały się zabudowania gospodarcze. Ostatecznie w Maciejowiźnie zamieszkało 9 rodzin. Ze względu na lokalizację kontakt wsi ze światem był utrudniony, a życie w niej trudne. W 1975 roku Maciejowiznę opuścił ostatni mieszkaniec. Po osadzie pozostały jedynie resztki dawnych przydomowych sadów.

Ludzie związani z miejscowością

  • Carl Rehs (1867–1945) – urodzony w Maciejowiźnie, największy praktyk i teoretyk pszczelarstwa w Prusach Wschodnich. Popularnie zwany był Pszczelim Ojcem Rehsem. Rehs był członkiem Zarządu Niemieckiego Związku Pszczelarskiego, publikował też liczne artykuły w czasopismach fachowych.

Bibliografia

Bank Danych Lokalnych GUS [05.03.2014]
Lech Słodownik, Maciejowizna, glospasleka.pl [19.05.2014]