Parafia pw. św. Wojciecha w Mrągowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia św. Wojciecha w Mrągowie

Kościół parafialny.Fot. Mieczysław Kalski
Kościół parafialny.
Fot. Mieczysław Kalski
Siedziba Mrągowo
Adres Królewiecka 32, 11-700
Data powołania 30.07.1870 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolickie
Archidiecezja Warmińska
Dekanat Mrągowo I
Kościół Kościół pw. św. Wojciecha w Mrągowie
Wspomnienie liturgiczne 23 kwiecień

Parafia pw. św. Wojciecha w Mrągowie - parafia rzymskokatolicka w Mrągowie. Wchodzi w skład archidiecezji warmińskiej (dekanat Mrągowo I). Powołano ją do życia z dniem 30 lipca 1870 roku. Proboszczem parafii jest ks. Wiesław Świdziński.

Kościół

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Wojciecha jest unikatowym obiektem zabytkowym wyznania katolickiego w Mrągowie. W tym mieście istnieją także inne zabytkowe kościoły, jednakże innego wyznania. Są to: cerkiew prawosławna przy ul. Roosevelta należąca do parafii Przemienienia Pańskiego oraz kościół przy ul. Kościelnej należący do parafii ewangelicko-augsburskiej.

Autorem kościelnych witraży w Mrągowie był Heinrich I Oidtmann (1838 - 1890). Jego pasja malarska skłoniła go do otwarcia w 1857 r. własnego warsztatu w Nadrenii, w Linnich. Stworzył wiele dzieł sztuki malowanej na szkle. Po jego śmierci schedę po nim przejął jego syn Heinrich II. Prowadził zakład z nie mniejszym zaangażowaniem niż ojciec, o czym może świadczyć fakt, iż jego witraże trafiły nie tylko na rynek europejski, lecz także na afrykański czy azjatycki. Po jego śmierci warsztat przechodził kolejno w ręce następnych właścicieli, tj. w 1912 r. Heinricha III Oidtmanna, w 1929 r. Ludovici Oidtmanna, po II wojnie światowej Friedricha Oidtmanna, Ludovicusa Oidtmanna. Obecnie zakład witrażowy prosperuje pod kierunkiem Heinricha i Stephana Oidtmannów,, którzy reprezentują piąte pokolenie właścicieli. W 1894 r. zakład Oidtmanna zapewnił piękne witraże dla kościoła pw. św. Wojciecha w Mrągowie. Różnorodna kompozycja witraży stanowi bogaty element wyposażenia prezbiterium. Działalność Oidtmanna zapewniła wyposażenie wielu innych kościołów mieszczących się na Warmii. Witraże jego autorstwa można odnaleźć m.in. w takich miejscowościach, jak: Bisztynek, Dobre Miasto, Frombork, Olsztyn, Świątki.

Sam kościół powstał w roku 1860 w duchu neogotyckim. Właścicielką ziemi, na której wzniesiono budowlę, była zamożna wdowa Justyna Timnik. Na mocy jej testamentu obiekt został przekazany pod zarząd gminy katolickiej.

Duchowni parafii

  • proboszcz: ks. kap. hon. mgr lic. Wiesław Świdziński
  • wikariusze: ks. mgr Sławomir Skorupski; ks. mgr Wojciech Leszczyński

Bibliografia

pl.wikipedia.org, Parafia św. Wojciecha w Mrągowie[03.08.2014].
Archidiecezja Warmińska[03.08.2014].
IT Mrągowo[03.08.2014].