Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanach

Kościół parafialnyFot.: © Mieczysław Wieliczko
Kościół parafialny
Fot.: © Mieczysław Wieliczko
Siedziba Szymany
Adres Szymany, 12-100 Szczytno
Data powołania 1901 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Szczytno
Kościół Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanach
parafiaszymany.pl

Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanach — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Szczytno należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Szymanach. Od 2003 r. proboszczem parafii jest ks. mgr Jacek Bacewicz.

Historia parafii

Parafia w Szymanach istniała od 1901 roku. Kościół w Szymanach zbudowali ewangelicy. W 1938 roku odbyło się jego poświęcenie. Budynek kościoła jest murowany z cegły, na fundamentach z kamienia, niski, jednonawowy, z płytkim prezbiterium, niewyodrębnionym z zewnątrz. Niska drewniana wieża została wbudowana w zachodnią część nawy. Kruchta zewnętrzna ma formę ganku kolumnowego.

Wspólnota katolicka została założona w Szymanach na początku XX wieku, ale do roku 1945 była bardzo skromna i liczyła zaledwie kilka rodzin katolickich otoczonych przez społeczeństwo ewangelickie. Początkowo nabożeństwa odbywały się w szkole i odprawiane były przez księdza dojeżdżającego z Wielbarka. 14 października 1980 roku kościół w Szymanach został przekazany katolikom.

24 maja 1981 roku biskup Józef Glemp utworzył tu parafię przez oddzielenie od parafii Wielbark Szyman i Szymanek oraz oddzielenie od parafii Szczytno Nowin, Saska Wielkiego i Saska Małego. Po powiększeniu w roku 1992 parafii Szymany o kilka wsi proboszcz parafii ksiądz Edward Molitorys rozpoczął przygotowania do budowy nowej świątyni w Zabielach. 5 czerwca 1994 roku biskup Jacek Jezierski dokonał wmurowania kamienia węgielnego, który poświęcił papież Jan Paweł II w 1991 roku podczas swojego pobytu w Olsztynie. Konsekracja kościoła św. Wojciecha odbyła się 26 października 1997 roku. Jej konsekratorem był arcybiskup Edmund Piszcz.

Obecnie parafia liczy około 2000 osób i należą do niej miejscowości: Szymany, Nowiny, Szymanki, Sasek Wielki, Sasek Mały, Siódmak, Wólka Szczycieńska, Zabiele, Jesionowiec, Ciemna Dąbrowa, Nowojowiec i Maliniak.

Duchowni parafii

Zobacz:

  • Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.

Filie parafii

  • kościół filialny w Zabielach

Grupy działające na terenie parafii

  • Schola
  • Koło Żywego Różańca
  • Służba Liturgiczna

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945-1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006
Szansa na wzlot, Posłaniec Warmiński] [15.10.2014]