Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Szczepankowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Szczepankowie

Kościół parafialnyFot.: © Mieczysław Wieliczko
Kościół parafialny
Fot.: © Mieczysław Wieliczko
Siedziba Szczepankowo
Adres Szczepankowo 17, 14-106 Gierzwałd
Data powołania 1 lipca 1995 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Grunwald

Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Szczepankowie — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Grunwald należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Szczepankowie. Obecnie (2014 r.) proboszczem parafii jest ks. mgr Tomasz Łojek.

Historia parafii

22 czerwca 1995 roku Arcybiskup Metropolita Warmiński Edmund Piszcz wystawił dekret powołujący do życia z dniem 1 lipca 1995 roku rzymskokatolicką parafię pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego w Szczepankowie, wydzielając dla niej z parafii w Durągu miejscowości: Bednarka, Glądy, Kitnowo, Miejska Wola, Ryn, Szczepankowo, a z parafii w Marwałdzie miejscowości: Bartki, Dylewko, Dylewo, Jędrychowo i Pląchawy.

Dotychczasowy kościół filialny św. Antoniego Padewskiego w Szczepankowie stał się kościołem parafialnym, a kościół pw. Matki Boskiej Pocieszenia w Dylewie pozostał nadal kościołem filialnym. Plebania i kancelaria parafialna znalazły pomieszczenie w dotychczasowym domu katechetycznym, przylegającym do kościoła w Szczepankowie. Pierwszym proboszczem został ks. Jerzy Woliński. Na terenie parafii w roku Wielkiego Jubileuszu powstała kaplica bł. Ojca Pio z Pietrelciny, dla mieszkańców wsi Bednarka i Ryn, z prawem przechowywania Najświętszego Sakramentu, w tabernakulum stanowiącym dar Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego.

Duchowni parafii

Proboszczowie:

Filie parafii

  • kościół filialny pw.Matki Boskiej Pocieszenia w Dylewie
  • kaplica filialna kaplica bł. Ojca Pio z Pietrelciny w Rynie

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Parafie utworzone w dziesięcioleciu Archidiecezji Warmińskiej 1992–2002, bp Julian Wojtkowski, Studia Warmińskie XL, 2003 [06.10.2014]