Parafia pw. bł. Reginy Protmann w Gronowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. Błogosławionej Reginy Protmann w Gronowie

Siedziba Gronowo
Adres Gronowo,14-500 Braniewo
Data powołania 1 lipca 1998 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Braniewo

Parafia pw. bł. Reginy Protmann w Gronowie — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Braniewo należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Gronowie. Od 2012 r. proboszczem parafii jest ks. mgr lic. Piotr Babski.

Kościół w Gronowie, autor: Jacek Bogdan, źródło: Wikimedia Commons [27.10.2014]

Historia parafii

Dekretem podpisanym w 31 maja 1998 roku arcybiskup metropolita warmiński powołał do życia z dniem 1 lipca 1998 roku rzymskokatolicką parafię pod wezwaniem Ducha Świętego w Gronowie koło Braniewa. W skład parafii weszły wydzielone z parafii św. Antoniego w Braniewie miejscowości: Gronowo, Leśna Dąbrowa, Podleśne, Rodowo, Rosiny i Zgoda. Pierwszym proboszczem mianowany został ks. mgr Krzysztof Salamon. Z dniem 1 października 1998 roku nastąpiła zmiana, a kolejnym proboszczem został ks. mgr Leszek Galica. Obecny kościół wzniesiono na fundamentach zabytkowego kościoła gotyckiego pod wezwaniem św. Filipa i Jakuba, a jego budowę zakończono w 1998 roku. Konsekracji dokonał Kardynał Prymas Polski dr Józef Glemp.

Kościół do czerwca 1999 roku był pod wezwaniem Ducha Świętego. Po beatyfikacji Reginy Protmann przez Jana Pawła II świątynia otrzymała nową patronkę — założycielkę Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny. Dawniej wokół kościoła, który był przez wiele lat protestancki, znajdował się cmentarz. Dlatego też podczas prac odnajdywano kości, które ostatecznie zostały złożone w symbolicznym grobie tuż przy kościele. W świątyni umieszczono krzyż ułożony ze skrzyżowanego wewnątrz litery "ó" napisu "Jak Bóg chce", który jest myślą często wypowiadaną przez błogosławioną. W świątyni znajdują się także jej relikwie. Historia sprowadzenia ich do parafii zaczęła się w 1945 roku, kiedy zbliżał się do Braniewa front. Katarzynki musiały opuścić miasto. Proboszcz parafii Heiligenbeil ukrył relikwie w domu, w którym zamieszkał po wyrzuceniu go przez Rosjan z parafii. Owinął je w papier i włożył w piasek znajdujący się między belkami na strychu. Dopiero w 1990 roku ks. Tadeusz Brandys zgłosił gotowość odszukania relikwii. Po wielu staraniach komisja kościelna otrzymała pozwolenie od Rosjan na podjęcie poszukiwań. Mimo niepowodzeń pierwszych dwóch wyjazdów, ks. Brandys powtarzał z ufnością: "Ręce kapłańskie te relikwie ukryły i ręce kapłańskie muszą je odnaleźć". W maju 1991 roku odnaleziono relikwie. Ich autentyczność potwierdzono w Akademii Medycznej w Gdańsku.

Parafia liczy 643 osoby. Proboszcz parafii Piotr Babski obejmuje opieką duszpasterską również parafię pw. św. Józefa Robotnika w Szylenach.

Duchowni parafii

Proboszczowie:

Grupy działające na terenie parafii

  • Koło Żywego Różańca
  • Służba Liturgiczna

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
Parafie utworzone w dziesięcioleciu Archidiecezji Warmińskiej 1992–2002, bp Julian Wojtkowski, Studia Warmińskie XL, 2003 [29.09.2014]
Rowerem do kościoła., "Posłaniec Warmiński"] [12.10.2014]