Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rychnowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół parafialny.Fot.: © Mieczysław Wieliczko
Kościół parafialny.
Fot.: © Mieczysław Wieliczko
Siedziba Rychnowo
Adres Rychnowo 37, 14-105 Szyldak
Data powołania 1948
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Grunwald
Kościół kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Wspomnienie liturgiczne 15 sierpień
Parafia w Rychnowie

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rychnowie – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Grunwald należącym do archidiecezji warmińskiej. Erygowana w 1948 r. Kościół parafialny znajduje się w Rychnowie. Proboszczem parafii jest ks. Krzysztof Niespodziański.

Historia parafii

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rychnowie. Rychnowo, niem. Reichenau, znajduje się przy drodze Warszawa-Gdańsk, 14 km przed Ostródą, w pobliżu pól grunwaldzkich. W źródłach od 1335 r. jako dobra rycerskie. Pierwszy kościół rychnowski został zniszczony podczas wojny polsko-krzyżackiej w 1410 r. W pocz. XX w. majątek należał do von Liniusa. Pochodzący z tego okresu dwór, będący obecnie siedzibą klasztoru sióstr terezjanek, wybudowany został z wykorzystaniem elementów wcześniejszej budowli.
W 1713 r. Zygmunt Ernest von Kikoll (wyznania ewangelickiego), ówczesny właściciel majątku, ufundował na niewielkim wzgórzu, znajdującym się obecnie w obrębie dworskiego parku, piękny, drewniany barokowy kościółek.
W doskonale zachowanym wnętrzu zwracają uwagę bogate polichromie figuralne, przypisywane Gotfrydowi Hintzowi z Królewca. Na stropie przedstawienie grzechu pierworodnego, na ścianach apostołów oraz całopostaciowy portret Marcina Lutra. Ołtarz - późnogotycki tryptyk z grupą koronacji NM Panny w części środkowej pochodzi z 1518 r. Chór muzyczny drewniany z wyodrębnionym balkonem kolatorskim. Wolnostojąca dzwonnica pochodzi być może nawet z 1707 r. Replika świątyni, przygotowana tuż przed I wojną światową na potrzeby królewieckiego muzeum, od 1940 r. znajduje się w olsztyneckim skansenie.
Po II wojnie światowej świątynię przekazano katolikom. Parafię erygowano w 1948 r.
Obecnie duszpasterze czynnie włączają się w życie społeczności parafialnej. Organizowane są festyny, zajęcia plastyczne, kursy rysunku, wieczorki literackie, pielgrzymki parafialne. W trakcie corocznych uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dzieci i młodzież uczestniczą w specjalnych warsztatach.
Od 2013 r. w parafii wprowadzono comiesięczne nabożeństwa do Matki Bożej Radosnej. Wierni gromadzą się w świątyni w pierwsze soboty miesiąca, począwszy od kwietnia, a skończywszy na październiku.

Duchowni parafii

Rezydent:

  • ks. prał. mgr Stanisław Borzęcki

Domy zgromadzeń zakonnych działających na terenie parafii

Filie parafii

Zobacz też

Archidiecezja warmińska

Bibliografia

Archidiecezja warmińska [04.01.2014]
Kopiczko Andrzej, Obłąk Jan, Historia Diecezji i Archidiecezji Warmińskiej, Olsztyn 2010, 262 ss.
Parafia w Rychnowie [04.01.2014]