Parafia pw. św. Katarzyny w Cerkiewniku

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Katarzyny w Cerkiewniku

Siedziba Cerkiewnik
Adres Cerkiewnik 21, 11-040 Cerkiewnik
Data powołania 12.07.1912 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolickie
Archidiecezja warmińska
Dekanat Dobre Miasto
kościół (budynek) kościół św. Katarzyny i św. Anny w Cerkiewniku
Wspomnienie liturgiczne 25 listopada

Parafia pw. św. Katarzyny w Cerkiewniku – parafia rzymskokatolicka położona w województwie warmińsko-mazurskim, należąca do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Dobre Miasto. Proboszczem parafii jest ks. Mirosław Pękała.

Parafia i kościół parafialny

Funkcję obiektu parafialnego pełni kościół pw. św. Katarzyny i św. Anny w Cerkiewniku. Według przekazów historycznych świątynię wybudowano w średniowieczu. Dzisiejszy kościół wybudowano w stylu neogotyckim, natomiast we wnętrzu świątyni znajdują się elementy nawiązujące do stylu barokowego – stylu pseudobarokowego/toskańskiego. Obiekt powstał z czerwonej cegły na rzucie prostokątnym. Wieża kościelna usytuowana jest od strony zachodniej, natomiast szczyt świątyni od wschodniej.

Autorem kościelnych ołtarzy, zarówno głównego jak i bocznych, jest Karol Jaroszewicz, warmiński rzeźbiarz. Jaroszewicz był cenionym artystą. Pochodził z Dobrego Miasta, a swe życia związał z Ornetą.

Pierwotnie kościół stanowił filię parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Kwiecewie. Taki stan rzeczy utrzymywał się do 1525 r. Następnie świątynię przejęła parafia w Głotowie. 4 grudnia 1699 r. Andrzeja Chryzostoma Załuskiego (biskup) dokonał święcenia miejscowego kościoła w Cerkiewniku ku czci św. Katarzyny. Od tego momentu świątynia pełniła funkcję kościoła parafialnego. W wieku XVI postać św. Katarzyny z Aleksandrii była bardzo znana, dlatego chętnie nadawano warmińskim kościołom patronat tej świętej. W tym czasie Kościół chętnie organizował odpusty przy okazji wspomnienia liturgicznego. Dla lokalnej społeczności wiejskiej były to bardzo ważne wydarzenia, ponieważ stanowiły okazję do świętowania i spotkań.

W roku 1819 w Cerkiewniku wybuchł pożar, w wyniku którego świątynia uległa całkowitemu zniszczeniu. Odbudowa obiektu okazała się być dla mieszkańców Cerkiewnika bardzo pracochłonna i zajęła 33 lata. Nowy kościół ostatecznie stanął w roku 1852 r. Jego poświęcenia dokonano ku chwale świętej Katarzyny oraz Anny 26 sierpnia 1871 r. za sprawą piastującego godność biskupa – Filipa Krementaza.

Duchowni parafii

Zobacz też

Cerkiewnik, pl.wikipedia.org[18.08.2014]

Bibliografia

Archidiecezja warmińska: Cerkiewnik[18.08.2014]
Kościół parafialny w Cerkiewniku, wm.pl[18.08.2014]
Kościół pw. św. Katarzyny i św. Anny w Cerkiewniku, leksykonkultury.ceik.eu[18.08.2014]
Cerkiewnik, deon.pl[18.08.2014]