Parafia pw. św. Józefa Robotnika w Szylenach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. św. Józefa Robotnika w Szylenach

Siedziba Szyleny
Adres Szyleny 16, 14-500 Braniewo
Data powołania 1 stycznia 1990 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Braniewo
Kościół kościół pw. św. Józefa Robotnika w Szylenach

Parafia pw. św. Józefa Robotnika w Szylenach – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Braniewo należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Szylenach. Od 2012 r. proboszczem parafii jest ks. mgr lic. Piotr Babski.

Historia parafii

Mieszkańcy Szylen dojeżdżali na msze do pobliskiego Braniewa. Jednak w związku z trudnym dojazdem w latach 80. XX wieku postanowiono o konieczności budowy kościoła we wsi. 16 kwietnia 1988 r. złożono w Urzędzie Gminy w Braniewie wniosek o wydanie decyzji wyłączającej grunty rolne pod budowę świątyni. Już 17 maja tego samego roku władze zatwierdziły pozwolenie na budowę kaplicy z zapleczem katechetycznym. Wierni wkopali krzyż i postawili do polowy ołtarz. 28 maja rozpoczęto budowę kościoła. Pierwsza msza św. została odprawiona 17 lipca 1988 r. Rok później, 30 września odbyło się poświęcenie świątyni, któremu przewodniczył bp Edmund Piszcz.

1 stycznia 1990 roku z parafii św. Antoniego w Braniewie wydzielono nową parafię w Szylenach. Obecnie do parafii należą miejscowości: Szyleny, Szyleny Osada, Szyleny Kolonia, Bemowizna, Brzeszczyny, Marcinkowo i Rydzówka. Wspólnota parafialna liczy 1010 wiernych. Proboszcz parafii Piotr Babski obejmuje opieką duszpasterską również parafię pw. bł. Reginy Protmann w Gronowie.

Duchowni parafii

Proboszczowie:

Grupy działające na terenie parafii

  • Caritas
  • Koło Żywego Różańca
  • Służba Liturgiczna

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
bp Julian Wojtkowski, Parafie utworzone w dziesięcioleciu Archidiecezji Warmińskiej 1992–2002, Studia Warmińskie XL, 2003 [29.09.2014]
W drodze do domu, "Posłaniec Warmiński"] [12.10.2014]