Otylia Hohmann-Markwitan

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Otylia Hohmann-Markwitan

Data i miejsce urodzenia 6 marca 1910 r.
Uniszewo
Data i miejsce śmierci nieznana
nieznane

Otylia Hohmann-Markwitan (ur. 6 marca 1910 r. w Unieszewie, zm. dane nieznane) – nauczycielka i bibliotekarka.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Absolwentka niemieckiej szkoły ludowej, kursu pedagogicznego (1934 r.), kursu kroju i szycia w Olsztynie, Szkoły Gospodarczej dla Dziewcząt w Malinowie k. Działdowa (1938 r.). W maju 1945 r. skończyła kurs pedagogiczny w Olsztynie.

Praca

Pracowała jako wychowawczyni w przedszkolu w Worytach (1934 r.), a następnie w Pluskach (1935-1937). Po II wojnie światowej zorganizowała i pracowała jako nauczyciel tymczasowy w Szkole Podstawowej w Bukwałdzie. W 1948 r. zaczęła pracować jako księgowa w Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Dywitach, a potem w Powiatowym Związku Gminnych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Olsztynie.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Prowadziła działalność społeczno-oświatową na rzecz społeczności lokalnej. Była członkiem Związku Polaków w Niemczech. Opiekowała się świetlicą, uczyła dziewczęta robótek ręcznych. Zorganizowała drużynę harcerską i opiekowała się nią. Za swoją działalność zawodową i społeczną została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Rodła i Złota Odznaką Honorową Zasłużonym dla Warmii i Mazur.

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach miedzywojennych, Olsztyn 1989, s. 53-54.

Zobacz też

pl.wikipedia.org [22.12.2013]